Přihlásit

Do jara propustí firmy ve Zlínském kraji kvůli krizi stovky lidí (Právo)

Jiří Růžička

Dopady hospodářské krize a ztráta zaměstnání se nevyhýbají ani lidem ve Zlínském kraji. Zatím nejtíživěji se propouštění dotklo sklářů v Karolince na Vsetínsku, kde přišlo o práci 261 lidí. Podle starosty Karolinky Tomáše Hořelici (ODS) se hromadné propouštění ve sklárně, která patří Crystalexu Nový Bor, citelně dotklo téměř každé rodiny v třítisícovém městečku. Podle mluvčí zlínského úřadu práce Miriam Majdyšové jsou avizované výpovědi zaměstnanců i v dalších místech, i když třeba některé nemají charakter hromadného propouštění.

To se očekává ve zlínské společnosti Novesta, kde se mluví až o 170 výpovědích.

 Největší zaměstnavatel v kraji, výrobce pneumatik Barum Continental z Otrokovic, se chystá propustit zatím tři desítky svých kmenových zaměstnanců. Gumárny Zubří by mělo opustit 68 lidí. Krize doléhá i na zbrojaře ve společnosti ZVI Vsetín, se kterou se má rozloučit 56 pracovníků.

Další informace naznačují, že propuštění asi 49 lidí by se mělo týkat také společnosti Stim Zet Vsetín-Jasenice, která se zabývá výrobou a prodejem nástrojů na obrábění otvorů a speciálních řezných nástrojů.

 Úřady práce obdržely rovněž informaci o chystaném vynuceném úbytku 48 pracovníků ve Slováckých strojírnách v Uherském Brodě. Na seznamech firem, v nichž mají být lidé vystaveni riziku výpovědí, je ve Zlínském kraji i Zako Turčín, s. r. o., v Březůvkách.

Hrozba nad pilou

Ztráta práce hrozí také aktuálně 48 pracovníkům pily Javořice v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku. Pila Javořice, a. s. má sídlo ve Ptenském Dvorku v okrese Prostějov v Olomouckém kraji. Je členem holdingu CE WOOD se sídlem ve Zlíně, který je největším soukromým uskupením v ČR zabývajícím se těžbou dřeva, jeho zpracováním a prodejem.

Většina produktů CE WOOD je určena pro stavebnictví, na které recese vedle automobilového průmyslu dopadá nejvíce. CE WOOD oznámil propouštění 2000 lidí na území ČR. V Olomouckém kraji se to v pile Javořice ve Ptenském Dvorku má týkat 302 lidí, dalších 26 na pracovišti ve Vysočanech v Moravském krasu v Jihomoravském kraji.

 „Výpovědi poběží v březnu a dubnu, ale je jistá naděje, a veškeré úsilí k tomu směřujeme, že se pilu Javořice podaří prodat, čímž by se nepřestalo řezat a výpovědi by bylo možné včas zrušit,” řekl ředitel a člen představenstva a. s. Javořice v Ptenském Dvorku Jan Vařeka.


Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

MZe rozšířilo doby lovu několika druhů spárkaté zvěře

MZe rozšířilo doby lovu několika druhů spárkaté zvěře

Lesnictví

Hlasujte v anketě! MZe připravilo vyhlášku, kterou prodlužuje doby lovu u vybraných druhů zvěře. Rozšíření doby lovu, které začne platit od 1. ledna 2020, by...

MZe spustilo příjem žádostí o finanční příspěvek na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity

MZe spustilo příjem žádostí o finanční příspěvek na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity

Lesnictví

Celkem 2,5 miliardy korun dostanou podle Ministerstva zemědělství letos a v příštím roce nestátní vlastníci lesů na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity. Žádosti o podporu se...

Podzimní aktualizace kůrovcové mapy zveřejněna

Podzimní aktualizace kůrovcové mapy zveřejněna

Lesnictví

Na základě analýzy satelitních dat Planet ze září 2019 byla pracovištěm Dálkového průzkumu země ÚHÚL provedena detekce jehličnatých těžeb za rozdílové období září 2018 až...

Lesy ČR dostaly výjimku ke kůrovcové těžbě v Boubínském pralese

Lesy ČR dostaly výjimku ke kůrovcové těžbě v Boubínském pralese

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dostal podle Hnutí Duha od CHKO Šumava výjimku pro kácení na většině území v jihočeské národní přírodní rezervaci Boubínský...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby