logo Silvarium tisk
Iva KUBANKOVÁ, moderátorka
Lesníci očekávají nedostatek osiva stromků. Reálně tak hrozí, že dalších letech nebude co vsadit. V posledních měsících navíc prudce klesá zájem o smrky, kterých je teď na trhu nadbytek. Naopak zájem roste o listnaté stromy. Lesní školky tak musí měnit své režimy.

Markéta MENDREKOVÁ, vedoucí lesní školky
Konkrétně stojíme u smrků tedy je sadby schopny, takže na jaře se bude vyzvedávat.

Marek SLAVÍK, redaktor
Tisíce sazenic smrku ztepilého teď čekají na svého majitele těch je ale stále méně.

Markéta MENDREKOVÁ, vedoucí lesní školky
Problém bude, jestli se to vlastně všechno prodá no.

Marek SLAVÍK, redaktor
Důvodem menší poptávky je kůrovcová kalamita. Podle odborníků se majitelé lesů bojí smrky vysazovat.

Jiří GRODA, lesní správce
Samozřejmě vlastník lesa nechce chřadnoucí les tak ten smrk pro něj problém.

Markéta MENDREKOVÁ, vedoucí lesní školky
V tuto dobu je největší zájem o tyto semeny sazenici je to buk lesní.

Marek SLAVÍK, redaktor
Nyní nastává další problém, a to s nedostatkem osiva letošní rok je totiž neúrodných, a tak se majitelé lesních školek bojí, že nebudou mít do budoucna co vysévat.

Markéta MENDREKOVÁ, vedoucí lesní školky
Školkaři v republice prostě nemají z čeho pěstovat, protože jako, když není osivo tak nejsou stromky.

Jiří GRODA, lesní správce
Letošní úroda je velmi slabá. Jindy sbíráme třeba 1500 2000 kg jedle, v této chvíli máme nasbíráno pouze 700 kg, buk není skoro téměř žádný. Dub se nám ztratil někdy mezi červencem a srpnem.

Marek SLAVÍK, redaktor
Semena se navíc mohou sbírat pouze ve vybraných porostech, ty se posuzují podle speciálních kritérií každých 10 let.

Jiří GRODA, lesní správce
Je to o tom jaká kvalita je vidět to znamená průběžnost kmene, šířka koruny, je to i množství těch kvalitních stromů v tom porostu, protože nestačí 1.

Marek SLAVÍK, redaktor
Nejobtížnější je podle Jiřího Grody sběr šišek jedle bělokoré.

Jiří GRODA, lesní správce
Je to velmi náročná činnost velmi nebezpečné, o tom žádná. 6 stromů denně slezou ti chlapi víc ani náhodou. Tak jdeme na to.

Marek SLAVÍK, redaktor
Se speciálním vybavením musí k šiškám nejprve vyšplhat po kmeni. Samotný sběr zabere několik minut. Celá akce ale trvá hodiny. Lesní správce z Vítkova, ale i nadále zůstává optimistický věří, že příští rok bude opět úrodnější.

Jiří GRODA, lesní správce
Když 1 rok nebudeme mít máme zásoby loňská. A pravděpodobně příští rok se nám opět urodí, takže zase doplníme zásoby.

Marek SLAVÍK, redaktor
Rozhodující ale bude počasí pokud by bylo suchu extrémně teplo úroda bude opět malá.

 

 

Komentáře  

+2 # Vladimír Pelíšek 2019-09-26 14:43
A tady je jeden z kořenů dnešního stavu. Situace mohla vypadat o dost jinak, kdyby školkaři nenutili smrk. Už v 90.letech se dost mluvilo o změně složení dřevin, ale spousta vlastníků od toho upustila, když viděli, že pokud budou shánět něco jiného než smrk, tak buďto skoro nic neseženou, nebo prodělají kalhoty.
Prostě školkařská mafie si spolurozhodla o složení lesa. Dnes samozřejmě klasika: my za nic nemůžeme, nic jsme nevěděli, kdo to měl tušit, bů, bů, bů.
Ruku v ruce s tím nesmyslné, mafiózní "zásady" uznaného reprodukčního materiálu. Ještě nikdo nikdy například nevysvětlil, co je špatného na tom, rozsadit stovky bukových náletů a jako sazenice je přesadit o několik set metrů dál (když přitom jako nálet přímo na tom místě by vše bylo ok). Co může být na takové sadbě "nepůvodního" nebo "geneticky nevhodného"?
Nic, pouze jedna věc: nevydělali by naši přátelé ze školek! Takže jako původní a geneticky vhodná sadba se tam místo náletového buku nasadí smrk ze školek, vypěstovaný ze semen, jejichž pra-matečné stromy rostly ještě před 200 lety někde v Tyrolsku! To je přece ta pravá a jediná vhodná sadba, zejména někde v doubravě nebo bučině, že?
Zkrátka lži, podvody, manipulace, umlčování nepohodlných názorů, ždímání lesa stylem "po nás potopa", kam se jen podíváš. Naštěstí lidé nejsou tak hloupí, jak příslušné partičky parazitů skrytě doufaly. Potěšil mě třeba soused - před třemi lety zasázel smrkem takovou temnou rokli, mezitím se ale dovzdělal a když letos zjistil, že mu tam mezi smrčky bují nalétlý buk, nelituje práce a nákladů a ty vysázené smrčky dává pryč všude, kde to jenom jde. Vždyť kdo by pěstoval les na to, aby ho musel za 20 let sklízet na palivo?

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě