Přihlásit

Další překážka pro cyklisty - majitel lesa zatarasil cestu stromy (Prima)

Gabriela LAŠKOVÁ, moderátorka 
Hlavou proti všemu a všem. Asi tak se dají popsat několikaleté spory o hojně využívanou mezinárodní cyklotrasu nedaleko Bradla na Jihlavsku. Už tu byly balvany, hromady hlíny nebo klády. Teď majitel lesa, ke kterému stezka přiléhá, přišel s novou taktikou. Zatarasil cestu mohutnými stromy. Prý jsou napadené kůrovcem a ohrožují lidi. Jak to ale vidí cyklisté, kterých tu denně projedou tisíce, nám řekne Lenka Kovandová. 

cyklista 
Kdyby blbost nadnášela, tak ten pán lítá ve vesmíru asi, ve stratosféře. Nebo já nevím kde. 

Lenka KOVANDOVÁ, redaktorka 
Jedete, jedete a najednou stromy. Zvlášť v takovém počasí a před svátky je to pro cyklisty, ale nejen pro ně, nepříjemné překvapení. 

cyklista 
Je to cyklostezka, takže by to mělo být průjezdný, no. 

cyklista 
Co ty rodiny s dětma, jo, když tam mají vzadu ten přívěs pro to malý dítě, tak to oni tam nepřenesou vůbec. 

cyklistka 
Mně to tady maminka jedný tý holčičky hlásila, že tady budeme mít asi překážku, že to viděla někde, že to tady ten pán, škoditel, nám zatarasil. 

Lenka KOVANDOVÁ, redaktorka 
My jsme dnes samozřejmě s majitelem lesa chtěli mluvit. Po své mamince nám ale vzkázal, že ho bolí hlava, doktorka mu nařídila klid, a tak leží. Jinými slovy, stromy teď nikdo odklízet nebude. Zároveň nám dodala, že její syn má s cyklisty velmi špatné zkušenosti a časté spory. Starosta Velkého Beranova je už z několikaletých tahanic unavený. S majitelem pozemků je prakticky v každodenním kontaktu. 

Milan PULICAR, starosta Velkého Beranova /nez./ 
Teď je důležitý, že prostě musí odstranit toho kůrovce, a jakýmsi to je způsobem, jestli to je nátlak, to si myslím, nevím, to bych to spekuloval. 

Lenka KOVANDOVÁ, redaktorka 
Skutečně, zákazové značky jsou všude a upozorňují právě na těžbu. Řev motorových pil ale nikde neuslyšíte. Majitel trvá na tom, že stromy představují nebezpečí. A úřady plánují cyklostezku v kritickém úseku uzavřít. Někdy ale škodí i sami cyklisté. 

Milan PULICAR, starosta Velkého Beranova /nez./ 
My tam dáme to označení a už se nám stalo, že nám to prostě vyházeli. Likvidujou nám to označení, ale neuvědomujou si, že to je nebezpečí hlavně pro ně. 

Lenka KOVANDOVÁ, redaktorka 
Hromada pokácených stromů je jen další barikádou z mnoha. Nakolik jde o nebezpečí, nebo vyřizování účtů s cyklisty, těžko říct. Uklidnit je může snad jen to, že na 140 km trasy, která spojuje Jihlavu s rakouským Raabsem, na podobnou překážku už nenarazí. Lenka Kovandová, televize Prima. 

Matěj MISAŘ, moderátor 
A ještě aktuální informace. Podle Lenky Kovandové ještě během podvečera vydal jihlavský magistrát upozornění, že cyklostezka je v zataraseném úseku uzavřená. A to do doby, než majitel lesa zlikviduje kůrovcovou kalamitu.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Zástupci SVOL lesů žádají o pomoc premiéra

Zástupci SVOL lesů žádají o pomoc premiéra

Lesnictví

Jednání o finanční pomoci vlastníkům lesů pro zvládnutí následků kůrovcové kalamity vláda odložila na 22. července. "Odsouvání problému, nejasnosti kolem pravidel a licitování kolem částky...

Sněmovna zřejmě schválí novelu lesního zákona urychlující boj proti kůrovci

Sněmovna zřejmě schválí novelu lesního zákona urychlující boj proti kůrovci

Lesnictví

Anketa v článku. Sněmovna zřejmě schválí vládní novelu zákona o lesích, která má urychlit boj s kůrovcovou kalamitou v lesích. Poslanci 12. 7. předlohu propustili...

LČR v pololetí zvedly těžbu kůrovcového dřeva o 112 procent

LČR v pololetí zvedly těžbu kůrovcového dřeva o 112 procent

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) v prvním pololetí zvýšil meziročně těžbu kůrovcového dřeva o 112 procent na 2,87 milionu metrů krychlových z předchozích 1,35...

Obchodní ředitel LČR Karol Vinš skončil, bude vypsáno výběrové řízení

Obchodní ředitel LČR Karol Vinš skončil, bude vypsáno výběrové řízení

Lesnictví

Obchodní ředitel státního podniku Lesy České republiky (LČR) Karol Vinš (57) v pondělí 8. 7. ve funkci skončil. Učinil tak na vlastní žádost ze zdravotních...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby