logo Silvarium tisk
Václav SVOBODA, moderátor
Šumavský park po 10 letech ukončil vůbec první bio monitoring lesa v nejchráněnějších oblastech. Během něj odborníci třeba zaměřovali laserem stromy a sledovali samovolný vývoj na víc než 11 stovkách míst.

Pavla ČÍŽKOVÁ, ekoložka, Správa NP Šumava
Můžeme měřit, já bych měřila tady tím směrem.

Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor
Každá sledovaná plocha má v průměru asi 12 a půl metru, když je v lese hodně vývratů, monitoring trvá třeba 2 dny. Vývoj stromů sleduje správa parku v bezzásahových oblastech.

Pavla ČÍŽKOVÁ, ekoložka, Správa NP Šumava
Zaznamenáváme ne jen pozice, pozice a charakteristiky stromů, ale také tlejícího dřeva, případně pahýlů souší.

mluvčí
310.

Pavla ČÍŽKOVÁ, ekoložka, Správa NP Šumava
Bez poškození, bez hub.

Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor
Kromě toho musí ekologové spočítat i jednotlivé mladé stromky, například v Luzenském údolí u Modravy jich před 10 lety na jednom hektaru rostlo samovolně asi 5 tisíc.

Pavla ČÍŽKOVÁ, ekoložka, Správa NP Šumava
V současné době to kleslo zhruba 2 a půl tisíce kusů na hektar, ale je to proto, že je to zmlazení postupně přerůstá do stromového patra a zvyšuje se nám počet, počet stromů malých dimenzí.

Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor
Za posledních 10 let se les změnil třeba tady u jezera Laka v západní části Šumavy, kromě smrků tu má velké zastoupení například jeřáb. Přitom po orkánu Kyrill v roce 2007 tu bylo nejvíc holin. Ty na celé Šumavě nejčastěji samovolně zarůstají smrkem, proto už ho správa parku nesází. Další početnou dřevinou je buk, plochy ke sledování si nevybírá sám Národní park, ale jsou přiřazeny počítačem.

Pavel HUBENÝ, ředitel NP Šumava
Jsou tam nivy toků, který jsou téměř bezlesí, jsou tam rašeliniště, jsou tam smrkový lesy, který přežily kůrovcovou gradaci nebo kam se ještě kůrovcová gradace nedostala, zároveň jsou tam i ty lesy po kůrovcové gradace nebo po vichřici.

Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor
Na detailní vývoj lesa v průběhu 10 let navazuje taky 3D snímkování. Na něm spolupracuje správa rezervace se sousedním bavorským parkem. Ten dává přehled prakticky o každém centimetru lesa i stavech stromů. Zdeněk Mlnařík, Česká televize Šumava.

 

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě