Přihlásit

Dřevostavby na vzestupu (Týden)

Počet postavených domů s dřevěnou nosnou konstrukcí v Česku dlouhodobě roste. Přitahují rychlostí výstavby a udržitelností. Jejich ceny se však nevymykají běžnému průměru. „Doba, kdy bylo možné slušnou dřevostavbu postavit za jeden či dva miliony, je bohužel dávno pryč. Nyní jsou domy poměrem ceny a hodnoty, kterou získáte" říká architekt a ředitel Salonu dřevostaveb PAVEL HORÁK.

* Zdá se, že dřevo coby hlavní stavební materiál se vrátilo do hry. Čím to je?

Dřevostavby jsou asi jeden z nejvíce rostoucích oborů, který se za posledních patnáct let více než zdesetinásobil. A rozhodně nejde o krátkodobý trend. Za touto změnou je množství práce všech lidí v oboru. Hodně přibývá pozitivních příkladů, jež pak přivádějí další klienty. K popularitě dřevostaveb přispívá fakt, že mají v průměru nižší náklady na spotřebu energií, a také ekologie, jelikož dřevo je obnovitelný materiál. Lidé je volí i kvůli rychlosti výstavby - od základové desky je možné mít postavený dům již do dvou až tří měsíců.

* Říká se, že dřevo je stejně trvanlivý materiál jako beton. Je to pravda?

Moderní materiály ze dřeva tu budou v konstrukcích zabudované ještě stovky let. Za příklad rád dávám gotické nebo barokní krovy. Technologicky jsme nyní navíc rozhodně dále. Porovnávat s betonem možná není nutné. Každá stavba, ze dřeva i z betonu, která bude dobře spravována, bude i dlouho a po generace uživatelům sloužit. Naopak špatně postavená nebo neudržovaná stavba bude po pár desítkách let na zbourání. Na materiálu zde příliš nezáleží.

* Určitě se ale najdou i nějaké nevýhody...

Každý materiál má své charakteristiky, výhody i nevýhody. Myslím si, že jeden z důvodů rostoucí obliby dřevostaveb je i to, že jsme si případných nevýhod vědomi, neskrýváme je a pracujeme s nimi tak, že se z nich mnohdy nakonec stanou výhody. Často se zmiňuje třeba akustika nebo nízká akumulace tepla. Díky vhodným postupům však nyní dosahujeme v řešení akustiky obdobných nebo i lepších výsledků než jiné technologie. Nízká akumulace se v dnešních technologických podmínkách jeví spíše jako výhoda přispívající ke správné regulaci teploty uvnitř staveb především v letních měsících.

* A co vlhkost, plísně a brouci? Je třeba se jich bát?

Rozhodně ne. Využíváme výhody konstrukční ochrany, kdy dřevo není zvlášť chemicky ošetřené, ale je dobře vybrané, opracované a správně zabudované do konstrukce. V tomto směru se učíme hodně od našich předků.

* Mnoho lidí si dřevostavbu představuje jako srub nebo roubenku, ale stavebních systémů a postupů je asi více, je to tak?

Je jich opravdu nespočet a pro každou stavbu je nutné zvolit ten nejvhodnější. Pro rodinný dům to je nejčastěji lehký skelet nebo CNC opracované panely z křížem lepeného dřeva s možností velkých pohledových ploch. Pro větší projekty se pak volí těžký skelet z lepených sloupů a průvlaků pro otevřené dispozice kanceláří či opět křížem lepené elementy pro stěnové systémy bytových nebo hotelových projektů.

Celý článek najdete v Týdnu.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

ČHMÚ zpřístupnilo mapu sumy efektivních teplot ve vztahu k rojení kůrovců

ČHMÚ zpřístupnilo mapu sumy efektivních teplot ve vztahu k rojení kůrovců

Lesnictví

Teploty mají významný na rychlost vývoje kůrovců. Čím vyšší jsou průměrné teploty, tím je vývoj kůrovců rychlejší. Proto vznikla nová mapová informace zveřejňující sumu efektivních...

ČSÚ: Nahodilá těžba v roce 2019 představovala 95 % těžby celkové

ČSÚ: Nahodilá těžba v roce 2019 představovala 95 % těžby celkové

Lesnictví

Těžba dřeva vloni dosáhla 32,6 mil. m3 dřeva bez kůry, což představuje doposud rekordní objem vytěženého dříví. Došlo také k výraznému nárůstu plochy umělého zalesňování...

SLŠ: Průběh jarního počasí zásadně ovlivnil stav kultur v lesích

SLŠ: Průběh jarního počasí zásadně ovlivnil stav kultur v lesích

Lesnictví

Nízká půdní vlhkost po suché zimě, velké rozdíly v denních a nočních teplotách v první půlce dubna a výrazný deficit srážek v průběhu celého dubna...

LČR za rok dokončily 70 staveb v rámci programu „Vracíme vodu lesu“

LČR za rok dokončily 70 staveb v rámci programu „Vracíme vodu lesu“

Lesnictví

Desítky nádrží, tůní a mokřadů, přírodní koryta potoků – Lesy České republiky vrací lesům a krajině vodu. V rámci největšího programu v historii státního podniku...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby