logo Silvarium tisk
Název: Do nebe volající Duha aneb Šumavský boží soud
Zdroj: Českobudějovický deník
Datum: 13.03.2007
Podtitulek: MŮJ NÁZOR
Autor: Václav Kinský
Rubrika: publicistika

Pocházím z českého lesnického rodu, jsem ředitelem lesnického nakladatelství a vydavatelství, v lesnictví pracuji od roku 1990, vystudoval jsem Střední lesnickou technickou školu v Písku a Lesnickou fakultu VŠZ v Brně. Nemám ve zvyku reagovat na články, nicméně po přečtení článku Růženy Š. ze 6. března v Jihočeském deníku nemohu jinak. Pokud bych totiž tak neudělal, mohli by mne, krom rouhavého tvrzení neodbornice Růženy Š., povolat na "boží soud" všichni moji lesničtí předkové, můj dědeček a tatínek zejména, ale i tisíce dalších, kteří s láskou pěstovali a lesnicky obhospodařovali české lesy, tedy i ty šumavské
Drtivá většina území NP Šumava jsou původně hospodářské a obhospodařované, tedy činností člověka ovlivňované lesní porosty. Nehodnotím, jakými proveniencemi smrku v extrémní době po zpracování velké větrné a sněhové kalamity tehdejší schwarzenberští lesní hospodáři zalesňovali. Ale dávno předtím již bylo v šumavských lesích běžně, dle tehdejších norem a nařízení, lesnicky hospodařeno (jak uvádí např. Der Böhmerwald - Natur und Mensch, J. Wenzig, J. Krejčí, Praha, 1860 a další archivní prameny). Nikoho v historii ale nenapadlo zacházet s národním bohatstvím, tedy s šumavskými lesy tak, jaknámto nyní ukazuje několik nadšených laiků a chalupářů. Tedy nakládat s bývalými hospodářskými lesy a dřevní hmotou jako se zbytečným odpadem, který nás svými rozkladnými procesy přivede do oblasti "seriózních vědeckých argumentů - tedy do pestrého ekosystému lesa", jak tvrdí ve svém článku Růžena Š.
Není to však nic jiného než hazard, který prospívá pouze těm, kteří za peníze daňových poplatníků chtějí - zjednodušeně řečeno - uzavřít obrovské území Šumavy životu a pozorovat Boha, jak hospodaří Takhle se ovšem nerouhám já, to Růžena Š. z Č. Budějovic. Je jasné, že ke studiu přírodních procesů je nutné používat reálná území a ne laboratorní podmínky. Nicméně, proč na tak rozsáhlých a často naprosto nelogických územních celcích?
Jak mohu sledovat v tisku, zhusta si pan Just, pan Bláha a další berou do úst a do svých propagačních materiálů citáty z Váchala, Klostermanna a dalších znalců Šumavy. Spisovatelé, dovolávajíce se "staré Šumavy", však věděli, že tuto krajinu obývali a obhospodařovali lidé, kteří tu žili, a nebýt šílených dějinných souvislostí, pravděpodobně by žili doposud. Vzývali staré časy tak, jako jiní občas glorifikují například staré mocnářství.
Pokud bychom však trvali na zcela vážném a neliterárním vyvolávání ducha "staré Šumavy", měli bychom co do činění s popírači dějinných souvislostí, s popírači odbornosti českého lesnictví a moudrosti předků. V tom případě by bylo dobře s nimi otevřeně bojovat jejich zbraněmi - tedy tendenčními a neodbornými, o to však častějšími výroky v médiích. To českým lesníků není vlastní.
Dnes nejde jen o Šumavu, jak správně na stejné straně Jihočeského deníku uvádí senátor Tomáš Jirsa, dnes jde o území dalších lesních komplexů, které je kůrovec - zejména při neobvyklém generačním vývoji několika stadií najednou v období posledních pěti let - schopen napadnout. Stačí se jen poučit o rozsahu doletu takového škůdce.
Vážená Růženo Š., přečtěte si něco o Bohu a kůrovci, prosím. Přečtěte si něco o mimoprodukčních funkcích lesa a o poměrech ploch chráněných území a hospodářských lesů třeba právě v Bavorsku a srovnejte s údaji v ČR. A nechte při zachování úcty k odborným znalostem lesy lesníkům, silnice silničářům a Šumavu Šumavákům

Václav Kinský, Matice lesnická, Písek

Ilustrační foto archiv Deníku

Vyšlo také v: Českokrumlovský deník, Jindřichohradecký deník, Písecký deník, Prachatický deník, Strakonický deník, Táborský deník

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě