Přihlásit

Drobilův přenos (Právo)

Martin Hekrdla

Když už se věci zvrtly tak, že Pavel Drobil (ODS) neřídí ministerstvo průmyslu a obchodu, kam měl namířeno, ale ujal se protikladného resortu životního prostředí, vyřešil „střet zájmů” skvěle: průmyslovou agendu prostě přenesl pod střechu oficiální péče o životního prostředí. Kolumbovo vejce hadr! Drobilův přenos je v dějinách lidské moudrosti poryvem mohutnějším.

Opravdu, nemá to chybu: po necelých dvou týdnech ve funkci odsoudil nový ministr životního prostředí „zelenou ideologii”. Tím si uvolnil ruce. A mohl hned podpořit urychlené budování obchvatů a dálnic. Zpochybnit evropské plány na snižování emisí oxidů uhlíku. Příkře odsoudit „krátkozraká ekologická opatření”, která prý neberou v úvahu ekonomické možnosti země.

Příroda a národní parky budou se za Drobila „otvírat lidem”. A protože už nežijeme v temných dobách, kdy i „ukradenou katedrálu” věnovali „všemu lidu”, leccos půjde jinak: příroda se podle Drobila otevře obcím, živnostníkům a firmám.

To znamená, že se živnostníci a firmy při vytěžování přírody, chráněných krajinných oblastí a národních parků hezky schovají – asi v rámci pokračujícího boje proti „kmotrům” v ODS – za alespoň navedené, pokud ne řádně „promazané” obecní papaláše.

Snad už ani nebude nutné, aby někdo potajmu v lese nařezával tisíce stromů, jak se napořád děje v honbě za tržní cenou skutečných – v zásadě nevyčíslitelných – hodnot.

„Chceme projít všechna ekologická nařízení tak, aby ta, která zbytečně komplikují život firmám, zmizela,” řekl ministr Drobil novinářům. Jako by nevěděl, že si mnoho „zbytečných komplikací” odpustila i ta „slavná” korporace v Mexickém zálivu.

A určitě neví, co věděl a kdysi mi nad sklenkou řekl František Benda, ministr životního prostředí v Klausově první vládě (vzděláním chemik, Ropák roku 1994 a člen ODS): „Koukají na mne (ekonomičtí ministři a spolustraníci) jako na komplikaci, ale takový prostě resort je a musí být.”

Ale pozor! Odmítám líčit Pavla Drobila jako exotického zloducha, vymknutého z kloubů odpovědné doby. Nejen proto, že kozlyzahradníky, amatéry a ideology finančního kapitálu je teď Strakovka napěchovaná až na půdu. Slzu se zdráhám uronit nad „zlatokopy” elektřiny ze slunce a větru, které hodlá podusit příští Ropák roku (nepochybuji, že Drobil bude Dětmi Země v nejbližším termínu dekorován). Veřejnost nejspíš v tomto bodě na ministra nedá dopustit; už dlouho si v četla v novinách, jak kvůli té fotovoltaické mánii podraží proud...

Mám jiný důvod „ušetřit” nového ministra. Jinší páni, než je on (a než kdy bude), už loni vzdali svůj boj s globálním oteplováním. Je velká krize, obrovská konkurence a po záchraně bankéřů naopak nejsou peníze na záchranu planety. Již v prosincové Kodani odpískali klimatický boj pan Barack Obama a soudruh Wen Ťia-Pao. Drobilův přenos je „poštou” z velkého světa.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Těžba v Bělověžském pralese je podle podkladu pro soud porušením práva EU

Těžba v Bělověžském pralese je podle podkladu pro soud porušením práva EU

Lesnictví

Rozhodnutí polských úřadů o těžbě dřeva v Bělověžském pralese na východě země je porušením unijního práva. Ve stanovisku pro unijní soud to 20. 2. uvedl...

Čti dál
Lesnická práce spouští nový portál s lesnickými judikáty

Lesnická práce spouští nový portál s lesnickými judikáty

Lesnictví

Nakladatelství Lesnická práce, s.r.o., připravilo ve spolupráci s odborníky na lesnické právo nový portál www.lesnickejudikaty.cz, na kterém jsou na jednom místě přehledně publikovány aktuální soudní...

Čti dál
O Národní bance osiva lesních dřevin

O Národní bance osiva lesních dřevin

Lesnictví

Jen ta geneticky nejcennější semínka jsou ukládána v Národní bance osiva lesních dřevin v Kunovicích, aby mohla v budoucnu přispět k založení nových porostů. Díky...

Čti dál
Ministr Milek na Bruntálsku informoval o prioritách ohledně kůrovcové kalamity

Ministr Milek na Bruntálsku informoval o prioritách ohledně kůrovcové kalamity

Lesnictví

Krizový stav kvůli kůrovcové kalamitě ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO) zatím nevyhlásí. Za momentální prioritu považuje prosazení novelizace vyhlášek, které teď vlastníkům...

Čti dál

-8°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 69%

Vítr: 28.97 km/h

  • 24 Úno 2018 -2°C -8°C
  • 25 Úno 2018 -5°C -10°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby