Přihlásit

České dřevo do Číny? (Seznam.cz TV)

Oliver SÁLUS, moderátor 
Lesníci v kalamitních oblastech musí kvůli kůrovci těžit mnohem vyšší objemy dřeva než naplánovali, a to jim komplikuje odbyt. Snaží se proto proniknout na čínský trh, který má o evropské dřevo zájem. Ti, kteří s Čínou už obchodují si spolupráci pochvalují. 

Michaela RAMBOUSKOVÁ, redaktorka 
Český trh s dřívím je kvůli kůrovcové kalamitě přesycen a lesníci hledají odbyt kde se dá. Státní Lesy proto začaly pošilhávat po Číně, která je po dřevě stále hladová. Obchod s Čínou však není žádnou novinkou. Dřevo tam úspěšně dodává už řada českých lesníků. 

Václav KODET, Jednatel, Městské Lesy Jihlava 
Kůrovcová kalamita nás zaskočila a museli jsme vytěžit 2× tolik. Pokud bysme nenašli nové odbytové možnosti, tak bysme nebyli schopni to dříví prodat. Jedna z těch významných odbytových možností je takzvaný čínský kontrakt. 

Michaela RAMBOUSKOVÁ, redaktorka 
Jihlavské lesy do Číny prodávají přes zprostředkovatele. Využívají kontejnery, které do Evropy přivezly čínské zboží. Dříve se do Asie vracely prázdné. Nyní je čeští lesníci plní kůrovcovýmdřevem. 

Václav KODET, Jednatel, Městské Lesy Jihlava 
U nás v lese to už přímo do těch lodních kontejnerů nakládáme. Obecně můžu říct, že je to /nesrozumitelné/ průměrně nejlepší zpeněžení kulatiny na trhu, které jsem získal v loňském roce. 

Martin HYSKÝ, /ČSSD/ radní, člen kalamitního štábu 
Čína je obrovský trh, který se rozvíjí. Ekonomika tam roste, to znamená, že může absorbovat velké množství dříví. 

Michaela RAMBOUSKOVÁ, redaktorka 
Čína ročně doveze kolem 100 000 000 m3 dříví. Státní podnik Lesy České republiky letos plánuje vytěžit až 12 000 000 kubíků. 

Josef VOJÁČEK, generální ředitel Lesy ČR 
Měl jsem možnost setkat se asi s 30-ti konkrétními partnery, výrobci a dřevozpracovateli v Číně. V současné době očekáváme jejich návštěvu v České republice a předpokládám, že nejpozději v horizontu několika málo měsíců bychom se měli dostat do roviny konkrétní smluvní spolupráce. 

Michaela RAMBOUSKOVÁ, redaktorka 
Zájem o dovoz z Evropy v Číně poroste i kvůli obchodním sporům se Spojenými státy. Z Vysočiny pro seznam cz, Michaela Rambousková.

Komentáře   

+7 # lesmistr 2019-05-27 23:15
Jednatel ML Jihlava Kodet se nezmínil, zda byl také v Číně a s kolika zástupci firem tam jednal. Důležitější je, že Jihlava už do Číny vyváží. A je patrno, že již nějaký čas a za slušné ceny. Možná, že by stačilo, kdyby někdo odpovědný z GŘ LČR s.p. požádal pana jednatele Kodeta z Jihlavy o kontakt na čínského dovozce a nemuselo by se čekat, až se během několika měsíců naváží "smluvní" vztahy. Jihlava je má pravděpodobně bez návštěvy delegace v Číně. Když má Čína zájem, tak se kontakty najdou samy, že ano?

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Do Dne za obnovu lesa se zapojilo 31 tisíc dobrovolníků

Do Dne za obnovu lesa se zapojilo 31 tisíc dobrovolníků

Lesnictví

Hlasujte v anketě! Fotogalerie v článku. Zhruba 31 000 lidí přilákala 19. 10. akce Den za obnovu lesa. Dobrovolníci při ní po celém Česku pomáhali s...

Riziko šíření kůrovcové kalamity narůstá i ve vyšších nadmořských výškách

Riziko šíření kůrovcové kalamity narůstá i ve vyšších nadmořských výškách

Lesnictví

V článku naleznete aktuální letecké záběry lesů v ČR. Dopady dlouhodobého sucha a následný rozvoj kůrovcové kalamity jsou již pozorovatelné prakticky na celém území České...

Obnovu českých lesů podporují osobnosti veřejného i sportovního života

Obnovu českých lesů podporují osobnosti veřejného i sportovního života

Lesnictví

Do kampaně Lesů ČR s názvem „Sázíme lesy nové generace", která vyvrcholí již 19. října akcí „Den za obnovu lesa", se zapojí mnoho zajímavých osobností...

Kůrovcové kalamitě se věnoval pořad ČT Byznys Speciál

Kůrovcové kalamitě se věnoval pořad ČT Byznys Speciál

Lesnictví

Kůrovcová kalamita dopadá na celý dřevozpracující a papírenský průmysl, dál na nábytkářství nebo stavebnictví, výrobu sportovních potřeb nebo lodí. Kvalitní smrkové dřevo vyžaduje například výroba...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby