logo Silvarium tisk

Na nedávné oslavě Dne nezávislosti Finska měla tamní první dáma na sobě šaty z poměrně netradičního materiálu – kmenů finských bříz. Jenni Haukiová tím chtěla podpořit novou technologii na výrobu textilu ze dřeva, kterou vyvinula univerzita Aalto v Helsinkách. Vědci si od ní slibují, že omezí negativní dopad oděvního průmyslu na životní prostředí.

Akademici a studenti z helsinské univerzity Aalto nazvali svou revoluční technologii Ioncell. Tento proces výroby textilií je podle nich mnohem šetrnější k životnímu prostředí než produkce klasické bavlny či syntetických vláken a spotřebovává dřevo, které by jinak zamířilo do odpadu. Jako zdroj však může využít i recyklovaný papír, karton nebo použitou bavlnu.
„Vlákna vyrobená technologií Ioncell jsou jemná na dotek a mají krásný lesk. Ale co je nejdůležitější, jde o ekologickou udržitelnou volbu," uvedla na stránkách univerzity tamní profesorka Pirjo Kääriäinenová.

Tým univerzitních studentů a expertů na zpracování dřeva, chemii, inženýrství ale také textil a módní návrhářství momentálně produkují zkušební vzorky, podobných jako šaty finské první dámy. Když univerzitu Aalto navštívil letos v srpnu francouzský prezident Macron, dostal šálu vyrobenou ze starých džínů pomocí stejné technologie. Kromě toho univerzitní tým vytvořil několik dalších zkušebních produktů jako šaty, bundu nebo obal na iPad.

Ioncell je proces, který vyvinul tým z univerzity Aalto pod vedením tamního profesora Herberta Sixty. Vyrábí textilní vlákna na bázi celulózy, píše univerzita na svých stránkách. Na rozdíl od současných celulózových vláken na trhu však nevyžaduje při výrobě silné chemikálie. Výrobky z něj jsou snadno rozložitelné a recyklovatelné. Vývojáři plánují zprovoznit výrobní linku na oblečení ze dřeva do konce roku 2020 a doufají, že v obchodech se objeví do roku 2025.

Univerzita Aalto je partnerem i dalšího podobného finského projektu, který vyrábí oblečení z recyklované bavlny. Tato platforma s názvem TeKiDe získala za výrobu nových vláken recyklací bavlněného odpadu letos cenu Evropské komise RegioStars Awards . Ta oceňuje inovativní projekty z evropských regionů, které mají potenciál přispět k jejich rozvoji. Druhý největší znečisťovatel životního prostředí

Současný oděvní průmysl je pod značným tlakem kvůli svému dopadu na životní prostředí. Produkuje totiž desetinu světových emisí oxidu uhličitého a na výrobu polyesterových vláken spotřebuje ročně téměř 70 milionů barelů ropy. BBC uvádí , že polyesterová vlákna se navíc v přírodě rozkládají déle než 200 let.

Aktivisté rovněž vedou lidi k tomu, aby nenakupovali tolik nového oblečení. Spotřebitelé v rozvinutých zemích světa si totiž zvykli na levnou módu, která však většinou končí na skládce. Dnešní průměrný zákazník v těchto zemích nakupuje o 60 procent oděvů víc, než před dvaceti lety, přičemž životní cyklus každého kusu oděvu se zkrátil o polovinu, píše časopis Forbes .

Navzdory současnému technologickému pokroku a inovacím prošel textilní průmysl za poslední století jen minimem změn. Továren na výrobu oblečení se ani současné trendy udržitelnosti a ekologických řešení zatím příliš nedotkly. Server Deutsche Welle uvádí, že oděvní průmysl je po ropném sektoru druhým největším znečisťovatelem životního prostředí na Zemi.

Marek Tomanka

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě