Přihlásit

Co s přemnoženou spárkatou zvěří (ČT 1)

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Národní park Šumava řeší, co s přemnoženou spárkatou zvěří. Omezováním jejího počtu se lesníci snaží chránit hlavně listnaté stromy, které jeleni nebo srnci ničí. Park uvažoval i o možnosti střílet jeleny v přezimovacích oborách. Od tohoto plánu ale zatím upustil.

Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor
100 kusů jelení zvěře zbývá odlovit ještě do konce března. Park zároveň navrhl možnost regulovat zvěř v přezimovacích oborách. Sem se jeleni stahují zpravidla na konci prosince.

Jan DVOŘÁK, mluvčí, Správa NP Šumava
Naše plány péče se velmi už podobají plánům péče sousedního Národního parku Bavorský les, kde právě s tou možností regulace zvěře v jeleních obůrkách pracují už několik let.

Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor
Proti odstřelu přímo v přezimovacích obůrkách protestovala řada šumavských obcí. Tuhle možnost nakonec správa parku z plánu péče vyškrtla. To ale neznamená, že se národní park k tomuto postupu vrátit nemůže. Státní správa by ale na odstřel v oplocených částech šumavského lesa musela vydat výjimku.

Jan KOZEL, náměstek ředitele, Správa NP Šumava
My regulací početnosti sledujeme to, že se budou obnovovat snad dřeviny, že se bude obnova jedle, aniž bychom museli vynakládat velké prostředky na jejich ochranu třeba mechanickou, nějakými ploty nebo repelenty.

Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor
Díky odlovu se škody na porostech nezvyšují. Spárkatá zvěř je totiž v současnosti přemnožena v celé Evropě.

Václav HŘEBEK, vedoucí Územního pracoviště Borová Lada, NP Šumava
Tady asi nahoře uvidíme, že i pokusujou ty terminály, okusujou větvičky a tím vlastně brání přírůstu a standardnímu klasickýmu růstu dřeviny. Když je to takhle hodně poškozený tak většinou ten stromek uhyne, anebo roste, ale s velkým poraněním, a tudíž potom s velkou hnilobou dřeva.

Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor
V takzvaných území bez lovu, která jsou špatně přístupná, měli úlohu lovců převzít vlci. To se podařilo jen částečně. Část jelení zvěře se totiž před nimi stáhla do podhůří Šumavy. Zdeněk Mlnařík, Česká televize.

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Lesnictví

Jako poznat kůrovcem napadený strom v zimním období, jak odlišit sterilní kůrovcové souše a aktivní kůrovcové stromy nebo kolik jedinců lýkožrouta smrkového se může nacházet...

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši  900 000 kubíků

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši 900 000 kubíků

Lesnictví

Rekordních 900 000 metrů krychlových dřeva letos kvůli kůrovcové kalamitě a suchu plánují vytěžit Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL), které hospodaří v Olomouckém a...

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Lesnictví

V roce 2019 se naplno ukázaly limity dosavadního samofinancování péče o lesní ekosystémy, nepřipravenost lesního hospodářství a České republiky na celoplošné katastrofy, ale také obrovská...

Lesy ČR zveřejnily Strategii rozvoje 2019-2024, z jednání vlády byla stažena

Lesy ČR zveřejnily Strategii rozvoje 2019-2024, z jednání vlády byla stažena

Lesnictví

Strategii rozvoje Lesů České republiky od 1. září 2019 do 31. prosince 2024 zveřejnil 6. 1. státní podnik na svých webových stránkách. Dokument stanovuje základní...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby