Přihlásit

Duel Deníku: Je v boji proti kůrovci správné kácení lesů? (denik.cz)

Pohroma lesů jménem kůrovec dělá v poslední době vrásky nejen lesníkům. Na otázku Deníku, zda je v boji proti kůrovci správné kácení lesů, odpovídal ředitel Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů Jaromír Vašíček a vedoucí programu Krajina Hnutí Duha Jana Řídká.

ANO: JAROMÍR VAŠÍČEK

Příroda si sama pomůže pomalu

Populace kůrovců dokážou zničit porosty jehličnanů na velkém území. Aby k nárůstu počtu kůrovců došlo, musí nastat pro lesní porosty nepříznivé podmínky (sucho a teplo), které je oslabí. Další komplikací jsou ležící zasychající stromy. Odumírání porostů vlivem napadení kůrovcem je přirozenou součástí přírodních procesů, stejně jako polomy nebo požáry. Tyto události přispívaly v historii k formování současné tváře přírody.

Takže ano, příroda si bez zásahu člověka pomůže sama, ovšem ve svém časovém měřítku, které se počítá na stovky a tisíce let. Obýváme člověkem dlouhodobě přetvářenou kulturní krajinu. Pokud se čtenář pozorně rozhlédne kolem sebe, zjistí, že vše, co jej obklopuje, pochází z přírody, a pokud chceme i nadále žít podobně jako v současnosti, nelze vše nechat jen na přírodě.

Lesníci mají pro kontrolu a zvládání kůrovce vyvinuty aktivní postupy, mezi které patří i kácení napadených stromů spojené s hubením larev kůrovců. Snaží se je důsledně uplatňovat, ale někdy bývá příroda silnější a zvládání rozsáhlé kůrovcové kalamity může trvat i několik let. Jen tak bude možné zajistit existenci lesů poskytujících užitky, ať už ve formě dřeva, nebo ve formě dalších přínosů, jako je například ochrana vodních zdrojů, půdy a klimatu.

Autor je ředitelem Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů.

NE: JANA ŘÍDKÁ

Třikrát měř, jednou kácej

Odpověď závisí na tom, o jaký les jde. V národních parcích má být dle zákona ponechána samovolnému vývoji alespoň polovina jejich území. Posláním národních parků je ochrana divoké přírody, ne ochrana dřeva pro hospodářské využití. Existují i další chráněná území, hlavně národní přírodní rezervace, kde by zásahy proti kůrovci znamenaly devastaci cenného lesa a přírody.

Oproti tomu v hospodářských lesích, kterých je na našem území drtivá většina, musí být jejich ekologické, sociální a produkční funkce vyvážené a zásahy proti kůrovci jsou tu oprávněné.

Dlouhodobým suchem i nevhodným monokulturním hospodařením se však nyní kůrovec v hospodářských lesích s převahou smrku namnožil tak, že lesníci nejsou schopni proti němu efektivně zasahovat. Nemají dostatek pracovníků ani techniky. I proto se nesmí kapacity vyčerpávat zásahy proti kůrovci v cenných chráněných územích, ale soustředit se na hospodářské lesy. A i proto je třeba změnit legislativu, aby lesníkům umožnila soustředit zásahy do míst, kde jsou nejefektivnější, a naopak ustoupit od zásahů v místech, kde je jejich efekt menší nebo s výraznými negativními důsledky pro les.

Autorka je vedoucí programu Krajina Hnutí Duha.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Čeští a slovenští lesníci si připomněli 100 let od vzniku Československa

Čeští a slovenští lesníci si připomněli 100 let od vzniku Československa

Lesnictví

Slovenští a čeští lesníci si 16. a 17. října na Sliači a v Černém Balogu připomněli 100. výročí vzniku Československa. Na mezinárodní konferenci věnované lesnictví...

Read more
Hradecký kraj dá vlastníkům lesů peníze boj s kůrovcem

Hradecký kraj dá vlastníkům lesů peníze boj s kůrovcem

Lesnictví

Královéhradecký kraj chce malé vlastníky lesů finančně motivovat k rychlé likvidaci dříví napadeného kůrovcem. Těžbu a přiblížení kůrovcových stromů k asanaci kraj podpoří dotací 150...

Read more
SVOL žádá ministra Tomana, aby sehnal peníze na ztráty lesníků

SVOL žádá ministra Tomana, aby sehnal peníze na ztráty lesníků

Lesnictví

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL) vyzvalo ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD), aby požádal vládu a Sněmovnu o peníze na úhradu...

Read more
Rozhovor s Josefem Vojáčkem, generálním ředitelem Lesů ČR

Rozhovor s Josefem Vojáčkem, generálním ředitelem Lesů ČR

Lesnictví

Rozsáhlý rozhovor redakce Lesnické práce s Josefem Vojáčkem se uskutečnil jen dva týdny po jeho nástupu do čela podniku. Odpovědi ukazují realistické hodnocení současné situace...

Read more

12°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 80%

Vítr: 8.05 km/h

  • 20 Říj 2018 15°C 5°C
  • 21 Říj 2018 12°C 3°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby