logo Silvarium tisk

Zásob dřeva je v našich lesích i přes stávající kalamity více než dost. Lesům, ale i českému hospodářství by prospěla jejich pravidelnější obměna. Musíme se však naučit dřevo lépe využívat.

Udržitelný způsob, jakým se využívají a zhodnocují domácí suroviny, dnes patří k základům vyspělé ekonomiky. Jednou z nejperspektivnějších surovin je v tomto ohledu dřevo. Doprovází lidstvo od nepaměti, má mnoho užitečných vlastností, lze ho využívat v širokém spektru oborů a způsobů uplatnění, je stoprocentně obnovitelné a jeho pěstování navíc velmi pozitivně působí na krajinu a životní prostředí. Lesy pomáhají zadržovat vodu v krajině, zabraňují erozi, zajišťují životní prostor mnoha živočichům i rostlinám a jsou takzvanými plícemi planety. Zároveň jsou však také kreativním materiálem budoucnosti.

České lesy nabízejí dostatek dřeva

Zásoby dřeva v lesích České republiky rok od roku stoupají. I když letošek možná bude podle předběžných odhadů z důvodů likvidace kůrovce patrně výjimkou, v průměru přibude ročně v našich lesích zhruba 18 milionů metrů krychlových dřeva, přičemž těžba se zpravidla pohybuje mezi 14 až 15 miliony kubických metrů dřeva. Loni ovšem těžba činila 25,7 milionu kubických metrů dřeva.
Rozrůstá se také zalesněná plocha, a to navzdory zmíněnému kácení. V loňském roce došlo k navýšení umělého zalesňování o 6,4 procenta, a celková plocha lesních pozemků tak mírně vzrostla na 2,673 milionu hektarů. Lesnatost u nás tak dosahuje asi třetiny rozlohy České republiky, což je jen mírně pod průměrem Evropské unie, kde dosahuje 37,6 procenta. Nejvyšší lesnatost v Evropě mají severské státy. Ve Finsku tvoří téměř tři čtvrtiny rozlohy. Naopak v Irsku a Nizozemsku je to zhruba desetina.

Celý článek najdete v HN.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě