Přihlásit

České lesy postihla katastrofální kalamita (Právo)

Název: České lesy postihla katastrofální kalamita
Zdroj: Právo
Datum: 20.01.2007
Autor: (jn, gö, lh)
Rubrika: Titulní strana

Vlastní zpráva

Těžce postiženy Krkonoše a jihozápad Čech * Orkán Kyrill si vyžádal v ČR už pět lidských životů

Orkán, který se v noci ze čtvrtka na pátek přehnal přes Českou republiku, způsobil v lesích nejhorší kalamitu v historii.
 Podle prvních odhadů jen ve státních lesích padly více než čtyři milióny kubíků dřeva. To je více než polovina roční těžby státního podniku Lesy ČR. Další statisíce kubíků zničil orkán v soukromých a obecních lesích. Zde se škody teprve vyčíslují.
 Vichřice poškodila i několik desítek tisíc metrů krychlových dřeva v Krkonošském národním parku (KRNAP), způsobila tam jednu z největších kalamit za poslední léta. "Škody v jsou značné. Budu rád, když je zmapujeme do úterý," uvedl ředitel Správy KRNAP Jiří Novák.
"Největší škody jsou na jihozápadě republiky. V lesích evidujeme jednotlivé i plošné vývraty, polomy a zlomy. Počet stromů vyvrácených i s kořeny se přitom ještě zvýší. Půda je promáčená, není zmrzlá a stromy v ní nejsou tak pevně ukotveny," sdělil včera výrobně-technický ředitel státního podniku Lesy ČR (LČR) Vladimír Krchov.
 Vzhledem k rozsahu kalamity chce ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) vyhlásit krizový stav, což umožní rychleji a efektivněji odstranit následky orkánu.
"Budu klást maximální důraz na rychlou reakci Lesů České republiky, aby bylo zabráněno dalším negativním dopadům na státní lesy a dalším obrovským ekonomickým ztrátám," sdělil Právu Gandalovič.
(Pokračování na str. 5)

České lesy postihla katastrofální...

(Pokračování ze str. 1)
Ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek (KDU-ČSL) Právu řekl, že počká na celkové vyčíslení škod a pak rozhodne, zda o pomoc požádá Evropskou unii.
 Vloni se podnik LČR potýkal s následkem sněhové a větrné kalamity, která poškodila asi dva milióny metrů krychlových dřeva.
 "V nadcházejících dnech lidem důrazně nedoporučujeme návštěvu lesa. Hrozí, že některé stromy ještě spadnou," upozorňuje mluvčí LČR Tomáš Vyšohlíd.
Lesníci spolu s hasiči včera obnovovali průjezdnost veřejných silnic a cest v lesních úsecích, aby malé osady a samoty nebyly odříznuty od světa. Prioritně byly odstraňovány havárie na elektrických a telekomunikačních vedeních. "Poté bude zajištěna průjezdnost lesních cest sloužících k obhospodařování lesa. Upřesňovat celkový rozsah škod budeme podle rychlosti odklízení padlých stromů na lesních cestách. Po uklidnění počasí použijeme leteckou techniku," uvedl mluvčí.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Petr Král: Kalamitu u VLS musíme zmáknout

Petr Král: Kalamitu u VLS musíme zmáknout

Lesnictví

Ředitel Vojenských lesů a statků Petr Král komentoval žádost Lesnické práce o rozhovor s úsměvem a komentářem, že „lepší" období jsme si vybrat nemohli. Ve...

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

Lesnictví

Tři miliardy korun, o jejichž vyčlenění ze státního rozpočtu na boj s kůrovcovou kalamitou se vyjednává, by bylo podle ministerstva zemědělství možné uvolnit koncem roku...

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Lesnictví

Ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl na pracovním výjezdu vlády na Vysočinu 15. 5., že letos chce Ministerstvo zemědělství (MZe) podpořit správné hospodaření v lesích částkou...

U Bzence začalo rojení milionů chroustů maďalových

U Bzence začalo rojení milionů chroustů maďalových

Lesnictví

U Bzence na Hodonínsku začalo očekávané líhnutí milionů chroustů maďalových, jejich larvy v následujících letech poškodí kořenový systém stromů. Jen za poslední čtyři roky je...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby