Přihlásit

Fórum čtenářů (MF Dnes)

Jižní Čechy

výběr z dopisů, kráceno

 

 

Váš názor nás zajímá Pište a mailujte na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo Piaristická 1, 370 01 České Budějovice

 

 

Je dobře, že energetická firma postaví silnice

 

Ad: Kvůli dostavbě Temelína...

Vedení elektrárny Temelín a ČEZ se dohodly s vedením Jihočeského kraje na výstavbě nových silnic za víc než půldruhé miliardy korun z peněz energetické společnosti, a to je dobrá zpráva. Obchvaty by měly vzniknout kolem 11 obcí a celkem bude postaveno 40 kilometrů nových silnic.

Odborníci hovoří jasně, bez jaderné energetiky a tedy dvou nových bloků v Temelíně se neobejdeme. Ano, během výstavby dojde v okolí elektrárny k určitému navýšení dopravy. To však potrvá dva až tři roky. Obchvaty dopravní situaci v obcích významně zklidní. Navíc budou Jihočechům a všem cestujícím sloužit dlouhodobě.

Pavel Novotný, Týn nad Vltavou Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 

Lesníci na Šumavě dělají dobrou práci

 

Ad: Bezzásahové zóny na Šumavě Jako člověk žijící na Modravě od roku 1975, od nástupu do tamního Lesnického odborného učiliště v Modravě a později jako lesní Lesního závodu Kašperské Hory, mohu vývoj šumavského lesa v této oblasti z tohoto časového a profesního pohledu hodnotit.

Možná z pohledu určité skupiny osob patřím k fachidiotům a dřevožroutům, ale můj pohled na šumavský les není ekonomický, ale ekologicko-společenský.

Šumavský les není schopen v 8. a 7. LVS (lesní vegetační stupeň) přirozenou obnovou dosáhnout přirozené historické (diferencované) skladby!

Zrovna tak i zkušenosti z Národního parku Bavorský les ukazují, že tamní les toho není schopen ani po 25 letech přirozené obnovy. Severozápadní svah hory Luzný, v lokalitě, kde hrozí tzv. introskeletová eroze, je na bavorské straně zajištěn umělou výsadbou - po vzoru tehdejšího ředitele NPŠ Ing. Žlábka.

Umělou výsadbu má NP BW ostatně zakotvenu ve zřizovacím předpisu - vyhlášce o zřízení NP Bavorský les.

Tak, jako jsem se zastal šumavských lesníků, že pokud se má někomu poděkovat za rychlé zpracování polomů po orkánu Kyrill a Ema, tak pouze těmto lesníkům, tak i dnes je nutno se zastat jejich práce, která nemá a nesmí být účelově znevažována zejména těmi lidmi, kteří si velmi dobře uvědomují, o jak nešťastně účelovou nepravdu se jedná. O to hůř, že jsem s Františkem Krejčím v přátelském duchu absolvoval velké množství exkurzí do lokalit, které jsou předmětem „sporu”.

Antonín Schubert, starosta Modravy Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 

Nechme přírodu, ať sama dělá kouzla

 

Ad: Bezzásahové zóny na Šumavě Nechápu, jaký má smysl ustavovat bezzásahové zóny, když se tam chystáme zasáhnout, jakmile se tam děje něco, co se nám nelíbí! Proč jsou tak závažně zpochybňována slova ekologů, správců parku - lidí, kteří své vzdělání i praxi věnují přírodě a jejím zákonitostem. Na základě čeho se politici a starostové cítí oprávněni zpochybňovat jejich tvrzení založené na důkladné znalosti a zkoumání? Copak s udělením funkce po volbách se z politika stává odborník na ekologii? Mimo jiné...

Copak si opravdu myslíte, že nás příroda potřebuje, aby pokryla lesem pár hektarů? Ano, suché stromy trčící do nebe nejsou optimistickou kulisou pro naše víkendové návštěvy přírody. No a co? Všechny fáze života prostě nejsou krásné, ale neodmyslitelně k němu patří. Máme přeci možnost volby a můžeme zůstat v našich krásným městech, které jsme si sami vytvořili, ne?

Ten, kdo někdy navštívil les po těžbě, má jasnou představu, jakou tam stroje nadělají „paseku”.

A ten, kdo si někdy vyzkoušel tu paseku znovu osázet stromky, ví, kolik času, práce a peněz to spotřebuje. Mám s tím čerstvou osobní zkušenost a velmi mě překvapilo, kolik let po vysázení nových stromků je potřeba je chodit dvakrát ročně ožínat, aby vůbec byly schopné prorůst trávou, a kolik jich v prvních letech zahyne a je potřeba je znovu vysázet... a tak dokola.

Přestaňme už si hrát na pány tvorstva, nechme to na přírodě a dívejme se společně na ta kouzla, která dokáže.

Anna Němcová

 

 

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Nové OOP plošně prodlužuje povinnost zalesnění na 5 let, přináší další změny

Nové OOP plošně prodlužuje povinnost zalesnění na 5 let, přináší další změny

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) 3. 4. 2020 vydalo nové opatření obecné povahy, kterým prodlužuje lhůty k zalesnění kalamitních holin a uvolňuje pravidla přenosu sadebního materiálu na...

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava prudce stoupá

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava prudce stoupá

Lesnictví

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava (NP) prudce stoupá. Zatímco v roce 2002 jich připadalo na jeden hektar 3700, nyní je jich na stejnou...

Lesy ČR zahajují podcastový kanál Uchem v mechu

Lesy ČR zahajují podcastový kanál Uchem v mechu

Lesnictví

Vlastní podcastový kanál UCHEM V MECHU mají od dubna jako první státní podnik v zemi Lesy České republiky. Odstartoval rozhovorem s generálním ředitelem Josefem Vojáčkem.

Na ošetřovné mají nárok i živnostníci v zemědělství a lesnictví

Na ošetřovné mají nárok i živnostníci v zemědělství a lesnictví

Lesnictví

Nárok na ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) v rámci programu na podporu malých podniků postižených šířením koronaviru mají nově také zemědělci a lesníci...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby