Přihlásit

Den za obnovu lesa (Seznam.cz TV)

Veronika KUBÍČKOVÁ, moderátorka
Po celé České republice dnes lidé sázeli stromy. Do akce se zapojili 3 desítky tisíc dobrovolníků. Den za obnovu lesa uspořádali Lesy České republiky. Lidé mohli sázet, ale pomáhat taky s úklidem lesa nebo budováním nových oplocenek.

Michaela RAMBOUSKOVÁ, redaktorka
Jedním ze 14-ti míst, kde veřejnost pomáhala zalesňovat, byly Slatiňany u Chrudimi.

Zuzana NEZNAJOVÁ, koordinátorka, Slatiňany
Sazenic si myslím, že máme dost. Máme jich 10 000. Máme připraveny dřeviny jedlíbukborovici a jako takové zpestření té směsi, aby to opravdu byl smíšený listnatý les, tak máme buk a pak máme několik lip, které spíš vytvoří takovou dominantu do budoucna.

Michaela RAMBOUSKOVÁ, redaktorka
Na Chrudimsko dorazila pestrá směsice pracantů. Už po desáté hodině, kdy akce začala, se tam sešlo několik stovek lidí. Rodiny s dětmi, party studentů i kolegů. Ukrajinec Jurij s kolegy se o sázení dozvěděli v práci. Máme.

Jurij, dobrovolník z Ukrajiny
Máme... Kolik máme? 15 lidí od /nesrozumitelné/ A tam pracujeme, a tam to poznáme pro tu akci. Tak my tomu rádi, milujeme les. Česká příroda to je super, tak nám to nevadí.

Martin SLEZÁČEK, ředitel ZŠ A SŠ BOHEMIA CHRUDIM
Je nás tady kolem 30-ti a zájem o to byl poměrně velkej, ať už se jedná o řady dětí i rodičů. A v řadě předmětů se snažíme tady o tom tématu mluvit, máme i řadu exkursí, přednášek na toto téma. To znamená jednoznačně chcem, aby naše děti věděly, co se kolem nich děje.

Daniela, dobrovolnice z Chrudimi
I já sázení stromečků dělám úplně poprvé a zjistila jsem, že to není taková sranda, jak to možná, jak se možná může zdát. A a fakt si to užívám.

Jana URBANOVÁ, dobrovolnice z Hradce Králové
Jsme rádi v lese a jsme rádi, když není holej. Když jako je tady spousta zdravých stromů, tak bychom byli rádi, kdyby jich bylo co nejvíc.

Zuzana NEZNAJOVÁ, koordinátorka, Slatiňany
Zájem mě úplně překvapuje. Jsem z toho taková, řekla bych pozitivně dojata.

Michaela RAMBOUSKOVÁ, redaktorka
Práci s motykou si vyzkoušela i operní pěvkyně Dagmar Pecková, která pochází z nedalekých Medlešic.

Dagmar PECKOVÁ, operní pěvkyně
To je strašně namáhavá těžká práce a o to víc to musí bolet a mrzet, když ty lesy začnou stonat a marodit a když se tady vyskytujou prostě různí škůdci, tak asi o to víc to potom ty lidi, který se o to staraj musí mrzet, a takže musíme nebo musí se pro to udělat co nejvíc aby, aby se to zachránilo.

Michaela RAMBOUSKOVÁ, redaktorka
Dnešní den za obnovu lesa byl největší akcí svého druhu v historii Státních lesů. Ti by z akce rádi vytvořili novou tradici. Ze Slatiňan pro Seznam cz, Michaela Rambousková.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Prezident podepsal novelu lesního zákona

Prezident podepsal novelu lesního zákona

Lesnictví

Novelu lesního zákona, která mimo jiné zavede pravidla pro státní příspěvky soukromým vlastníkům na obnovu lesů, podepsal dne 14. 11. 2019 prezident Miloš Zeman, informoval...

NP Šumava se kvůli ceně dříví dostal do finančních potíží

NP Šumava se kvůli ceně dříví dostal do finančních potíží

Lesnictví

Aktualizováno 14. 11. Šumavský národní park se kvůli poklesu ceny dřeva dostal do finančních potíží. Park potřebuje peníze na mzdy pro své zaměstnance. Zřizovatel parku...

KRNAPu kvůli pádu cen dříví chybějí desítky milion korun v rozpočtu

KRNAPu kvůli pádu cen dříví chybějí desítky milion korun v rozpočtu

Lesnictví

Krkonošskému národnímu parku (KRNAP) letos kvůli propadu cen dřeva chybějí v rozpočtu desítky milionů korun. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) jako zřizovatel parku proto KRNAP zvýší...

Letecké záběry lesních porostů v roce 2019

Letecké záběry lesních porostů v roce 2019

Lesnictví

V průběhu roku 2019 Lesnická práce a PEFC ČR realizovaly tři lety nad vybranými oblastmi České republiky s cílem objektivně přiblížit lesnické veřejnosti zdravotní stav...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby