Přihlásit

ČRo:Lesy ČR prodaly pozemky v Kersku, teď je mají jejich právníci (ČTK)

Hradec Králové 12. února (ČTK) - Advokátní kancelář Toman, Devátý podle Českého rozhlasu Radiožurnálu nedávno získala pozemky v atraktivní lokalitě Kersko, které dříve patřily státnímu podniku Lesy České republiky (LČR). V době prodeje pozemků v roce 2010 advokáti pro Lesy ČR pracovali. Právníci tvrdí, že jde o náhodu. Na pozemcích jejich firma Unilink chystá developerský projekt luxusních viladomů, uvedl dnes Radiožurnál.

Majitelem pozemků s borovicovým lesem v Kersku na Nymbursku, které je spojeno se spisovatelem Bohumilem Hrabalem, je firma Unilink. V roce 2008 ji založila advokátní kancelář Toman, Devátý tehdy ještě pro švýcarskou společnost Orvilink AG, která měla anonymní vlastníky. Loni v říjnu advokátní kancelář Toman, Devátý firmu Unilink i s pozemky převzala.

Jednatelem firmy Unilink je od roku 2018 Roman Boček, který v době prodeje pozemků působil v dozorčí radě Lesů ČR a zároveň byl první náměstkem tehdejšího ministra zemědělství Ivana Fuksy (ODS). Boček by měl mít podle rozhlasu developerský projekt v Kersku na starosti. "Když jsem přišel na ministerstvo, nijak jsem již tento prodej nemohl ovlivnit," citoval Bočka rozhlas.

Firma Unilink byla ve výběrovém řízení na prodej pozemků jediným zájemcem. Minimální cena podle znaleckého posudku byla 15 milionů korun, Unilink nabídla o 180.000 korun více.

Advokát Petr Toman podle Radiožurnálu celý případ označil za náhodu a trvá na tom, že se o pozemky nikdy dříve nezajímal. S tím začal až nyní, když je jeho kancelář vykupovala. Toman odmítl, že by jeho kancelář měla něco společného s firmou Unilink dříve než od loňského roku, kdy ji oficiálně koupila.

Na prodej dvou hektarů pozemků v Kersku v minulosti upozornil Nejvyšší kontrolní úřad, podle kterého šlo o prodej strategického majetku, jehož důvody nebyly vůbec zřejmé. Protikorupční organizace Transparency International prodej podle Radiožurnálu označila za vyvádění státního majetku a možný střet zájmů. Poslanec Radek Holomčík (Piráti), který je místopředsedou sněmovního zemědělského výboru a podvýboru pro lesnictví, chce případ prověřit.

Ministerstvo zemědělství podle ČRo uvedlo, že prodej byl v rozporu s tehdejšími pravidly a dnes by zákon takový prodej pozemků neumožňoval. Podle LČR se prodej uskutečnil standardním zákonným způsobem a v souladu se statusem Lesů ČR i vnitřními předpisy podniku.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Vláda schválila koncepci státní lesnické politiky do roku 2035

Vláda schválila koncepci státní lesnické politiky do roku 2035

Lesnictví

Koncepci státní lesnické politiky, tedy základní strategii lesnictví, která bude reagovat na aktuální stav a situaci v lesích, dnes schválila vláda. Materiál se věnuje nejen...

Josef Vojáček: Jen blázen se nepoučí z chyb

Josef Vojáček: Jen blázen se nepoučí z chyb

Lesnictví

Jaký je aktuální rozsah kalamity u Lesů České republiky, jaká bude strategie ochrany lesa v letošním roce nebo jak bude vypadat lesnické i ekonomické hospodaření...

Komora soukromých lesů SVOL požaduje více financí do lesů

Komora soukromých lesů SVOL požaduje více financí do lesů

Lesnictví

16. valná hromada Komory soukromých lesů SVOL, která se konala ve čtvrtek 13. února 2020 v Jihlavě, znovu otevřela aktuální témata, která z pohledu soukromých...

CZECH FOREST zveřejnil prognózu vývoje lesnicko-dřevařského sektoru

CZECH FOREST zveřejnil prognózu vývoje lesnicko-dřevařského sektoru

Lesnictví

Členové CZECH FOREST think tank zveřejnili prognózu vývoje lesnicko-dřevařského sektoru od roku 2020. Pokud bude pokračovat trend posledních let, bude podle této prognózy v roce...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby