logo Silvarium tisk

moderátor
--------------------
Nakupují levně, ale prodávají pořád za vyšší ceny, tak by se dala ve stručnosti shrnout praxe zpracovatelů dřeva. Jeho výkupní cena poklesla hlavně kvůli kůrovci. Dřeva je v lesích hodně a správci lesů prodávají například smrkové a borové dříví za výrazně nižší ceny než v minulosti. Jenže ti, co dřevo prodávají dál, ceny pro zákazníky nemění, někteří dokonce zdražují. Blíží se topná sezóna, a tak možná přemýšlíte, jak na vytápění ušetřit, proto je hostem Ranního interview hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Přeju vám dobré ráno.

Lukáš KOVANDA, hlavní ekonom společnosti Cyrrus
--------------------
Dobré ráno.

moderátor
--------------------
Proč podle vás zpracovatelé dřeva drží jeho cenu pořád tak vysoko, nebo jinak, proč nezlevní, když je dřeva v lesích přebytek?

Lukáš KOVANDA, hlavní ekonom společnosti Cyrrus
--------------------
Je to přechodná záležitost, kdy ještě trh nestačil zareagovat na tu novou situaci, také to podporuje ještě nedostatečná informovanost i na straně spotřebitelů, že vlastně došlo k tomu, k čemu došlo, tedy ke kůrovcové kalamitě a výraznému navýšení zejména tedy smrkového a borového dřeva, které je kvůli této zkáze k dispozici na trhu, ale myslím si, že samozřejmě po nějaké době v řádu několika měsíců se ten trh bude začít dostávat do určité, začne dostávat do určité rovnováhy, to znamená, že bude docházet nejen tedy ke snižování těch samotných výkupních cen, k čemuž už ostatně došlo a dochází, ale také těch, ke snížení těch cen pro konečné spotřebitele. Takže tedy už to nebude tak, že ti zpracovatelé dřeva budou mít nyní poměrně vysoké marže, to je určitá přechodná záležitost.

moderátor
--------------------
Už jsme to několikrát zmínili, za nízké ceny dřeva může především kůrovec, ale jsou i jiné důvody?

Lukáš KOVANDA, hlavní ekonom společnosti Cyrrus
--------------------
Mezi další důvody se řadí například polomy, ale to také není nic, co by bylo až zas tak, řekněme, dramaticky jiného proti předchozím letům. To, co je skutečně dramaticky jiné, tak to je právě letošní kůrovcová kalamita, kterou vyhrotilo suché a teplé počasí. To je skutečně bezpříkladný nebo poměrně bezpříkladný jev, který povede k navýšení vytěženého objemu dřeva nejen letos, ale i v příštích letech v roce 2019 bude objem vytěženého dřeva ještě daleko vyšší než letos a ten trh se dřevem se tedy bude dostávat do rovnováhy až několik let, to znamená, že až několik let bude poměrně výhodné vytápění některými druhy dřeva zejména v porovnání s jinými energiemi, které budou v těch příštích letech poměrně bytelně zdražovat, ať už je to elektřina, plyn nebo uhlí.

moderátor
--------------------
K tomu se ještě dostaneme, k tomu konkrétnímu porovnání, ale teď vás prosím o prognózu, jak dlouho si myslíte, že tahle situace může trvat, nebo co by zpracovatele mohlo přinutit jít s cenami dřeva dolů?

Lukáš KOVANDA, hlavní ekonom společnosti Cyrrus
--------------------
Přinutí je k tomu konkurenční boj, přinutí je k tomu to, že některý z nich prostě si řekne, proč bych nemohl, když to dřevo je tedy levné, je ho tedy všude plno, ať už smrkového nebo borového, proč bych nemohl jít s celou dolů, získat tím další nové zákazníky, získat tím podíl na trhu tím, že budu levnější a následně na to budou reagovat další, a tak se cena stlačí. Bude hrát roli i to, že tu nižší cenu budou žádat i samotní spotřebitelé, koneční zákazníci třeba i kvůli této reportáži. V rozhlase si řeknou, že ta situace je opravdu dosti odlišná do toho, nač byli zvyklí v uplynulých letech a budou tedy požadovat nižší ceny a pokud je nedostanou, tak se poohlédnou jinde. Opravdu předpokládám, že to je záležitost přechodného rázu, než se ten trh, než si ten trh zvykne na tuto novou situaci.

moderátor
--------------------
Topná sezóna se blíží. Řadu posluchačů určitě zajímá váš názor na srovnání jednotlivých způsobů vytápění, i když jste o tom už mluvil. Teď máte víc prostoru. Dřevo, plyn nebo elektřina, co je tedy nejvýhodnější?

Lukáš KOVANDA, hlavní ekonom společnosti Cyrrus
--------------------
Určitě dřevo, určitě dřevo právě z těch důvodů, které jsme zmiňovali, protože ty ostatní druhy energie kvůli situaci ve světě, kvůli zdražování uhlí, kvůli zdražování ropy, pohonných hmot, tak narůstají a zejména narůstat budou. Takže, když se podíváme třeba na ceny elektřiny, tak ty už letos rostou, rostly v první polovině roku, kdy zdražovali velcí dodavatelé elektřiny, nyní přes léto ti malí, ale tím to rozhodně nekončí, protože cena velkoobchodní elektřiny dále roste, takže očekáváme zejména tedy na počátku příštího roku, roku 2019 velký zásah do peněženek domácností, protože lze předpokládat, že cena elektřiny stoupne o dalších 8 až 10 %. K tomu bohužel musíme připočíst také to, že zdraží plyn, ten zdražuje s určitým zpožděním. Právě za elektřinu ale rovněž na začátku příštího roku lze čekat zdražení až o 10 %, o tolik Energetický regulační úřad zvýšil svoji takzvanou indikativní cenu, to znamená, cenu, která, pokud dodavatel plynu o tolik zdraží, tak to ještě lze považovat za relativně normální, takže i zde se musí domácnosti připravit na zdražování a pochopitelně roste také cena uhlí kvůli tomu, že poptávka po něm celosvětově roste.

moderátor
--------------------
Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Cyrrus, byl hostem Ranního interview Radiožurnálu. My za to děkujeme. Na slyšenou.

Lukáš KOVANDA, hlavní ekonom společnosti Cyrrus
--------------------
Na slyšenou. Hezký den.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Pokládáte zřizování NP na Křivoklátsku za ideální způsob ochrany tamní přírody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě