logo Silvarium tisk

Počet postavených domů s dřevěnou nosnou konstrukcí v Česku dlouhodobě roste. Přitahují rychlostí výstavby a udržitelností. Jejich ceny se však nevymykají běžnému průměru. „Doba, kdy bylo možné slušnou dřevostavbu postavit za jeden či dva miliony, je bohužel dávno pryč. Nyní jsou domy poměrem ceny a hodnoty, kterou získáte" říká architekt a ředitel Salonu dřevostaveb PAVEL HORÁK.

* Zdá se, že dřevo coby hlavní stavební materiál se vrátilo do hry. Čím to je?

Dřevostavby jsou asi jeden z nejvíce rostoucích oborů, který se za posledních patnáct let více než zdesetinásobil. A rozhodně nejde o krátkodobý trend. Za touto změnou je množství práce všech lidí v oboru. Hodně přibývá pozitivních příkladů, jež pak přivádějí další klienty. K popularitě dřevostaveb přispívá fakt, že mají v průměru nižší náklady na spotřebu energií, a také ekologie, jelikož dřevo je obnovitelný materiál. Lidé je volí i kvůli rychlosti výstavby - od základové desky je možné mít postavený dům již do dvou až tří měsíců.

* Říká se, že dřevo je stejně trvanlivý materiál jako beton. Je to pravda?

Moderní materiály ze dřeva tu budou v konstrukcích zabudované ještě stovky let. Za příklad rád dávám gotické nebo barokní krovy. Technologicky jsme nyní navíc rozhodně dále. Porovnávat s betonem možná není nutné. Každá stavba, ze dřeva i z betonu, která bude dobře spravována, bude i dlouho a po generace uživatelům sloužit. Naopak špatně postavená nebo neudržovaná stavba bude po pár desítkách let na zbourání. Na materiálu zde příliš nezáleží.

* Určitě se ale najdou i nějaké nevýhody...

Každý materiál má své charakteristiky, výhody i nevýhody. Myslím si, že jeden z důvodů rostoucí obliby dřevostaveb je i to, že jsme si případných nevýhod vědomi, neskrýváme je a pracujeme s nimi tak, že se z nich mnohdy nakonec stanou výhody. Často se zmiňuje třeba akustika nebo nízká akumulace tepla. Díky vhodným postupům však nyní dosahujeme v řešení akustiky obdobných nebo i lepších výsledků než jiné technologie. Nízká akumulace se v dnešních technologických podmínkách jeví spíše jako výhoda přispívající ke správné regulaci teploty uvnitř staveb především v letních měsících.

* A co vlhkost, plísně a brouci? Je třeba se jich bát?

Rozhodně ne. Využíváme výhody konstrukční ochrany, kdy dřevo není zvlášť chemicky ošetřené, ale je dobře vybrané, opracované a správně zabudované do konstrukce. V tomto směru se učíme hodně od našich předků.

* Mnoho lidí si dřevostavbu představuje jako srub nebo roubenku, ale stavebních systémů a postupů je asi více, je to tak?

Je jich opravdu nespočet a pro každou stavbu je nutné zvolit ten nejvhodnější. Pro rodinný dům to je nejčastěji lehký skelet nebo CNC opracované panely z křížem lepeného dřeva s možností velkých pohledových ploch. Pro větší projekty se pak volí těžký skelet z lepených sloupů a průvlaků pro otevřené dispozice kanceláří či opět křížem lepené elementy pro stěnové systémy bytových nebo hotelových projektů.

Celý článek najdete v Týdnu.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě