logo Silvarium tisk
Název: Dolní Morava měla co nabídnout
Zdroj: Břeclavský deník
Podtitulek: Příroda
Autor: JAN VYBÍRAL
Rubrika: čtenář - reportér - břeclavsko

Biosférická rezervace Dolní Morava prezentovala své zkušenosti v zahraničí v provincii Ontario v Kanadě

Břeclav/ Biosférické rezervace UNESCO (dále jen BR) vytvářejí celosvětovou síť. Od klasických přírodních rezervací se liší zejména tím, že nejsou zaměřeny pouze na ochranu přírody, ale respektují a podporují lidské činnosti v krajině, které vedou k jejímu pozitivnímu rozvoji.

Jednotlivé články sítě BR mezi sebou spolupracují a vzájemně si pomáhají při plnění tří základních funkcí, které jsou společné všem BR, jako je péče o životní prostředí a zachování přírodní a kulturní různorodosti, podpora trvale udržitelného ekonomického a sociálního rozvoje, podpora vzdělávání, výzkumu a výměny informací v otázkách ochrany přírody a kulturního a ekonomického rozvoje. BR Dolní Morava, která vznikla v roce 2003 rozšířením bývalé BR Pálava o Lednicko-valtický areál a lužní lesy na Podluží, se aktivně účastní národních i mezinárodních aktivit, které UNESCO v rámci programu Člověk a biosféra organizuje (MAB).

Cesta do Ontaria

V rámci této mezinárodní spolupráce se náš pracovník Petr Čupa zúčastnil na pozvání Asociace kanadských biosférických rezervací jejího výročního jednání. To se konalo v biosférické rezervaci Georgian Bay Littoral Biosphere Reserve v městečku Parry Sound, v provincii Ontario v Kanadě. Jednání byli přítomni zástupci všech třinácti stávajících a dvou navržených kanadských biosférických rezervací. Zahraniční delegaci tvořili, kromě našeho zástupce, dva hosté z biosférických rezervací z Německa a jeden ze Švédska.

Na programu jednání byly zprávy jednotlivých BR o jejich činnosti za uplynulý rok a seznámení s nejvýznamnějšími probíhajícími či připravovanými projekty. Ve všech příspěvcích byl kladen důraz na propagaci trvale udržitelného rozvoje.

Součástí programu byla i návštěva Killbear Provincial Park, jenž je součásti BR Georgian Bay, kde byli účastníci seznámeni s programem na záchranu ohroženého druhu, v tomto konkrétním případě chřestýšů poddruhu Eastern Massasauga. V rámci návštěvy parku byly představeny i zásady trvale udržitelného hospodaření v lesích, kterými se řídí lesnická společnost Westwind Forest Stewardship. Tato společnost hospodaří způsobem, který zaručuje šetrné hospodaření v lesích a lepší vztah k lidem v okolí lesů.

Naše zkušenosti

Na požádání organizátorů vystoupil Petr Čupa v rámci úvodního bloku jednání s prezentací, ve které posluchače seznámil jak s historií biosférických rezervací a programu MAB v České republice, tak s BR Dolní Morava, jejími charakteristikami, organizační strukturou a způsobem managementu, zapojením veřejnosti do jejích aktivit a zejména se zkušenostmi s projekty, které probíhají na jejím území.

Prezentace byla přijata velmi kladně, protože i ve srovnání s kanadskými protějšky si BR Dolní Morava udržuje vysoký standard. To se projevilo jak v diskusi k předneseným tématům, tak v nabídce spolupráce na mezinárodním projektu Modelový les, využívajícím lesnické metody, které j sou efektivní a přitom se snaží o zachování biologické rozmanitosti, a dále v požadavku na konzultaci při přípravě knihy Projekty pro udržitelnost biosféry, kterou zpracovává kanadská University of Waterloo jako pomůcku pro síť BR.

Účastníci ocenili představené aktivity BR Dolní Morava v kulturní kraj ině a také snahu působit jako platforma v diskusi různých zájmových skupin.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Považujete osiku za vhodnou přípravnou dřevinu?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě