Přihlásit

Drobilův přenos (Právo)

Martin Hekrdla

Když už se věci zvrtly tak, že Pavel Drobil (ODS) neřídí ministerstvo průmyslu a obchodu, kam měl namířeno, ale ujal se protikladného resortu životního prostředí, vyřešil „střet zájmů” skvěle: průmyslovou agendu prostě přenesl pod střechu oficiální péče o životního prostředí. Kolumbovo vejce hadr! Drobilův přenos je v dějinách lidské moudrosti poryvem mohutnějším.

Opravdu, nemá to chybu: po necelých dvou týdnech ve funkci odsoudil nový ministr životního prostředí „zelenou ideologii”. Tím si uvolnil ruce. A mohl hned podpořit urychlené budování obchvatů a dálnic. Zpochybnit evropské plány na snižování emisí oxidů uhlíku. Příkře odsoudit „krátkozraká ekologická opatření”, která prý neberou v úvahu ekonomické možnosti země.

Příroda a národní parky budou se za Drobila „otvírat lidem”. A protože už nežijeme v temných dobách, kdy i „ukradenou katedrálu” věnovali „všemu lidu”, leccos půjde jinak: příroda se podle Drobila otevře obcím, živnostníkům a firmám.

To znamená, že se živnostníci a firmy při vytěžování přírody, chráněných krajinných oblastí a národních parků hezky schovají – asi v rámci pokračujícího boje proti „kmotrům” v ODS – za alespoň navedené, pokud ne řádně „promazané” obecní papaláše.

Snad už ani nebude nutné, aby někdo potajmu v lese nařezával tisíce stromů, jak se napořád děje v honbě za tržní cenou skutečných – v zásadě nevyčíslitelných – hodnot.

„Chceme projít všechna ekologická nařízení tak, aby ta, která zbytečně komplikují život firmám, zmizela,” řekl ministr Drobil novinářům. Jako by nevěděl, že si mnoho „zbytečných komplikací” odpustila i ta „slavná” korporace v Mexickém zálivu.

A určitě neví, co věděl a kdysi mi nad sklenkou řekl František Benda, ministr životního prostředí v Klausově první vládě (vzděláním chemik, Ropák roku 1994 a člen ODS): „Koukají na mne (ekonomičtí ministři a spolustraníci) jako na komplikaci, ale takový prostě resort je a musí být.”

Ale pozor! Odmítám líčit Pavla Drobila jako exotického zloducha, vymknutého z kloubů odpovědné doby. Nejen proto, že kozlyzahradníky, amatéry a ideology finančního kapitálu je teď Strakovka napěchovaná až na půdu. Slzu se zdráhám uronit nad „zlatokopy” elektřiny ze slunce a větru, které hodlá podusit příští Ropák roku (nepochybuji, že Drobil bude Dětmi Země v nejbližším termínu dekorován). Veřejnost nejspíš v tomto bodě na ministra nedá dopustit; už dlouho si v četla v novinách, jak kvůli té fotovoltaické mánii podraží proud...

Mám jiný důvod „ušetřit” nového ministra. Jinší páni, než je on (a než kdy bude), už loni vzdali svůj boj s globálním oteplováním. Je velká krize, obrovská konkurence a po záchraně bankéřů naopak nejsou peníze na záchranu planety. Již v prosincové Kodani odpískali klimatický boj pan Barack Obama a soudruh Wen Ťia-Pao. Drobilův přenos je „poštou” z velkého světa.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Nové větší odměrné nádobky na kůrovce

Nové větší odměrné nádobky na kůrovce

Lesnictví

KŮROVCOVÉ INFO v souvislosti s nárůstem odchytů kůrovců na mnoha lokalitách v ČR přichází novými nádobky na kůrovce, jejichž objem bude lépe korespondovat s reálným...

Čti dál
Zbylé prostředky z kompenzací sucha by mohly jít na boj s dopady sucha a kůrovcovou kalamitou v lesích

Zbylé prostředky z kompenzací sucha by mohly jít na boj s dopady…

Lesnictví

Členové CZECH FOREST think tanku navrhují, aby finanční prostředky, které nebyly vyčerpány z vyčleněných prostředků na odškodnění zemědělců za sucho v roce 2017, byly využity pro rychlou...

Čti dál
Poslanci jednali  o kůrovcové kalamitě

Poslanci jednali o kůrovcové kalamitě

Lesnictví

Kůrovcová kalamita, která zasáhla sedm krajů, je podle ministrů zemědělství a životního prostředí dosud největší v ČR. Zvládnout ji potrvá roky a bude nutné sázet druhově...

Čti dál
Lesům ČR loni klesl čistý zisk o 26 procent

Lesům ČR loni klesl čistý zisk o 26 procent

Lesnictví

Aktualizováno o průběžné výsledky hospodaření v letošním roce. Státnímu podniku Lesy České republiky loni klesl čistý zisk o 26 procent na 3,08 miliardy korun z...

Čti dál

17°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 62%

Vítr: 17.70 km/h

  • 16 Čec 2018 27°C 14°C
  • 17 Čec 2018 23°C 13°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby