Přihlásit

Duel Deníku: Je v boji proti kůrovci správné kácení lesů? (denik.cz)

Pohroma lesů jménem kůrovec dělá v poslední době vrásky nejen lesníkům. Na otázku Deníku, zda je v boji proti kůrovci správné kácení lesů, odpovídal ředitel Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů Jaromír Vašíček a vedoucí programu Krajina Hnutí Duha Jana Řídká.

ANO: JAROMÍR VAŠÍČEK

Příroda si sama pomůže pomalu

Populace kůrovců dokážou zničit porosty jehličnanů na velkém území. Aby k nárůstu počtu kůrovců došlo, musí nastat pro lesní porosty nepříznivé podmínky (sucho a teplo), které je oslabí. Další komplikací jsou ležící zasychající stromy. Odumírání porostů vlivem napadení kůrovcem je přirozenou součástí přírodních procesů, stejně jako polomy nebo požáry. Tyto události přispívaly v historii k formování současné tváře přírody.

Takže ano, příroda si bez zásahu člověka pomůže sama, ovšem ve svém časovém měřítku, které se počítá na stovky a tisíce let. Obýváme člověkem dlouhodobě přetvářenou kulturní krajinu. Pokud se čtenář pozorně rozhlédne kolem sebe, zjistí, že vše, co jej obklopuje, pochází z přírody, a pokud chceme i nadále žít podobně jako v současnosti, nelze vše nechat jen na přírodě.

Lesníci mají pro kontrolu a zvládání kůrovce vyvinuty aktivní postupy, mezi které patří i kácení napadených stromů spojené s hubením larev kůrovců. Snaží se je důsledně uplatňovat, ale někdy bývá příroda silnější a zvládání rozsáhlé kůrovcové kalamity může trvat i několik let. Jen tak bude možné zajistit existenci lesů poskytujících užitky, ať už ve formě dřeva, nebo ve formě dalších přínosů, jako je například ochrana vodních zdrojů, půdy a klimatu.

Autor je ředitelem Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů.

NE: JANA ŘÍDKÁ

Třikrát měř, jednou kácej

Odpověď závisí na tom, o jaký les jde. V národních parcích má být dle zákona ponechána samovolnému vývoji alespoň polovina jejich území. Posláním národních parků je ochrana divoké přírody, ne ochrana dřeva pro hospodářské využití. Existují i další chráněná území, hlavně národní přírodní rezervace, kde by zásahy proti kůrovci znamenaly devastaci cenného lesa a přírody.

Oproti tomu v hospodářských lesích, kterých je na našem území drtivá většina, musí být jejich ekologické, sociální a produkční funkce vyvážené a zásahy proti kůrovci jsou tu oprávněné.

Dlouhodobým suchem i nevhodným monokulturním hospodařením se však nyní kůrovec v hospodářských lesích s převahou smrku namnožil tak, že lesníci nejsou schopni proti němu efektivně zasahovat. Nemají dostatek pracovníků ani techniky. I proto se nesmí kapacity vyčerpávat zásahy proti kůrovci v cenných chráněných územích, ale soustředit se na hospodářské lesy. A i proto je třeba změnit legislativu, aby lesníkům umožnila soustředit zásahy do míst, kde jsou nejefektivnější, a naopak ustoupit od zásahů v místech, kde je jejich efekt menší nebo s výraznými negativními důsledky pro les.

Autorka je vedoucí programu Krajina Hnutí Duha.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesy ČR odkládají představení tendrů 2019+

Lesy ČR odkládají představení tendrů 2019+

Lesnictví

Upozornění - Lesy České republiky ruší představení lesnických tendrů 2019+ veřejnosti, které se mělo konat ve středu, 15. 8. 2018 v Hradci Králové.

Čti dál
Generálním ředitelem Lesů ČR se stane od září Josef Vojáček

Generálním ředitelem Lesů ČR se stane od září Josef Vojáček

Lesnictví

Aktualizováno 14. 8. Novým generálním ředitelem státního podniku Lesy ČR se od 1. září 2018 stane současný šéf Vojenských lesů a statků ČR (VLS) Josef...

Čti dál
Čína má zájem o další české dřevo

Čína má zájem o další české dřevo

Lesnictví

Lesy České republiky jednají se zástupci Číny o dalších kontraktech spojených s prodejem dříví. Přebytek dříví na středoevropském trhu a nejistota odbytu vedly zástupce podniku Lesy...

Čti dál
SVOL: Kůrovcová kalamita nekončí, je potřeba hledat odbyt dřeva

SVOL: Kůrovcová kalamita nekončí, je potřeba hledat odbyt dřeva

Lesnictví

Současným stavem kůrovcové kalamity a možnostmi jejího řešení u nestátních vlastníků lesů se zabýval na svém pravidelném jednání republikový výbor SVOL. Konstatoval, že nečinnost státní...

Čti dál

20°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 61%

Vítr: 17.70 km/h

  • 15 Srp 2018 26°C 16°C
  • 16 Srp 2018 26°C 13°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby