logo Silvarium tisk

Na mezinárodní konferenci v Praze vystoupili lesníci a ekologové s jasným poselstvím: současný způsob boje s kůrovcem je kontraproduktivní. Ministra Tomana obvinili z toho, že poznatky vědců ignoruje a situaci zhoršuje.

Způsob „boje s kůrovcem", který prosazuje Ministerstvo zemědělství, je v rozporu s poznatky vědců. Přístup ministerstva neřeší kůrovcovou kalamitu, protože dál prosazuje v nejvíce napadených oblastech zásahy, které vedou k velkým holosečím a výraznému používání jedovaté chemie. Ministerstvo zemědělství přitom na vznik odborné studie samo finančně přispělo.

Celý článek najdete zde.

Komentáře  

+6 # zelení hájové 2019-04-05 14:43
A k té chemii, no selským rozumem, když peníze byly, tak se stříkalo taky někde jen barvivem, teď nejsou, tak se chemie ve směsi nahradí červenou vodou...
+7 # zelení hájové 2019-04-05 14:41
Za vším jsou PRACHY, PRACHY, PRACHY.............
+17 # Starý 2019-04-05 11:23
Ano, lze trochu souhlasit.
Ale co mne silně znepokojuje, je to jak je všemi přehlížen vliv zemědělství na lesní kultury, hnojení, splavování hnojiv a chemie ze zemědělských pozemků na lesní!!! Dnešní zemědělec vesele hnojí chem. hnojivy až 10m do lesních porostů...či kam rozmetadlo dosáhne.
Další znepokojivé, velké zásoby klestu a dřevních zbytků, semeniště jiných druhů kůrovců a to zejména lýk. lesklého, vrcholkového, obecného - za dva roky nebudou ani porosty mladší 30 let!!!
Další - všude zalesnění do 2 let od vzniku holiny (tedy dnes mimo oblast s opatřením), ale co to znamená- strašný nárůst klikoroha, který je podceňován a první dva roky škodí destruktivně!!!
Na plochách starších 2 roky se výrazně dopad škod snižuje. Ochrana většinou chemická...
Mám pokračovat.?
Je na Mze, ještě někdo znalý toho jak to v lesích chodí??
Co následuje po kůrovcové kalamitě, či jde s ní ruku v ruce??
-7 # Vladimír Pelíšek 2019-04-18 11:51
Nic z toho, co jste popsal, nemá při současné kůrovcové megakalamitě valnější váhu. Jsou to všechno jen takové přitěžující faktory.

No a ta banda potrefených Vás za to vděčně plusuje, protože ti by plusovali i vládce pekel, pokud by uvedl nějaké zástupné důvody či cokoliv, co by odvrátilo pozornost od jejich lenosti, profesní tuposti a zaslepenosti, a chyb zřejmých dnes už i školním dětem.

Vše, oč tu běží, se dá shrnout do popisu k obrázku v tomto článku:

Smrky už nemá smysl sázet nikde kromě vysokohorských oblastí, kde se vyskytoval vždy přirozeně.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě