logo Silvarium tisk

Václav SVOBODA, moderátor
Začínají Události v regionech, vítejte u nich. Nejvyšší kontrolní úřad zjistil nedostatky hospodaření národních parků, chyby se většinou týkaly zadávání veřejných zakázek nebo pronájmu majetku a podle úřadů může být taky problém v budoucím financování rezervací. Velkou část rozpočtu totiž tvoří výnosy z těžby dřeva, jenže jeho cena neustále klesá.

Přemysl ŠRÁMEK, redaktor
Lanovka na Medvědín v krkonošském Špindlerově Mlýně a místní sjezdovky. Správa Národního parku při pronájmu pozemků jejich provozovateli podle kontrolorů postupovala nehospodárně.

Jana GABRIELOVÁ, mluvčí, Nejvyšší kontrolní úřad
Pozemky byly pronajaté za cenu o 861 000 tisíc korun nižší, než byly uvedené ceníkové ceny roční v té dané smlouvě.

Přemysl ŠRÁMEK, redaktor
V tomto případě Správa Krkonošského Národního parku pochybení přiznává, zdůrazňuje ale že rozhodně nešlo o úmysl.

Radek DRAHNÝ, mluvčí Správy KRNAP
Jednalo se o zcela banální, administrativní pochybení, které vzniklo v tabulkovém programu, ještě v průběhu dané kontroly jsme sjednali nápravu a nájemce. Ten rozdíl i zpětně doplatil.

Přemysl ŠRÁMEK, redaktor
Další příklad, který se týká ne jenom Krkonoš. Kontroloři upozorňují že se kvůli nejednoznačnosti v zákoně prodávají přírodně cenné pozemky, aniž by byly přednostně nabídnuty státu, jenom v Krkonoších takových případů bylo zhruba 600.

Radek DRAHNÝ, mluvčí Správy KRNAP
To není chyba správy Národního parku, že to neproběhlo, ta povinnost je majitelů nemovitostí, kteří je plánují prodávat.

Přemysl ŠRÁMEK, redaktor
Problém vidí úřad i v samotném financování parku. Všechny jsou totiž závislé na těžbě dřeva a jeho cena je teď kvůli kůrovcové kalamitě v celém Česku na historickém minimu. Těžba představuje 50 % rozpočtu šumavského Národního parku. Ještě vloni prodal dřevo za zhruba čtvrt miliardy korun, letos jsou výnosy o 80 milionů nižší.

Martin ROUČKA, náměstek ředitele, Správa NP Šumava
Je tam propad nějakých 450 korun na jednom kubíku.

Přemysl ŠRÁMEK, redaktor
Změnu v koncepci je financování parku, přitom ministerstvo životního prostředí slibovalo už na rok 2017, termín nakonec posunulo na příští rok s kombinací tří způsobů, jak pro rezervace získat prostředky.

Petra ROUBÍČKOVÁ, mluvčí Ministerstva životního prostředí
Podpora ze státního rozpočtu, dále je to maximální využívání evropských fondů, a to třetí řešení JE samozřejmě nějakým způsobem spořit provozní náklady těch jednotlivých parků.

Přemysl ŠRÁMEK, redaktor
Nejvyšší kontrolní úřad vytýká Správě Národního parku především to, že několik let nemá plán péče, ten teď mají nahradit zásady, které rada parku projednává od minulého týdne.

Pavel HUBENÝ, ředitel NP Šumava
Předpokládáme, že projednávat veřejně by se měly v průběhu příštího roku a že by snad mohly platit od roku 2021.

Přemysl ŠRÁMEK, redaktor
Mimo meze zákona se dostal i Národní park České Švýcarsko. Při zadávání dvou nadlimitních veřejných zakázek celkem za víc než 20 milionů korun. Správě rezervace chyběli autorizovaní odborníci ve výběrové komisi. Národní park Podyjí zase u dvou veřejných zakázek celkem za více než 1 milion korun nevypsal soutěž a na přímo je zadal jednomu dodavateli. Přemysl Šrámek a Zdeněk Mlnařík, Česká televize.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě