logo Silvarium tisk

Jak postupuje jaro, čteme opakovaně o kůrovcovém ohrožení lesů po loňském teplém létě, čteme, že v Polsku, v největším evropském Bělověžském národním parku zvolili strategii tlumení početnosti kůrovce s cílem zachovat specifická společenstva nížinných lesů se smrkem. To znamená, že se zde budou muset napadené stromy kácet a odvážet z lesa. Jinak kůrovce nezastavíte. U nás žádné prohlášení ke kůrovci nepadlo, pan ředitel Hubený pouze již dříve veřejnost uklidňoval, že „smrčiny se dokážou obnovit samy", že tam zůstanou dokonce i staré stromy. Je ale otázkou, zda tyto stromy přežijí letošní kalamitu, která na bezzásahovém území jistě vznikne a zda tímto způsobem může dojít k vytvoření opravdu přirozeného smrkového lesa, který se zde kdysi po dobu tisíců let vyvíjel? Může člověk ignorovat předchozí evoluci, povýšit se na přírodu a rozhodnout, že to, co po uhynulém lese začne bez ovlivnění člověkem vznikat, budou „původní přirozené lesy"? Že na Šumavě, po kdysi uměle vysázených smrčinách nyní samy vzniknou přirozená smrková společenstva anebo lesy bukové či smíšené s jedlí a smrkem? Bohužel takové divy bezzásahový režim, který nyní současné vedení parku prosadilo a jenž bez výhrad doporučují mnozí přírodovědci na větší polovině území, neumí. Ledaže bychom si počkali tisíce let, až se vývojem a adaptací vytvoří nová lesní společenstva.
Problém Evropy spočívá v tom, že se zde na rozdíl od jiných částí světa prakticky nezachovala velká přirozená a člověkem neovlivněná území, která by se stala předmětem ochrany přírody. Proto byla tendence poslední zachovalejší zbytky přírody vědeckými postupy rekonstruovat a pak ponechat samovolnému vývoji. Tento „lesnický" přístup byl bohužel na Šumavě potlačen a politicky se prosadilo masivní hnutí, které ctí zásadu: Když původní přírodu nemáme, budeme chránit cokoli, co bez lidského zásahu začne vznikat na troskách toho starého. Trochu to připomíná revoluce, které jsme my starší prožili a víme, jak takové šílené sny dopadnou, zvláště když se prosazují fanaticky, za každou cenu, bez kritické autocenzury. Konkrétně v Národním parku Šumava je letos jisté, že kvůli rozsáhlým polomům, které v bezzásahovém území nebudou zpracovány, dojde k masivnímu rozmnožení kůrovce, které nemělo obdoby. Kůrovci neusmrtí smrky pouze tam, kde by teoreticky mohli, tj. asi na 13 procentech plochy lesa, kde smrčiny kdysi byly, ale z bezzásahového území přelétnou na další smrkové porosty v parku, kde se bude kácet a kácet. Rozletí se mimo park a za hranice ČR a po dobu až pěti či více let se zde vykácí desítky tisíc kubíků znehodnoceného dřeva, vyčíslí se škody za předčasné smýcení lesa a ztráty na produkci a budou se požadovat náhrady. To, co je pro zelené ideology nezávazný pokus a naplnění pochybného ideálu divočiny, stane se pro Státní správu, počínaje Správou Národního parku Šumava a konče ministrem Brabcem a jeho náměstky, zlým snem. Všichni budou chtít finanční kompenzace.
Ještě by byl čas podniknout nějaká opatření, ale vlak s bezzásahovou ideologií je rozjetý a fanatické nadšení, které nemá žádnou odpovědnost, nepřesvědčíte. Být ředitelem Národního parku Šumava, náměstkem nebo ministrem životního prostředí, neměl bych lehké spaní.

Radomír Mrkva

Komentáře  

+8 # lesnice 2016-04-25 15:35
No, vždyť ono už se to děje nějaký ten rok, co se kůrovec na Šumavě nehubí a nerušeně se rozšiřuje do okolí. To loňské sucho jen urychlilo a vygradovalo jeho přemnožování, takže nebude suchá jen Šumava. Podle mého názoru má na současné situaci i svůj podíl způsob hospodaření v lesích, smluvní partneři nestíhají těžit kůrovcem napadené stromy a lapače a lapáky to nezachrání - něco je opravdu špatně, že? :sad:

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě