Přihlásit

Dnes zaměstnávaly hasiče napříč celou republikou požáry polí a lesů (Prima)

Eva PERKAUSOVÁ, moderátorka 
Dnes zaměstnávaly hasiče napříč celou republikou požáry polí a lesů. Nejhorší byla situace ve Středočeském kraji. Tam hasiči bojovali s plameny dokonce na dvou místech v 1 okamžik. Podrobnosti přidá Václav Janata. 

Václav JANATA, redaktor 
Desítky hasičů, těžká technika, dokonce i vrtulník. Takhle to vypadalo v lese nedaleko středočeských Konětop. Kudy jindy projdou jen houbaři, byly dnes natažené stovky metrů hadic. Vedly až k této lesní školce. Jak to v podobných případech bývá velmi časté, tak největším problémem pro hasiče byl těžko přístupný terén. Právě proto povolali na pomoc i vrtulník. 

Jiří VERBÍŘ, velitel zásahu 
Vítr nám tady ohrožoval vzrostlý les tedy asi pětimetrový, kde pokácené stromy suché, takže tam, kdyby nám to do toho vběhlo, takže jsme tady byli možná do večera. 

Václav JANATA, redaktor 
Les se naštěstí podařilo zachránit. Hasiči ale museli použít velké množství vody. Půdu prý bylo potřeba promáčet až do hloubky 30 cm. Až pak mají lesníci jistotu, že se plameny nebudou šířit přes kořeny stromů. Stejný čas, jen o 20 km dál. Tohle jsou pole v okolí Baště. Vysokého sloupu kouře jsme si všimli při návratu do redakce. V tu chvíli už hořelo nejméně 15 ha strniště. Problém byl s vodou, kterou museli dovážet profesionální i dobrovolné hasičské jednotky. Jestli má někdo požár na svědomí nebo šlo o nešťastnou náhodu teď budou zjišťovat vyšetřovatelé. Václav Janata, televize Prima. 

Eva PERKAUSOVÁ, moderátorka 
Požár lesní školky musely řešit nejen hasiči u středočeských Konětop, ale také na Přerovsku. S plameny tu bojovalo 9 jednotek. Přímo na místě je teď kolega Robert Heč. Roberte, jaká je na místě situace? 

Robert HEČ, redaktor 
Dobrý večer z Veselíčka na Přerovsku. Já teď stojím na okraji paseky s mladým lesním porostem, který krátce před sedmnáctou hodinou začal hořet. Jak sami vidíte, v tuto chvíli už je po ohni. Na místě zůstávají pouze dobrovolní hasiči z Veselíčka, kteří prolévají kořenový systém, aby nezačalo znovu hořet. Se mnou tady na místě v tuto chvíli je řídící důstojník Miroslav Čoček. Využiji jeho přítomnosti. Vy jste mluvil o komplikovaném zásahu. V čem byl ten zásah obtížný? 

Miroslav ČOČEK, řídící důstojník 
Zásah byl zejména obtížný v tom, že se nachází na vrcholu na horizontu kopce takového vykáceného a v době vzniku byl silný vítr, který nám komplikoval šíření toho požáru. 

Robert HEČ, redaktor 
Ví se příčina, proč začalo hořet? 

Miroslav ČOČEK, řídící důstojník 
Příčinu v tuto chvíli nevíme. Je v šetření. Nicméně ten požár likvidovalo celkem 9 jednotek požární ochrany. Celkem to čítalo 40 hasičů. 

Robert HEČ, redaktor 
Škoda? 

Miroslav ČOČEK, řídící důstojník 
Škoda podle vlastníka lesa je předběžně vyčíslena na 150 000 Kč. 

Robert HEČ, redaktor 
Já vám moc děkuji. To byl tedy řídící důstojník Miroslav Čoček. Já ještě na závěr dodám, že podle předpovědi tedy ta extrémní sucha tady na Moravě mají trvat minimálně do víkendu, tak buďte určitě opatrní. 

Eva PERKAUSOVÁ, moderátorka 
No a pro hasiče náročné období zřejmě jen tak neskončí. Podobných požárů jako jste právě teď viděli může v následujících dnech přibývat. A to i přesto, že se výrazně ochladilo. Český hydrometeorologický ústav dnes prodloužil svou výstrahu před nebezpečím požárů. Ta platí pro celou republiku i v následujících dnech. Situaci zřejmě nezlepší ani mírné srážky, které mohou přijít na konci týdne.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

MZe spustilo příjem žádostí o finanční příspěvek na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity

MZe spustilo příjem žádostí o finanční příspěvek na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity

Lesnictví

Celkem 2,5 miliardy korun dostanou podle Ministerstva zemědělství letos a v příštím roce nestátní vlastníci lesů na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity. Žádosti o podporu se...

Podzimní aktualizace kůrovcové mapy zveřejněna

Podzimní aktualizace kůrovcové mapy zveřejněna

Lesnictví

Na základě analýzy satelitních dat Planet ze září 2019 byla pracovištěm Dálkového průzkumu země ÚHÚL provedena detekce jehličnatých těžeb za rozdílové období září 2018 až...

Lesy ČR dostaly výjimku ke kůrovcové těžbě v Boubínském pralese

Lesy ČR dostaly výjimku ke kůrovcové těžbě v Boubínském pralese

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dostal podle Hnutí Duha od CHKO Šumava výjimku pro kácení na většině území v jihočeské národní přírodní rezervaci Boubínský...

V NP Šumava se letos zpracovalo přes 180 000 kubíků kůrovcového dříví

V NP Šumava se letos zpracovalo přes 180 000 kubíků kůrovcového dříví

Lesnictví

Správa Národního parku Šumava letos doposud zpracovala 187 000 m3 kůrovcem napadeného dříví. Oproti roku 2018 je to téměř čtyřnásobný nárůst kůrovcových těžeb.

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby