Přihlásit

České lesy postihla katastrofální kalamita (Právo)

Název: České lesy postihla katastrofální kalamita
Zdroj: Právo
Datum: 20.01.2007
Autor: (jn, gö, lh)
Rubrika: Titulní strana

Vlastní zpráva

Těžce postiženy Krkonoše a jihozápad Čech * Orkán Kyrill si vyžádal v ČR už pět lidských životů

Orkán, který se v noci ze čtvrtka na pátek přehnal přes Českou republiku, způsobil v lesích nejhorší kalamitu v historii.
 Podle prvních odhadů jen ve státních lesích padly více než čtyři milióny kubíků dřeva. To je více než polovina roční těžby státního podniku Lesy ČR. Další statisíce kubíků zničil orkán v soukromých a obecních lesích. Zde se škody teprve vyčíslují.
 Vichřice poškodila i několik desítek tisíc metrů krychlových dřeva v Krkonošském národním parku (KRNAP), způsobila tam jednu z největších kalamit za poslední léta. "Škody v jsou značné. Budu rád, když je zmapujeme do úterý," uvedl ředitel Správy KRNAP Jiří Novák.
"Největší škody jsou na jihozápadě republiky. V lesích evidujeme jednotlivé i plošné vývraty, polomy a zlomy. Počet stromů vyvrácených i s kořeny se přitom ještě zvýší. Půda je promáčená, není zmrzlá a stromy v ní nejsou tak pevně ukotveny," sdělil včera výrobně-technický ředitel státního podniku Lesy ČR (LČR) Vladimír Krchov.
 Vzhledem k rozsahu kalamity chce ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) vyhlásit krizový stav, což umožní rychleji a efektivněji odstranit následky orkánu.
"Budu klást maximální důraz na rychlou reakci Lesů České republiky, aby bylo zabráněno dalším negativním dopadům na státní lesy a dalším obrovským ekonomickým ztrátám," sdělil Právu Gandalovič.
(Pokračování na str. 5)

České lesy postihla katastrofální...

(Pokračování ze str. 1)
Ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek (KDU-ČSL) Právu řekl, že počká na celkové vyčíslení škod a pak rozhodne, zda o pomoc požádá Evropskou unii.
 Vloni se podnik LČR potýkal s následkem sněhové a větrné kalamity, která poškodila asi dva milióny metrů krychlových dřeva.
 "V nadcházejících dnech lidem důrazně nedoporučujeme návštěvu lesa. Hrozí, že některé stromy ještě spadnou," upozorňuje mluvčí LČR Tomáš Vyšohlíd.
Lesníci spolu s hasiči včera obnovovali průjezdnost veřejných silnic a cest v lesních úsecích, aby malé osady a samoty nebyly odříznuty od světa. Prioritně byly odstraňovány havárie na elektrických a telekomunikačních vedeních. "Poté bude zajištěna průjezdnost lesních cest sloužících k obhospodařování lesa. Upřesňovat celkový rozsah škod budeme podle rychlosti odklízení padlých stromů na lesních cestách. Po uklidnění počasí použijeme leteckou techniku," uvedl mluvčí.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVOL: Na zalesňování potřebujeme pro příští rok sedm miliard

SVOL: Na zalesňování potřebujeme pro příští rok sedm miliard

Lesnictví

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR (SVOL) žádá stát o sedm miliard korun na zalesňovací práce pro příští rok. Letos by mohl kůrovec napadnout...

Na NEKRMBROUKA.CZ najdou vlastníci lesa nový videonávod o kůrovci

Na NEKRMBROUKA.CZ najdou vlastníci lesa nový videonávod o kůrovci

Lesnictví

Před začátkem jarního rojené bylo na portálu NEKRMBROUKA.cz zveřejněno video, které názorně ukazuje, jak lýkožrouta smrkového vyhledávat. V srpnu byl dokončený nový videonávod, které komplexně...

ČTK: Lesní školky mění sortiment, obnovu lesů brzdí sucho

ČTK: Lesní školky mění sortiment, obnovu lesů brzdí sucho

Lesnictví

Hlasujte v anketě! Lesní školky mění v poslední době kvůli kůrovci sortiment. Výrazně se zvýšila poptávka po listnatých stromech, které lýkožrout smrkový nenapadá. Zároveň je...

Vysočina dá na podporu hospodaření v lesích dalších 50 mil. Kč

Vysočina dá na podporu hospodaření v lesích dalších 50 mil. Kč

Lesnictví

Žádosti o krajskou dotaci mohou lesníci podávat od 2. do 30. září. Zjara už kraj na stejný účel rozdělil 26 milionů korun, většinou plynuly na...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby