Přihlásit

Duel Deníku: Je v boji proti kůrovci správné kácení lesů? (denik.cz)

Pohroma lesů jménem kůrovec dělá v poslední době vrásky nejen lesníkům. Na otázku Deníku, zda je v boji proti kůrovci správné kácení lesů, odpovídal ředitel Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů Jaromír Vašíček a vedoucí programu Krajina Hnutí Duha Jana Řídká.

ANO: JAROMÍR VAŠÍČEK

Příroda si sama pomůže pomalu

Populace kůrovců dokážou zničit porosty jehličnanů na velkém území. Aby k nárůstu počtu kůrovců došlo, musí nastat pro lesní porosty nepříznivé podmínky (sucho a teplo), které je oslabí. Další komplikací jsou ležící zasychající stromy. Odumírání porostů vlivem napadení kůrovcem je přirozenou součástí přírodních procesů, stejně jako polomy nebo požáry. Tyto události přispívaly v historii k formování současné tváře přírody.

Takže ano, příroda si bez zásahu člověka pomůže sama, ovšem ve svém časovém měřítku, které se počítá na stovky a tisíce let. Obýváme člověkem dlouhodobě přetvářenou kulturní krajinu. Pokud se čtenář pozorně rozhlédne kolem sebe, zjistí, že vše, co jej obklopuje, pochází z přírody, a pokud chceme i nadále žít podobně jako v současnosti, nelze vše nechat jen na přírodě.

Lesníci mají pro kontrolu a zvládání kůrovce vyvinuty aktivní postupy, mezi které patří i kácení napadených stromů spojené s hubením larev kůrovců. Snaží se je důsledně uplatňovat, ale někdy bývá příroda silnější a zvládání rozsáhlé kůrovcové kalamity může trvat i několik let. Jen tak bude možné zajistit existenci lesů poskytujících užitky, ať už ve formě dřeva, nebo ve formě dalších přínosů, jako je například ochrana vodních zdrojů, půdy a klimatu.

Autor je ředitelem Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů.

NE: JANA ŘÍDKÁ

Třikrát měř, jednou kácej

Odpověď závisí na tom, o jaký les jde. V národních parcích má být dle zákona ponechána samovolnému vývoji alespoň polovina jejich území. Posláním národních parků je ochrana divoké přírody, ne ochrana dřeva pro hospodářské využití. Existují i další chráněná území, hlavně národní přírodní rezervace, kde by zásahy proti kůrovci znamenaly devastaci cenného lesa a přírody.

Oproti tomu v hospodářských lesích, kterých je na našem území drtivá většina, musí být jejich ekologické, sociální a produkční funkce vyvážené a zásahy proti kůrovci jsou tu oprávněné.

Dlouhodobým suchem i nevhodným monokulturním hospodařením se však nyní kůrovec v hospodářských lesích s převahou smrku namnožil tak, že lesníci nejsou schopni proti němu efektivně zasahovat. Nemají dostatek pracovníků ani techniky. I proto se nesmí kapacity vyčerpávat zásahy proti kůrovci v cenných chráněných územích, ale soustředit se na hospodářské lesy. A i proto je třeba změnit legislativu, aby lesníkům umožnila soustředit zásahy do míst, kde jsou nejefektivnější, a naopak ustoupit od zásahů v místech, kde je jejich efekt menší nebo s výraznými negativními důsledky pro les.

Autorka je vedoucí programu Krajina Hnutí Duha.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Stát by měl dát lesníkům náhrady kvůli kůrovci, vládě to doporučili poslanci

Stát by měl dát lesníkům náhrady kvůli kůrovci, vládě to doporučili poslanci

Lesnictví

Aktualizováno. Stát by měl letos uvolnit na pomoc vlastníkům lesů kvůli kůrovcové kalamitě podle sněmovního petičního výboru nejméně tři miliardy korun. Členové výboru to doporučili...

Cena lesů za časů kůrovce

Cena lesů za časů kůrovce

Lesnictví

Od roku 2018 se začínají objevovat informace, že by se někteří vlastníci lesa mohli pod tlakem problémů s kůrovcem začít zbavovat lesa pod cenou. Podle...

Poslaneckou úpravu lesního zákona vláda podpořila

Poslaneckou úpravu lesního zákona vláda podpořila

Lesnictví

Aktualizováno. Ministerstvo zemědělství možná dostane pravomoc zasahovat v případě mimořádných situací nad rámec zákona hospodaření s lesy s cílem co nejvíce omezit škody. Vláda na...

Vznikla Lesnická výzva, připojit se můžete i vy!

Vznikla Lesnická výzva, připojit se můžete i vy!

Lesnictví

Lesnická výzva je společným prohlášením profesních lesnicko-dřevařských organizací a dalších subjektů s vazbou na lesnictví, které upozorňují na obrovská rizika, jež může přinést podcenění dopadů současné...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby