Přihlásit

Demise? Nevadí (MF Dnes)

Babišova vláda je už měsíc bez důvěry Sněmovny. Přesto dál střídá lidi na klíčových postech.

Všeobecné prodloužila před rokem a půl mandát řediteli Zdeňku Kabátkovi, předseda hnutí ANO Andrej Babiš zuřil. Hlavní Kabátkův politický odpůrce označoval tehdejší událost za podraz a vinil z něj Svatopluka Němečka, tehdejšího ministra zdravotnictví.
Teď přišel Němečkův vyhazov. Z postu šéfa Fakultní nemocnice Ostrava jej odvolal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. A to, že se pod ním kýve židle, musí cítit také sám Zdeněk Kabátek.
Menšinové vládě premiéra Andreje Babiše se sice nepodařilo získat důvěru od Poslanecké sněmovny, takže úřaduje v demisi, její ministři se však tím při propouštění důležitých úředníků či šéfů státních firem nenechávají nijak zásadně zbrzdit. To jejich šéf Andrej Babiš dlouhodobě zdůvodňuje tím, že má každý právo vybrat si svůj tým.
Jejich kroky se však čím dál častěji setkávají s kritikou. Po politické opozici se přidal třeba ústavní právník Jan Kysela. „Podíváte-li se na tuto vládu, provedla ne úplně bezvýznamné změny v personálním obsazení úřadů, a to velmi pravděpodobně na základě politického klíče," uvedl Kysela pro server iDNES.cz s tím, že také odvolání ředitelů fakultních nemocnic sneslo odkladu.

Čistky po ČSSD a KDU-ČSL

Napilno mají s personálním obměňováním svých resortů především ti Babišovi ministři, kteří svůj úřad převzali po předchůdcích z ČSSD a KDU-ČSL. Třeba ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nevyhodil pouze Svatopluka Němečka.
Jen pár týdnů před ním totiž o místo přišla také Alena Vrbovská, která šéfovala pražské Nemocnici na Bulovce. „Nebyl to pouze můj rozmar. Lze nastínit podezření na prorůstání určitých lobbistických skupin do zdravotnictví. Není akceptovatelné, aby u tak významné instituce byl člověk, který by s tím mohl mít problém," vysvětloval Vojtěch, proč propustil ředitelku nemocnice hospodařící s více než 2,5 miliardami korun ročně.
Dalším, kdo se v resortu zdravotnictví musí obávat o místo, je již zmiňovaný Kabátek. O jeho odvolání sice nerozhoduje ministr, ale správní rada VZP. Nicméně v té získali většinu lidé spjatí s hnutím ANO. „Považuji ho za představitele éry českého zdravotnictví, která je protkaná korupcí a úplatky," říkal v minulosti Babiš na jeho adresu.
Velké personální změny přímo na ministerstvech zase postihly resorty práce a sociálních věcí nebo průmyslu a obchodu, které hnutí ANO také přebralo po ČSSD – Babišova menšinová vláda provedla čistky těsně před loňskými Vánoci.
Ty podle propočtů nevládní protikorupční organizace Oživení postihly 24 ze 79 odborných ministerských náměstků. Na ministerstvu práce to ale bylo pět z osmi náměstků a na průmyslu se změny nedotkly pouze náměstka Vladimíra Bärtla, nominanta ANO.

Obavy těch nejvyšších

Ač žádné z ministerstev nepřiznává, že by chystalo nějaké brzké změny ve státních firmách, jejich šéfové si nemohou být ničím jistí. Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner ostatně už propustil šéfa agentury CzechInvest Karla Kučeru či Vítězslava Kulicha, místopředsedu představenstva firmy ČEPS.
Každopádně však čistky Babišovy vlády zdaleka nedosahují rozměrů těch, které prováděla úřednická vláda Jiřího Rusnoka, která hned v prvních dnech po jmenování téměř kompletně obměnila složení dozorčí rady Českých drah a pak v nastoleném trendu pokračovala.
Přesto se kromě Kabátka židle kýve také pod Pavlem Švagrem (ČSSD) – také šéfa Správy státních hmotných rezerv blízkého expremiérovi Bohuslavu Sobotkovi nemá premiér Babiš příliš v lásce.
To se ukázalo, když Švagrova správa dostala z Německa zpět asi 80 milionů litrů české nafty. Stát si ji předtím nechal uskladnit u firmy Viktoriagruppe, která zkrachovala, a zdálo se, že o ni přišel. Přesto Babiš postup Švagrova úřadu tvrdě kritizoval.

***

Kdo po nástupu Babišovy vlády skončil

Svatopluk Němeček (ČSSD)

odvolaný ředitel FN Ostrava

Exministra zdravotnictví po návratu do čela nemocnice odvolal jeho nástupce z ANO Adam Vojtěch kvůli údajným manažerským selháním.

Andrea Vrbovská

odvolaná ředitelka Nemocnice Na Bulovce

Vojtěch odvolání zdůvodňoval její údajnou přílišnou náklonností k lobbistickým tlakům.

Karel Kučera

odvolaný ředitel agentury CzechInvest

Přivedl ho exministr průmyslu Jan Mládek. Současný ministr v demisi Tomáš Hüner jeho konec vysvětloval špatnými personálními kroky.

Filip Závodský (KDU-ČSL)

odvolaný náměstek pro oblast majetku státu na ministerstvu financí

Ministryně Alena Schillerová před Závodským dala přednost úředníkovi blízkému hnutí ANO.

Zdeněk Adamec

odvolaný náměstek pro ekonomiku a IT na ministerstvu zemědělství

Musel odejít ihned po nástupu nového ministra Ladislava Mílka. Na starosti měl nákladné systémy.

Robert Baxa

odvolaný náměstek pro IT na ministerstvu práce a sociálních věcí

Na úřad si ho přivedla exministryně Michaela Marksová Tominová. I on dohlížel na správu rozsáhlých systémů

Lidé, o jejichž odvolání se také mluví

Pavel Švagr

ředitel Správy státních hmotných rezerv

Jako člen ČSSD nepříliš oblíbený mezi Babišovými lidmi – bude nejspíš čelit tlaku na odvolání.

Zdeněk Kabátek

ředitel VZP ČR

Už dlouhá léta je Babišovi trnem v oku. Poté, co ANO ovládlo správní radu VZP, se bude muset o své místo obávat.

Martin Elkán

generální ředitel České pošty

Svou funkci získal za působení exministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), jednoho z nejméně oblíbených politiků premiéra Babiše.

Daniel Szorád

generální ředitel Lesy ČR

Poté, co ministerstvo zemědělství převzal po KDU-ČSL Jiří Mílek, si ani šéf největšího podniku spadajícího pod resort nemůže být jistý místem.

Napilno mají s personálním obměňováním hlavně ministři, kteří úřad převzali po ČSSD a KDU-ČSL.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Čeští a slovenští lesníci si připomněli 100 let od vzniku Československa

Čeští a slovenští lesníci si připomněli 100 let od vzniku Československa

Lesnictví

Slovenští a čeští lesníci si 16. a 17. října na Sliači a v Černém Balogu připomněli 100. výročí vzniku Československa. Na mezinárodní konferenci věnované lesnictví...

Read more
Hradecký kraj dá vlastníkům lesů peníze boj s kůrovcem

Hradecký kraj dá vlastníkům lesů peníze boj s kůrovcem

Lesnictví

Královéhradecký kraj chce malé vlastníky lesů finančně motivovat k rychlé likvidaci dříví napadeného kůrovcem. Těžbu a přiblížení kůrovcových stromů k asanaci kraj podpoří dotací 150...

Read more
SVOL žádá ministra Tomana, aby sehnal peníze na ztráty lesníků

SVOL žádá ministra Tomana, aby sehnal peníze na ztráty lesníků

Lesnictví

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL) vyzvalo ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD), aby požádal vládu a Sněmovnu o peníze na úhradu...

Read more
Rozhovor s Josefem Vojáčkem, generálním ředitelem Lesů ČR

Rozhovor s Josefem Vojáčkem, generálním ředitelem Lesů ČR

Lesnictví

Rozsáhlý rozhovor redakce Lesnické práce s Josefem Vojáčkem se uskutečnil jen dva týdny po jeho nástupu do čela podniku. Odpovědi ukazují realistické hodnocení současné situace...

Read more

11°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 90%

Vítr: 3.22 km/h

  • 19 Říj 2018 17°C 7°C
  • 20 Říj 2018 13°C 6°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby