Přihlásit

ČRo 2: Lesy v národních parcích nebude spravovat státní podnik Lesy ČR (ekolist.cz)

Martin Singr

Český rozhlas 2 (ČRo 2) v pořadu Káva o čtvrté ve středu 18. srpna probíral variantní návrh k diskuzi ze strany státního podniku Lesy ČR, který chtěl pod sebe získat a spravovat všechny lesy na území ČR včetně lesů v národních parcích. Pořad moderoval Vladimír Kroc.

 

Lesy v národních parcích jsou ve správě ministerstva životního prostředí i v okolních zemích, neboť v těchto oblastech je prioritní ochrana ekosystému. Na obrázku hora Smrčina na Šumavě.

 

Licence: GNU Free Documentation License (Svobodná licence GNU pro dokumenty)

 

Foto: Dingoa/Wikimedia Commons

 

Přesunu kompetencí při péči o lesy v národních parcích se intenzivně věnovala média, kde byl návrh Lesů ČR kritizován. Zástupci státního podniku se odmítli zúčastnit vysílání s odůvodněním, že tento návrh už není aktuální. O této otázce se tedy hovořilo pouze v teoretické rovině.

 

Ředitel odboru péče o NP, ing. Vladimír Dolejský, PhD., prohlásil, že podobný návrh nečekal. „Mě osobně ta myšlenka zaskočila. Chce se mi věřit, že to byl podnět k diskuzi, ale byl zvolen nešťastný obsah a nešťastná forma,” prohlásil v pořadu Dolejský a dodal: „Jestliže někdo takový návrh podá, absentuje u něj znalost o poslání a cílech národních parků.” Tato změna vlastnictví lesů v národních parcích by znamenala přiblížení kultury v českých národních parcích k východní, uvedl Dolejský v pořadu Káva o čtvrté.

 

Petr Kahuda ze správy NP Šumava, což je největší chráněné velkoplošné území, v pořadu prohlásil, že by tento krok znamenal zbytečné rozdělení kompetencí. Území národních parků spravuje totiž ministerstvo životního prostředí a Lesy ČR spravuje ministerstvo zemědělství. Národní parky ve správě ministerstva životního prostředí jsou i v okolních zemích a tento stav je logický, neboť v těchto oblastech je prioritní ochrana ekosystému.

 

V pořadu Káva o čtvrté byla také zopakována fakta: v České republice jsou čtyři národní parky – Šumava, Podyjí, Krkonoše a České Švýcarsko. Dohromady mají rozlohu 104 000 ha. Tato plocha znamená 4 % z území lesů v ČR a 1,5 % z území celé republiky. Tato čísla jsou nižší než v okolních zemích, kde mají národní parky daleko vyšší rozlohu, zaznělo v diskuzi na ČRo 2.

 

Vedoucí odboru lesního hospodářství a ochrany přírody Lesy ČR Ladislav Půlpán v Českém rozhlasu prohlásil, že „navzdory různým fámám a lživým informacím” lesů v ČR každoročně přibývá a lesnatost dosahuje 33 %, což náš stát řadí na špičku mezi evropskými zeměmi. Zmínil vývoj v lesích, kdy vznikají trasy pro trekingová kola, odpočinková místa nebo naučné stezky po celé republice.

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Nové OOP plošně prodlužuje povinnost zalesnění na 5 let, přináší další změny

Nové OOP plošně prodlužuje povinnost zalesnění na 5 let, přináší další změny

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) 3. 4. 2020 vydalo nové opatření obecné povahy, kterým prodlužuje lhůty k zalesnění kalamitních holin a uvolňuje pravidla přenosu sadebního materiálu na...

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava prudce stoupá

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava prudce stoupá

Lesnictví

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava (NP) prudce stoupá. Zatímco v roce 2002 jich připadalo na jeden hektar 3700, nyní je jich na stejnou...

Lesy ČR zahajují podcastový kanál Uchem v mechu

Lesy ČR zahajují podcastový kanál Uchem v mechu

Lesnictví

Vlastní podcastový kanál UCHEM V MECHU mají od dubna jako první státní podnik v zemi Lesy České republiky. Odstartoval rozhovorem s generálním ředitelem Josefem Vojáčkem.

Na ošetřovné mají nárok i živnostníci v zemědělství a lesnictví

Na ošetřovné mají nárok i živnostníci v zemědělství a lesnictví

Lesnictví

Nárok na ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) v rámci programu na podporu malých podniků postižených šířením koronaviru mají nově také zemědělci a lesníci...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby