Přihlásit

Co Kyrill začal, lidé dokončili (Českolipský deník)

Název: Co Kyrill začal, lidé dokončili
Zdroj: Českolipský deník
Datum: 07.04.2007
Autor: Marie Čcheipzeová
Rubrika: Českolipsko

Žandov - Násep, na něm peron se zábradlím, uprostřed velmi prostá čekárna. Až na to, že zde ještě nedávno zastavovaly i rychlíky, není železniční zastávka "Žandov" ničím pozoruhodná.
Pro místní obyvatele je především podstatné, že se nachází opravdu v Žandově, na rozdíl od původně jediného žandovského nádraží, nyní známého pod názvem "Police - Žandov".
Přímo pod zastávkou bývala vždy mezi stromy vidět hladina Vrbového potoka, jehož zákruty po obou březích lemovaly kmeny mohutných olší a přilehlé porosty vrb připomínaly jeho jméno. Ve městě je potok ukryt pod domy a komunikacemi, ale tady jej můžeme snadno sledovat až k jeho soutoku s Ploučnicí. A nakonec ještě poslední fakt -mezi rameny obou toků se naproti zastávce ČD nachází menší zahrádkářská osada. Prostě takové idylické, nenápadné místo.
Kdo sem ale přijede dnes, zůstane nevěřícně zírat, protože takové "zviditelnění" by zde opravdu nečekal. Všechny stromy až do posledního náhle zmizely, břehy Vrbového potoka i prostory mezi ním a tratí jen na dálku svítí čerstvými koláči desítek pařezů. Část zmizelých vrb a olší, mezi nimiž byly i nejméně stoleté stromy, lze ještě spatřit pěkně poskládané na komunikaci poblíž zastávky. Tato jizva uprostřed krajiny o to více bije do očí, vnímáme-li jako celek dlouhý pás pobřežních porostů, sledujících tok Ploučnice od České Lípy až k Děčínu.
Zeptáte-li se místních obyvatel, potvrdí vám, že tu opravdu došlo k něčemu, co se nemělo stát. Sice je známo, že lednový orkán Kirill i zde způsobil škody, které bylo nutno odstranit, což ale zároveň zcela jistě nebyl důvod k tomu, aby z tohoto prostoru zmizely beze zbytku všechny stromy.
Co se tady vlastně stalo, a hlavně proč - to je otázka pro představitele města.
"Co se týče prostranství pod zastávkou ČD, při orkánu Kirill zde došlo k polomům, některé stromy a větve padly těsně u zastávky, bylo poškozeno i zábradlí podél nástupiště," odpovídá místostarosta Žandova Michal Beň (nez.) a pokračuje: "Na popud občanů, kteří upozorňovali na to, že tento stav ohrožuje bezpečnost, jsme pak vydali příslušné rozhodnutí."
Tímto rozhodnutím ale jistě nebylo povoleno pokácet všechny stromy?
"Ne, to určitě ne, bylo zde přesně specifikováno, které stromy je povoleno skácet. Pak jsme obdrželi od místních zahrádkářů ještě další žádost o kácení. Proto bylo vydáno ještě druhé rozhodnutí. V souladu se zákonem byla součástí těchto rozhodnutí i podmínka zajištění náhradní výsadby."
Kácení stromů, a to i na pozemcích města, byli pověřeni majitelé zdejších zahrádek. Budete vyvozovat nějaké důsledky z toho, k čemu zde nepochybně došlo?
"Ano, souhlasili jsme s tím, že kácení zajistí majitelé zahrádek, na jejichž pozemcích byla většina polomů. Pokud jde o to, co se tu ve skutečnosti stalo, celá záležitost je dosud v šetření. Musíme prověřit odpovědnost konkrétních osob a až bude šetření skončeno, určitě dojde i na příslušné závěry a sankce."
Vrátit krajině její původní ráz ale rozhodně nebude jednoduché...
"Jsme si vědomi toho, že sankce samy o sobě věc nevyřeší. Naší prioritou proto je, aby na místo byla vrácena zeleň, a to taková, která tam patří. To znamená, aby na vhodných místech rostly opět olše a podél potoka by měly být vrby, jejichž kmeny lze udržovat v přiměřené a bezpečné výši."
Takže snad v budoucnu Vrbový potok bude opět dělat čest svému jménu. I když to určitě nějaký ten rok potrvá...

Marie Čcheipzeová

Foto - Pohled na čerstvou paseku kolem Vrbového potoka v Žandově je truchlivý.
Foto Deník/Marie Čcheidzeová

[V L T A V A+P N P R E S S+L A B E]

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

Lesnictví

Ve čtvrtek 9. 7. Vojenské lesy a statky ČR (VLS) slavnostně otevřely nové návštěvnické středisko Olšina s naučnou stezkou, které mohou nově využívat návštěvnici i...

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnictví

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ! Zodpovězte správně otázky v soutěžním formuláři a budete zařazeni do slosování o spoustu zajímavých cen.Soutěžit můžete od 1. 7. do...

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Lesnictví

Aktualizováno. Úřady nebudou muset každých pět let nechávat vypracovávat posudky, aby se zjistilo, kolik má být v honitbě zvěře. Tuto povinnost, která ale zatím nezačala...

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Lesnictví

Na podporu lesního hospodářství by měl stát od příštího roku přispívat o 2,5 miliardy korun více než letos, kdy je to 1,15 miliardy korun. Peníze...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby