Přihlásit

Český trh se dřevem se zhroutil. Škody letos dosáhnou 40 miliard korun (epochtimes.cz)

Praha, 5. listopadu 2019 – Vlivem sucha a kůrovcové kalamity došlo podle odborníků prakticky ke zhroucení trhu se dřevem. Kvůli ztrátovosti pro lesníky tak sta tisíce tun dřeva míří do Číny. K nejvíce postiženým oblastem patří Jeseníky. Experti přitom varují před tím, že jejich odlesnění bude mít zásadní dopad na změnu vodního režimu v krajině. Právě spotřeba vody i přes výrazné sucho v posledních letech stoupá, odborníci proto doporučují přijmout komplexní balík opatření včetně většího zapojení obcí.

Celý článek najdete zde.

Komentáře   

-3 # Vladimír Pelíšek 2019-11-07 16:02
Jedná se o částku, jejíž výše je pro většinu smrtelníků nepředstavitelná. Za touto škodou stojí konkrétní viníci, kteří hážou vinu jeden na druhého, vymlouvají se, že neměli dost informací, vzájemně se obviňují ze zanedbání péče, při jejímž dodržení by údajně k této škodě nedošlo, apod.
Přiznání systémové chyby je však nad možnosti jejich myšlení, což je hezky vidět i na diskusích na tomto webu.
Nabízí se "pouze" dvě neodbytné otázky:
1) Kdo a z čeho to zaplatí? (tj. zaplatí to skutečně ti, kteří tu škodu způsobili, nebo to za ně jako vždy budou sanovat občané?)
2) Má ve světle těchto čísel vůbec jakýkoliv další smysl uvažovat o nynějším modelu LH jako o podniku sledujícího vytváření zisku, tedy jako o podnikatelském subjektu? (nebylo by lepší převést LH pod resort ochrany přírody??)
+7 # schutzmeister@iex.cz 2019-11-10 12:16
Jenže ty peníze se nikam neodpaří. Jen se přesunou z jedné kasy do jiné.
Zatímco před pěti lety slušně tržil majitel lesního pozemku - z 50% stát, teď keš shrábnou dřevařské firmy.
Určitě ty v pěstebním a zcela jistě zpracovatelský sektor. Může se vést diskuze o vyšší těžbě v neadekvátních cenách - jenže to v celku je jen dotěžení etátu, které by se jinak nevytěžilo - tedy pro majitele nula od nuly, pro těžaře čistý příjem navíc.
Export zlevnil, o tom není pochyb, ale ten není až tak závratný. Energetické dříví je na minimu - majitel lesa prodělá, ale energie se prodá za dobrou cenu. Ty milardy se nikam nevypařili.
Státu sice klesne zisk z LČR a částečně sanuje pěstební - na druhou stranu inkasuje daně od dřevařských podniků a přepravních firem, jejichž zisky jsou díky kalamitě zcela extrémní.
Jen si propočtěte, kolik vydělá Kronospán, když ušetřil na dvou či víc milionech kubíků 300,-Kč/m3 a cena DTD je vyšší než kdy jindy. Super, ne ?
Peníze bych do toho netahal, to je ošemetná záležitost.
I les je kalamitní jak kde a těžba se do budoucna moc nesníží, zato cena poroste.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Úvahy osobností z lesnictví: Třicet let po sametové revoluci

Úvahy osobností z lesnictví: Třicet let po sametové revoluci

Lesnictví

Hlasujte v anketě uvnitř článku! 17. listopad 1989 odstartoval svobodný vývoj naší společnosti a změny se projevily všude, tedy i v lesním hospodářství. U příležitosti...

Prezident podepsal novelu lesního zákona

Prezident podepsal novelu lesního zákona

Lesnictví

Novelu lesního zákona, která mimo jiné zavede pravidla pro státní příspěvky soukromým vlastníkům na obnovu lesů, podepsal dne 14. 11. 2019 prezident Miloš Zeman, informoval...

NP Šumava se kvůli ceně dříví dostal do finančních potíží

NP Šumava se kvůli ceně dříví dostal do finančních potíží

Lesnictví

Aktualizováno 14. 11. Šumavský národní park se kvůli poklesu ceny dřeva dostal do finančních potíží. Park potřebuje peníze na mzdy pro své zaměstnance. Zřizovatel parku...

KRNAPu kvůli pádu cen dříví chybějí desítky milion korun v rozpočtu

KRNAPu kvůli pádu cen dříví chybějí desítky milion korun v rozpočtu

Lesnictví

Krkonošskému národnímu parku (KRNAP) letos kvůli propadu cen dřeva chybějí v rozpočtu desítky milionů korun. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) jako zřizovatel parku proto KRNAP zvýší...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby