Přihlásit

Duel Deníku: Je v boji proti kůrovci správné kácení lesů? (denik.cz)

Pohroma lesů jménem kůrovec dělá v poslední době vrásky nejen lesníkům. Na otázku Deníku, zda je v boji proti kůrovci správné kácení lesů, odpovídal ředitel Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů Jaromír Vašíček a vedoucí programu Krajina Hnutí Duha Jana Řídká.

ANO: JAROMÍR VAŠÍČEK

Příroda si sama pomůže pomalu

Populace kůrovců dokážou zničit porosty jehličnanů na velkém území. Aby k nárůstu počtu kůrovců došlo, musí nastat pro lesní porosty nepříznivé podmínky (sucho a teplo), které je oslabí. Další komplikací jsou ležící zasychající stromy. Odumírání porostů vlivem napadení kůrovcem je přirozenou součástí přírodních procesů, stejně jako polomy nebo požáry. Tyto události přispívaly v historii k formování současné tváře přírody.

Takže ano, příroda si bez zásahu člověka pomůže sama, ovšem ve svém časovém měřítku, které se počítá na stovky a tisíce let. Obýváme člověkem dlouhodobě přetvářenou kulturní krajinu. Pokud se čtenář pozorně rozhlédne kolem sebe, zjistí, že vše, co jej obklopuje, pochází z přírody, a pokud chceme i nadále žít podobně jako v současnosti, nelze vše nechat jen na přírodě.

Lesníci mají pro kontrolu a zvládání kůrovce vyvinuty aktivní postupy, mezi které patří i kácení napadených stromů spojené s hubením larev kůrovců. Snaží se je důsledně uplatňovat, ale někdy bývá příroda silnější a zvládání rozsáhlé kůrovcové kalamity může trvat i několik let. Jen tak bude možné zajistit existenci lesů poskytujících užitky, ať už ve formě dřeva, nebo ve formě dalších přínosů, jako je například ochrana vodních zdrojů, půdy a klimatu.

Autor je ředitelem Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů.

NE: JANA ŘÍDKÁ

Třikrát měř, jednou kácej

Odpověď závisí na tom, o jaký les jde. V národních parcích má být dle zákona ponechána samovolnému vývoji alespoň polovina jejich území. Posláním národních parků je ochrana divoké přírody, ne ochrana dřeva pro hospodářské využití. Existují i další chráněná území, hlavně národní přírodní rezervace, kde by zásahy proti kůrovci znamenaly devastaci cenného lesa a přírody.

Oproti tomu v hospodářských lesích, kterých je na našem území drtivá většina, musí být jejich ekologické, sociální a produkční funkce vyvážené a zásahy proti kůrovci jsou tu oprávněné.

Dlouhodobým suchem i nevhodným monokulturním hospodařením se však nyní kůrovec v hospodářských lesích s převahou smrku namnožil tak, že lesníci nejsou schopni proti němu efektivně zasahovat. Nemají dostatek pracovníků ani techniky. I proto se nesmí kapacity vyčerpávat zásahy proti kůrovci v cenných chráněných územích, ale soustředit se na hospodářské lesy. A i proto je třeba změnit legislativu, aby lesníkům umožnila soustředit zásahy do míst, kde jsou nejefektivnější, a naopak ustoupit od zásahů v místech, kde je jejich efekt menší nebo s výraznými negativními důsledky pro les.

Autorka je vedoucí programu Krajina Hnutí Duha.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Část poslanců žádá navýšení podpory pro LH o 5,8 mld. Kč

Část poslanců žádá navýšení podpory pro LH o 5,8 mld. Kč

Lesnictví

Ve čtvrtek 5. prosince projednala Poslanecká sněmovna ve druhém čtení vládní návrh zákona o státním rozpočtu na rok 2019. Poslanec Stanislav Blaha předložil pozměňovací návrh...

Read more
Národní výstava myslivosti 2019 v Brně

Národní výstava myslivosti 2019 v Brně

Komerční zpráva

Po dvou letech proběhne 12.–15. 5. 2019 na brněnském výstavišti Národní výstava myslivosti. Ve stejném termínu bude probíhat také Mezinárodní veletrh pro živočišnou výrobu ANIMAL...

Read more
KŮROVCOVÁ MAPA - podívejte se, kde u vás hrozí šíření kůrovců

KŮROVCOVÁ MAPA - podívejte se, kde u vás hrozí šíření kůrovců

Lesnictví

Kůrovcová mapa představuje zcela nový způsob využití satelitních snímků v boji s kůrovcovou kalamitou. Na portálu www.kurovcovamapa.cz, určeném zejména lesnickému provozu, jsou zobrazeny plochy, kde...

Read more
Školkaři: ročně můžeme vypěstovat 300 mil. sazenic lesních dřevin

Školkaři: ročně můžeme vypěstovat 300 mil. sazenic lesních dřevin

Lesnictví

Nová anketa! S nepříznivým vývojem kalamity v našich lesích stoupá i výměra holin což by v případě umělé obnovy lesa znamenalo i zvýšenou spotřebu sadebního...

Read more

6°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 87%

Vítr: 33.80 km/h

  • 09 Pro 2018 8°C 5°C
  • 10 Pro 2018 5°C 1°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby