Přihlásit

ČIŽP na jihu Čech bude víc sledovat, zda lesníci brání kůrovci (ČTK)

České Budějovice 21. května (ČTK) - Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) bude v jižních Čechách letos víc kontrolovat, zda vlastníci lesů brání tomu, aby se šířil kůrovec. Bude také sledovat, jestli při zpracování dřeva nepoškozují půdu. Zaměří se i na zavlažování golfových hřišť a rozšíří kontroly penzionů i hotelů na Šumavě i Lipensku kvůli vypouštění odpadních vod a čerpání podzemních vod. Počet podnětů, jež inspekce dostává, roste ročně o desítky. Novinářům to dnes řekli zástupci ČIŽP.

Inspekce zvýší kontroly lesů včetně lesů Národního parku (NP) Šumava. Na jeho území kontrolovala ČIŽP lesy již loni. "Na rozdíl od Lesů ČR vyšel Národní park z těchto kontrol velmi dobře. Budeme kontrolovat, zda vlastníci vyvinuli veškerou možnou aktivitu pro zabránění šíření kůrovce," řekl na dotaz ČTK ředitel Oblastního inspektorátu Vladimír Jiráček. Lesům ČR uložila loni ČIŽP pokutu 3,5 milionu Kč za pozdní a nedostatečná opatření proti šíření kůrovce, řekl dnes ředitel ČIŽP Erik Geuss.

Když inspektoři zjistí, že kůrovec vyletěl, zjišťují kdy a zda o situaci věděl majitel předem a udělal vše, aby napadené stromy odstranil. "Stává se - a za to byly i pokutovány Lesy ČR - že je (stromy) tam vlastníci nechali stát, kůrovec odletí a napadne další stromy. Předpokládáme, že letos budou generace kůrovce tři až čtyři," řekl Jiráček.

ČIŽP bude také sledovat, zda při zpracování dřeva nepoškozuje technika půdu. Často se podle Jiráčka stává, že jsou v zemi vyjeté koleje hluboké půl metru až metr. Když pak zaprší, voda vymílá podloží. ČIŽP se zaměří rovněž na to, zda vlastníci lesů používají sadbu s vhodným genofondem.

Inspekce bude v kraji i letos kontrolovat penziony a hotely na Šumavě a nově také na Lipensku kvůli vypouštění odpadních vod a čerpání podzemních vod. Loni udělala ČIŽP na Šumavě 65 kontrol restaurací a penzionů, 45 procent kontrolovaných porušilo zákon.

V Jihočeském kraji udělala ČIŽP loni 1293 kontrol a uložila 264 pravomocných pokut za 8,02 milionu Kč. Nejvyšší, 350.000 Kč, podnikateli Janu Sedlákovi za nakládání s odpady v Plané nad Lužnicí. V ČR udělala loni ČIŽP 16.572 kontrol, vyměřila 2547 pravomocných pokut za 100,2 milionu Kč. Nejčastější bylo porušení zákona v nakládání s odpady.

Komentáře   

+15 # Starý 2019-05-22 09:59
Ještě dodám pro vážené inspektory.
Uvědomte si prosím, že dnes je kůrovec všude a v takové míře, že sebelepší vlastník lesa nic nezmůže.
I souš do lesa patří a lesu neškodí.
Zato emise, provoz, zemědělství, stavebnictví a další a další lidské činnosti lesům moc neprospívají.
Tak prosím raději vyvíjejte činnost k ochraně lesa jako celku a pokud to nejde, tak prosím pánové podpořte zájmy vlastníků lesů a zejména těch malých, ti jsou kolikrát i se svou snahou na huntě a okraji této společnosti.
Za to vám dík.
Rád budu vaši činnost sledovat a hodnotit.

A věřte, že i ta kolej v lese, pokud nevadí v hospodaření, znamená byť malé ale přesto jisté zadržení vody v krajině a slouží pro množení některých živočichů, hmyzu a dalších.
Koukněte jak poztitivně ochránci přírody z vaší dikce po čase hodnotí tankové střelnice a cvičiště.

Tak trochu rozumu a i jiného náhledu na věc.
+11 # Starý 2019-05-22 09:50
Bezva ochrana lesa, jen trochu pokroucená.
Co takhle věnovat se splachům z polí, kdy dochází k výraznému oslabování lesů.
Stromy dostávají chemické šoky a hynou a jsou oslabovány pod tíhou hnojiv.
Splachy z polí vidím skoro všude a většinou cca 80 % jde do lesů a poškozuje je asi i více nežli nutná těžba v době kalamity.
Tak doufám, že se na to ČIŽP zaměří a bude konat i ve prospěch jedné z posledních bašt volně žijících živočichů.
+9 # Máchal 2019-05-22 12:01
Pořád lepší, než stav na těch spláchnutých polích. To je dost často k pláči. Z takového "hospodaření" musí naši předkové ve svých hrobech pěkně rotovat. :sad: Bolševická mentalita přetrvává, a je vydatně posilována a krmena dotační politikou. :-x

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Prezident podepsal novelu lesního zákona

Prezident podepsal novelu lesního zákona

Lesnictví

Novelu lesního zákona, která mimo jiné zavede pravidla pro státní příspěvky soukromým vlastníkům na obnovu lesů, podepsal dne 14. 11. 2019 prezident Miloš Zeman, informoval...

NP Šumava se kvůli ceně dříví dostal do finančních potíží

NP Šumava se kvůli ceně dříví dostal do finančních potíží

Lesnictví

Aktualizováno 14. 11. Šumavský národní park se kvůli poklesu ceny dřeva dostal do finančních potíží. Park potřebuje peníze na mzdy pro své zaměstnance. Zřizovatel parku...

KRNAPu kvůli pádu cen dříví chybějí desítky milion korun v rozpočtu

KRNAPu kvůli pádu cen dříví chybějí desítky milion korun v rozpočtu

Lesnictví

Krkonošskému národnímu parku (KRNAP) letos kvůli propadu cen dřeva chybějí v rozpočtu desítky milionů korun. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) jako zřizovatel parku proto KRNAP zvýší...

Letecké záběry lesních porostů v roce 2019

Letecké záběry lesních porostů v roce 2019

Lesnictví

V průběhu roku 2019 Lesnická práce a PEFC ČR realizovaly tři lety nad vybranými oblastmi České republiky s cílem objektivně přiblížit lesnické veřejnosti zdravotní stav...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby