Přihlásit

Česko-německý most opravený jen napůl (ČT 1)

Bohumil KLEPETKO, moderátor
--------------------
Na česko-německé hranici v Krušných horách, mezi obcemi Kalek a Kühnheide, stojí most. A jeho momentální vzhled je opravdu výmluvný. Opravený je jen z poloviny, té německé. Česká půlka mostu je neopravená. Což přitahuje pozornost. Proč to tak je, o tom už reportáž Lucie Heyzlové.

Lucie HEYZLOVÁ, redaktorka
--------------------
Zatímco na německé straně je mostek téměř v centru obce, na české území vede pouze lesní cesta. A nejbližší obec Načetín je vzdálená zhruba 4 kilometry. Bizarní podoba mostku upoutá na první pohled. Jeho německou část nechalo město Marienberg opravit za necelé tři miliony korun, k té české polovině se nikdo nehlásí, navíc je využíván pouze pěšími turisty.

Magdalena FRAŇKOVÁ, mluvčí pro oblast dopravy, Ústecký kraj
--------------------
Most neleží na silnici, která by byla v majetku Ústeckého kraje, není tím pádem vůbec majetkem Ústeckého kraje.

Ondřej KOPECKÝ, vedoucí oddělení marketingu a komunikace, Lesy ČR
--------------------
Ve správě Lesů České republiky je komunikace, která vede až na hranici toho mostku. Ale tento předmětný mostek Lesům České republiky nepatří.

Lucie HEYZLOVÁ, redaktorka
--------------------
Podle katastru nepatří ani obci Kalek a Povodí Ohře spravuje pouze koryto říčky Černá, přes kterou most vede. Most z roku 1932 původně spojoval zaniklou českou obec Kienhaid s německou Kühnheide. Před 5 lety ho poškodila povodeň a podle primátora Marienbergu bylo zapotřebí ho opravit.

André HEINRICH, primátor, Marienberg
--------------------
Dotační úřad zamítnul žádost města Marienberg o financování celkové rekonstrukce a podpořil pouze německou část, s odkazem na dělbu odpovědnosti. Obci na české straně byla představena schvalovací dokumentace na celek. Tento český úřad věc postoupil instituci příslušné na české straně, Ústecký kraj. A ten účast na opravě odmítnul.

Iwan CARSTEN, specialista na konstrukce mostů
--------------------
Myslím, že pár úprav by ještě bylo zapotřebí, aby tenhle most vydržel další dlouhá léta. Teď se ten most uzpůsobený pro pěší, ale myslím, že by klidně unesl i auto.

Lucie HEYZLOVÁ, redaktorka
--------------------
Podobná situace, jiný hraniční mostek, tentokrát spojující německé Rübenau a český Kalek, v tomto případě ale česká strana zaplatila celý mostek sama. Lucie Heyzlová, Česká televize, Ústecký kraj.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Technologie MERCATA  je zapsána jako užitný vzor

Technologie MERCATA je zapsána jako užitný vzor

Lesnictví

Technologie MERCATA je reakcí na rozvoj kůrovcové kalamity a slouží k asanaci skládek výřezů o různých délkách. Od 28. 5. 2019 je tato metoda chráněna...

Pro Silva Bohemica žádá ministra zemědělství o řešení škod zvěří

Pro Silva Bohemica žádá ministra zemědělství o řešení škod zvěří

Lesnictví

Nová anketa! Aktualizováno 19. 6. Předseda sdružení Pro Silva Bohemica Milan Hron zaslal 11. 6. 2019 otevřený dopis ministru zemědělství, ve kterém jej žádá jménem Pro...

Vláda brzy projedná dotace na boj s kůrovcovou kalamitou

Vláda brzy projedná dotace na boj s kůrovcovou kalamitou

Lesnictví

Aktualizováno. Vláda zřejmě brzy projedná návrh na vyčlenění tří miliard korun na boj s kůrovcovou kalamitou. V dalších letech by mohl být objem dotací vlastníkům...

Nahodilá těžba v roce 2018 v ČR: 23 milionů kubíků

Nahodilá těžba v roce 2018 v ČR: 23 milionů kubíků

Lesnictví

Aktualizováno 13. 6. V roce 2018 vzrostla těžba dřeva v lesích na 25,7 mil. m3 dřeva bez kůry. Jedná se o nejvyšší hodnotu v historii...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby