logo Silvarium tisk

Voda byla loni  v Libereckém kraji nad zlato a také letos po ní vysušená krajina žízní. V lesích pomáhají udržet vodu tůně a nádrže.
LIBERECKÝ KRAJ V kraji trápí velké horko a sucho v posledních letech Frýdlantsko. Kvůli plánovanému rozšíření hnědouhelného polského dolu Turów se navíc lidé z pohraničí obávají ztráty podzemní vody.

Letos a příští rok opraví státní lesy právě na Frýdlantsku vodní nádrž Na Pískách. Rozkládá se na Arnoltickém potoce v Dolní Řasnici a její rozloha dosáhne skoro jednoho hektaru. Náklady na rekonstrukci přesáhnou čtyři miliony korun.
Frýdlantsko se již letos dočká vodní nádrže Pod Hůrkou. Vyroste na Červeném potoce v Předláncích na ploše jednoho hektaru. Vyjde na takřka čtyři miliony korun.

„Extrémní sucho v letech 2015 a 2018 ukázalo, jak je důležité, aby voda v krajině zůstávala," říká Markéta Kavková, specialistka ochrany přírody na libereckém krajském ředitelství Lesů České republiky. „Na horách sice spadlo během zimy hodně srážek, ale na Českolipsku a na jih od Turnova máme v lesích velký nedostatek vláhy."

Lesníci se snaží v dobrém smyslu slova uvěznit vodu v krajině, aby se řekami neodvalila rychle pryč. V posledních pěti letech Lesy České republiky vybudovaly a obnovily v kraji devět malých nádrží, letos začaly stavět dvě. Na třetí chtějí získat stavební povolení. Příští rok se pustí do dalších pěti.

V bývalém vojenském prostoru Ralsko, kde bývá sucho mnohem větší než na většině území Libereckého kraje, chystají obnovu dvou bývalých rybníků a výstavbu nové nádrže Vojenské lesy a statky. „Na Českolipsku vybudujeme v Lindavě v letech 2019 až 2020 malou vodní nádrž Pod Ortelem," konstatuje Kavková. Nové vodní dílo za pět milionů korun bude velké bezmála tři čtvrtě hektaru.

V letech 2020 až 2021 plánují státní lesy na Frýdlantsku malé nádrže na Saňském potoce ve Višňové – Andělce a na Ztraceném potoce v Ludvíkově pod Smrkem. První přijde na pět a půl milionu a druhá na pět milionů korun. „Nádrž na Saňském potoce zapadne krásně do krajiny, což se dá říci také o všech ostatních," tvrdí Kavková. „Navíc na sebe navážou obojživelníky, vodní ptáky a mokřadní rostliny."

Celý článek najdete v 5plus2.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě