logo Silvarium tisk

Již přes čtyřicet let pracuji jako lesník a myslivec z povolání a v současnosti řídím hospodaření na jednom z největších obecních lesních majetků v České republice. Situace kolem dalšího osudu jelena Standy je výrazem úrovně celé společnosti a jejího odcizení se normálnímu životu v souladu s přírodou. V pohledu na zvěř, její lov a stavy jsme svědky rozporuplného názoru veřejnosti na přístup k volně žijící zvěři. Autor článku 26 152 trofejí, ale jelen Standa zachráněn (MF DNES 24. 2.) se pozastavuje nad počtem ulovených kusů jelení zvěře v loňském roce. Možná bude za pár dnů psát o mnohamilionových škodách způsobených zvěří na polích a v lesích a myslivce vinit z tohoto stavu.
Lidé, přestaňte žít ve světě virtuální reality a začněte užívat vlastní rozum! To platí i na situaci kolem životního prostředí jelena Standy, tedy o Národním parku Šumava. Dění v něm považuji za jeden z největších zločinů člověka na přírodě s obrovskými ekonomickými ztrátami. Vedení parku odvádí od této katastrofy pozornost veřejnosti budováním „Potěmkinových vesnic" a malá zoologická zahrada se Standou je jednou z nich. Která chytrá hlava umožnila přímý kontakt návštěvníka s jelení zvěří? Proč se nemůže člověk setkat s touto zvěří v jejím přirozeném prostředí, tedy ve volné přírodě, kde se tato zvěř bude i přirozeně chovat?
Správa národního parku, ministerstvo životního prostředí a spřízněné neziskové organizace si moc nepřejí, aby soudná veřejnost toho příliš viděla, hlavně do některých lokalit bude vstup již i životu nebezpečný. Kolem cest se budují informační tabule, které přesvědčují návštěvníky, že vše, co se na území národního parku děje, je správné.
Vzpomínám si na jednu z exkurzí správců nestátních lesních majetků v Národním parku Šumava, při které nám průvodce u ručně vykopané jamky s uměle vysazenou sazenicí zaníceně vykládal, že jde o první znaky přirozené obnovy lesa. Snad tomu i sám věřil. Tímto nechci zpochybňovat lokality, kde přirozená obnova skutečně funguje, ale za podmínek, že v dosahu je zdravý, fruktifikující strom. Ochrana přírody se u nás ze seriózní vědy stala ideologií a bohužel i slušným živobytím pro některé skupiny či jedince, kteří zdatně manipulují s míněním veřejnosti. Bude-li tento stav pokračovat, bude „styk s přírodou" pro veřejnost organizován v informačních centrech s promítáním filmů ze života hmyzu či jelena Standy. Standovi přeji mnoho let života uprostřed tlupy krásných laní, neboť nemůže za to, že jej lidé chtěli „polidštit".

Komentáře  

+7 # hirschmann 2018-03-02 14:26
Lesu a lovu zdar....je to tak..co pracovník NP, to " odborník"
a bohužel mají k tomu státem dobře placené " hřiště"..tam by měl s.Babiš se svým ÚV nasměřovat pozornost..tam tečou peníze a likvidují se hodnoty...ale s podporou akademiků......a pod dohledem ekospecialistů metodou pokus omyl...ale příroda si nakonec pomůže sama...a oni to ani nepostřehnou....jen likvidace travních porostů a vznik "Hubeného autosukcesních ploch" je děs... :-x :-)
+11 # Hroch 2018-03-02 13:47
Velmi pěkně a výstižně napsáno.
Bohužel - když je v této zemi něco špatně, vydrží to dlouho...
+5 # Pavel Boucký 2018-03-02 13:05
Šumava je specifická oblast de specifickými problémy. Idea národního parku a maximálně samovolného bezzásahového vývoje přírody v principu není špatná. Ale chybí jí ten základní výchozí stav. Podle mne by bylo dnes vhodnější pomoci lidskými zásahy další proces vývoje lesů nastartovat a až od pozdějšího stadia vývoje nechat další jen a pouze na přírodě. Opakování sukcese od prvopočátku možná není nemožné, ale je záležitostí dlouhodobou s mnoha rizikovými faktory. Na druhou stranu to jistě ani není o návratu k hospodářskému lesu se všemi atributy lesnického hospodaření. Je prostě třeba najít kompromis, což je u nás velmi problematické a ukazuje se, že skoro nemožné.
+8 # zelení hájové 2018-03-02 11:53
Velice pěkně napsáno...
Za mne velký souhlas.
Lesu Zdar !!!

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě