Přihlásit

Desítky tisíc lidí dnes zachraňovaly zničené lesy po kůrovcové kalamitě (Prima)

Karel VOŘÍŠEK, moderátor
Desítky tisíc lidí dnes zachraňovaly zničené lesy po kůrovcové kalamitě. Dobrovolníci z celé republiky se zapojili do největší zalesňovací akce v historii. Společně s lesníky vysadili zhruba 2 000 000 sazenic mladých stromů.

lesník
Zapíchneme rýč, zakvrdláme pořádně, aby se tam ta sazenice vešla.

Kateřina SEJKOVÁ, redaktorka
Nenasytný brouk si nevybíral a ničil lesy po celé republice. Jeden ze zasažených lesů je i ve Vráži u Komorního Hrádku ve Středočeském kraji. I tady kůrovec napáchal obrovské škody. Dnešní den byl proto ve znamení dne za obnovu lesa.

lesník
To, co dneska děláme, formuje krajinu pro další desítky let.

Kateřina SEJKOVÁ, redaktorka
Rýče, sazenice stromů a vyznačená místa, kde se nový les bude sázet, jsou připravené. Ještě malá instruktáž a symbolické zahájení výsadby nových lesů, které budou růst po další generace může začít. Zájem o sázení mladých stromů byl opravdu veliký. Přišly sázet celé rodiny.

dítě
Tady se na to úplně musíte postavit a vlastně to tam zarvat do té země.

účastnice
Každý pátek vidíme, jak demonstrují někde za klima, tak jsem si říkala, že lepší, než někam chodit demonstrovat, zkusíme také něco pro to aktivně udělat. Stromy sázeli i ti nejmenší. Rýče se chopil i třiapůlletý Lukášek. Lidé sázeli na dalších místech v Česku. Do akce se zapojilo 14 míst, kde jsou lesy zničené a potřebují obnovit. Sázet přišel i bývalý olympionik Martin Doktor.

Martin DOKTOR, bývalý olympionik
Že bychom měli všichni přemýšlet o tom, že strom je základ vlastně života. Bez těch lesů tady nebudem, a když je k tomu příležitost a můžu přiložit ruku dílu, tak si myslím, že je to dobré.

lesník
My jsme měli připravené 2 000 000 sazenic. Pokud všechny zmizí, budu jenom velmi rád. Pokud mohu hodnotit letošní rok, tak on byl z hlediska počasí a kůrovce byl k nám přívětivější než ten rok 2018. Ale rozhodně prostě nemáme vyhráno.

Kateřina SEJKOVÁ, redaktorka
Letos kůrovec napáchal škody za 40 miliard korun a Lesy České republiky odhadují, že kvůli němu vytěží celkem 28 000 000 kubíků dřeva, které bylo napadeno kůrovcem. Kateřina Sejková, televize Prima.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Prezident podepsal novelu lesního zákona

Prezident podepsal novelu lesního zákona

Lesnictví

Novelu lesního zákona, která mimo jiné zavede pravidla pro státní příspěvky soukromým vlastníkům na obnovu lesů, podepsal dne 14. 11. 2019 prezident Miloš Zeman, informoval...

NP Šumava se kvůli ceně dříví dostal do finančních potíží

NP Šumava se kvůli ceně dříví dostal do finančních potíží

Lesnictví

Aktualizováno 14. 11. Šumavský národní park se kvůli poklesu ceny dřeva dostal do finančních potíží. Park potřebuje peníze na mzdy pro své zaměstnance. Zřizovatel parku...

KRNAPu kvůli pádu cen dříví chybějí desítky milion korun v rozpočtu

KRNAPu kvůli pádu cen dříví chybějí desítky milion korun v rozpočtu

Lesnictví

Krkonošskému národnímu parku (KRNAP) letos kvůli propadu cen dřeva chybějí v rozpočtu desítky milionů korun. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) jako zřizovatel parku proto KRNAP zvýší...

Letecké záběry lesních porostů v roce 2019

Letecké záběry lesních porostů v roce 2019

Lesnictví

V průběhu roku 2019 Lesnická práce a PEFC ČR realizovaly tři lety nad vybranými oblastmi České republiky s cílem objektivně přiblížit lesnické veřejnosti zdravotní stav...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby