logo Silvarium tisk

Výrazné škody, které lýkožrout smrkový (kůrovec) způsobuje na porostech smrků, jdou dnes jedním z hlavních mediálních témat. Málokde se však dozvíte, jak naložit s napadeným dřevem. Lze ho využít pouze k topení, čili je spálit a nebo najde i jiné uplatnění?

Co je vlastně lýkožrout smrkový zač?

Předně jde o jeden z mnoha druhů kůrovců ( Scolytinae, Ipinae ), tedy podčeledi brouků z čeledi nosatcovití (dříve byli kůrovci řazeni do samostatné čeledi kůrovcovití). Tento hmyz se vyvinul na konci druhohor a dnes patří se 6 000 druhy mezi jednu z nejrozmanitějších skupin hmyzu. Kůrovce najdeme po celém světě a všude dělají to samé – cizopasí v lýku i dřevě naprosté většiny stromů na světě. Některé druhy však najdeme i uvnitř ovoce, v semenech, listech, dužině větviček, ale i ve stoncích bylin včetně například kapradin. A dokonce i ve vzdušných kořenech mangrovů. Mnohé druhy dovedou žít v naprosto odlišných tkáních širokého spektra hostitelů a dokonce dovedou využívat i symbiotické dřevokazné houby. A právě spolu s dřevokaznými houbami ničí kůrovci po světě ročně milióny stromů. A právě některé druhy mají schopnost způsobovat kalamity v lesním hospodářství především svým úživným žírem. Některé druhy si pro změnu pěstují houby a poté se jimi živí, načež přenášejí houbová onemocnění.

Celý článek najdete zde.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě