Přihlásit

Česko schne, ztrácí půdu lesy i ptáky (Deník N)

...

REKORDNÍ TĚŽBA

Stav lesů v Česku je kapitola sama pro sebe. Vlivem sucha a změny klimatu začaly stromy na mnoha místech chřadnout nebo podléhat kůrovci a dalším škůdcům. Zejména v místech, kde rostou smrkové monokultury, přestože tam historicky nepatří. Kalamita loni vyústila v mimořádně intenzivní těžbu.

„Objem nahodilé těžby (vzniká vlivem větru, sněhu či škůdců, pozn. red.) dosáhl nejvyšší úrovně v historii a oproti předchozímu roku byl téměř dvojnásobný," píše se ve zprávě. Víc než polovinu této těžby tvořilo kůrovcové dřevo, jeho objem byl dokonce vyšší než za posledních deset let.

Zpráva upozorňuje také na to, že české lesy stárnou: dlouhodobě narůstá výměra starých porostů starších 120 let. Zvolna stoupá podíl listnáčů. V roce 2018 tvořil 27 procent z celkové plochy lesů, a přiblížil se tak doporučovanému 35procentnímu podílu. Zpráva upozorňuje i na dlouhodobý problém požírání sazenic mladých stromků spárkatou zvěří.
„Jestli nám roste podíl listnatých lesů, je to proto, že ubývá smrků, které jsou vykácené," upozorňuje Hruška. Listnáče podle něj tvořily zhruba 70 procent přirozené druhové skladby tuzemských lesů.

„Je ale ošidné se jí řídit, protože se změnily přírodní podmínky. Máme tepleji, delší vegetační sezónu, k dispozici méně vody pro ekosystémy. A proto se kůrovec tak rozjel, kvůli suchu a nedostatku vody. Protože smrkové porosty nejsou schopné kůrovci za těchto podmínek odolávat. Poučme se z toho pro budoucnost, lesy se nemohou pěstovat jako teď," varuje.

„Je třeba se zaměřit na smíšené lesy. Zachrání nás pestré lesy, kde porostou buky, smrky, jedle. Ale nikdo si nemůže myslet, že si vysadíte na paseku smrkové sazeničky a za sto let sklidíte dospělý smrkový kulatinový les," dodává.

Celý článek najdete v Deníku N.

Komentáře   

+4 # bergfreund 2019-09-27 12:58
njn...blbý a blbější...že jo Pelíšku
-7 # Vladimír Pelíšek 2019-09-27 13:31
Taky mám ten pocit, když tě čtu, Bergfreunde. Vždycky se mi zdá, žes dosáhl už dna - a ejhle, už tam máš další příspěvek!
Běž a vysvětli těch 50 nebo 60% smrku všem těm chudákům, kteří teď prodávají lesy, co za ně chtěli milióny, na palivo.
Nebo jiným, kterým blesková povodeň spláchne barák, protože jakmile zmizí lesy z poloviny lesních půd, co asi bude, co myslíš, ty kujóne?
Třeba se ti jim podaří vysvětlit, jak se napakují, když se budou touto moudrou radou řídit a za 20 let budou mít zase čím topit.
-10 # Vladimír Pelíšek 2019-09-27 09:47
Takže "doporučovaný podíl listnáčů" by měl být 35%??
Ten, kdo to doporučil, by měl být zavřený, až zčerná. Podle takových "odborníků", darmoživů máme mít i nadále, navzdory tomu, co se právě v lesích odehrává, přes 60% smrku a borovice?
Právě toto je jeden z klíčových důkazů zkostnatělosti LH, jeho totálního selhání tváří v tvář vědeckým poznatkům o lesních ekosystémech, jeho existence jakožto skanzenu neschopných a nedovzdělaných, leč o to arogantnějších "odborníků".
Po nich ovšem potopa - cenu za jejich "odborná" doporučení budou platit naši potomci, až budou těla těchto kastrovaných samců tura domácího už dávno tlít v zemi.
Vrcholem vaší "odbornosti" je mínusování v diskuzích na silvariu. Racionální oponentura už vaše schopnosti přesahuje, a to, abyste vzali v potaz realitu, je už pak úplně v říši fantazie.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Do Dne za obnovu lesa se zapojilo 31 tisíc dobrovolníků

Do Dne za obnovu lesa se zapojilo 31 tisíc dobrovolníků

Lesnictví

Hlasujte v anketě! Fotogalerie v článku. Zhruba 31 000 lidí přilákala 19. 10. akce Den za obnovu lesa. Dobrovolníci při ní po celém Česku pomáhali s...

Riziko šíření kůrovcové kalamity narůstá i ve vyšších nadmořských výškách

Riziko šíření kůrovcové kalamity narůstá i ve vyšších nadmořských výškách

Lesnictví

V článku naleznete aktuální letecké záběry lesů v ČR. Dopady dlouhodobého sucha a následný rozvoj kůrovcové kalamity jsou již pozorovatelné prakticky na celém území České...

Obnovu českých lesů podporují osobnosti veřejného i sportovního života

Obnovu českých lesů podporují osobnosti veřejného i sportovního života

Lesnictví

Do kampaně Lesů ČR s názvem „Sázíme lesy nové generace", která vyvrcholí již 19. října akcí „Den za obnovu lesa", se zapojí mnoho zajímavých osobností...

Kůrovcové kalamitě se věnoval pořad ČT Byznys Speciál

Kůrovcové kalamitě se věnoval pořad ČT Byznys Speciál

Lesnictví

Kůrovcová kalamita dopadá na celý dřevozpracující a papírenský průmysl, dál na nábytkářství nebo stavebnictví, výrobu sportovních potřeb nebo lodí. Kvalitní smrkové dřevo vyžaduje například výroba...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby