Přihlásit

Fuksa: Lesy ČR už nesmějí být černou ovcí státní správy (Právo)

Trhy & ekonomika
(jbs, sp, ČTK)

Ministr zemědělství slíbil razantní kroky k průhlednosti a efektivitě podniku

Vlastní zpráva Ministr zemědělství Ivan Fuksa ve čtvrtek navštívil ředitelství státního podniku Lesy České republiky (LČR) v Hradci Králové. Podle tiskového mluvčího LČR Zbyňka Boublíka šlo o informativní a seznamovací schůzku s vedením podniku.

Jak uvedla tisková mluvčí ministerstva zemědělství Tereza Dvořáčková, Fuksa chce především zajistit jeho transparentní a efektivní fungování. „Zejména čisté zadávání veřejných zakázek je jednou z hlavních priorit ministra. Proto jeho první inspekční cesta vedla právě do sídla státního podniku Lesů ČR. Svou představu o řešení situace sdělil vedení a přidal také konkrétní úkoly,” sdělila Právu Dvořáčková.

„Podniknu razantní kroky k tomu, aby Lesy ČR přestaly být černou ovcí státní správy, která je soustavně propírána médii za podezřelá výběrová řízení a jiné pochybné projekty. V první fázi uděláme pořádek v oblasti správy a řízení společnosti, to by měl být poměrně rychlý proces. Ve druhé fázi pak nalezneme řešení vleklého problému zadávání zakázek na těžbu dřeva. To už tak jednoduché nebude, protože zde panují značné odborné spory,” popsal Fuksa své záměry.

Postupy prověří skupina expertů

Státní podnik by podle pokynů ministra měl pozastavit veškerá probíhající i plánovaná výběrová řízení, u nichž nehrozí nebezpečí z prodlení. Efektivnost a transparentnost těchto výběrových řízení prověří ministerský tým vedený Fuksovým prvním náměstkem Romanem Bočkem. Poté tento tým vyhodnotí již probíhající zakázky a navrhne zásahy u těch, které nepřinášejí výsledky odpovídající nákladům.
Managementu státního podniku ministr uložil vypracovat nový systém zadávání zakázek na principu naprosté transparentnosti, včetně využití elektronických aukcí.

„Zajistím, aby největší státní podnik v rezortu zemědělství neplýtval penězi v době, kdy hrozí, že zemědělcům budeme muset krátit dotace,” dodal Fuksa.
Ministerská mluvčí pro ČTK připustila, že v personálním obsazení managementu LČR by mohlo v blízké budoucnosti dojít ke změnám. Zároveň však podotkla, že ministr Fuksa není zastáncem razantních změn jen pro změny. Názor na věc si prý musí udělat sám na základě podkladů vedení podniku i jeho hodnocení týmem expertů.

Za sedm let sedm ředitelů

Od odvolání někdejšího ředitele Lesů ČR Jiřího Olivy (dnes poslanec za TOP 09) tehdejším ministrem zemědělství Jaroslavem Palasem (ČSSD – dnes hejtman Moravskoslezského kraje) v září roku 2003 se za posledních sedm let na postu generálního ředitele Lesů ČR vystřídalo už sedm lidí. Křeslo se teď možná houpe i pod současným ředitelem Svatoplukem Sýkorou. Ten nastoupil po Jiřím Novákovi (ODS – současný náměstek ministra zemědělství), kterého bývalý ministr Petr Gandalovič byl nucen vyměnit údajně na nátlak premiéra Mirka Topolánka (oba ODS). Odvolání současného šéfa LČR požadují i některé profesní lesnické a dřevozpracující svazy.

Vedle z mnoha stran kritizovaných lesnických tendrů, za což státu dlouho hrozila i mezinárodní arbitráž, byl státní podnik Lesy ČR propírán taktéž za tendr na nákup informačních technologií či za některé zakázky v oblasti marketingu a PR. Pokutu od antimonopolního úřadu dostal podnik nedávno i za nákup automobilů pro vedení.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Nové OOP plošně prodlužuje povinnost zalesnění na 5 let, přináší další změny

Nové OOP plošně prodlužuje povinnost zalesnění na 5 let, přináší další změny

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) 3. 4. 2020 vydalo nové opatření obecné povahy, kterým prodlužuje lhůty k zalesnění kalamitních holin a uvolňuje pravidla přenosu sadebního materiálu na...

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava prudce stoupá

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava prudce stoupá

Lesnictví

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava (NP) prudce stoupá. Zatímco v roce 2002 jich připadalo na jeden hektar 3700, nyní je jich na stejnou...

Lesy ČR zahajují podcastový kanál Uchem v mechu

Lesy ČR zahajují podcastový kanál Uchem v mechu

Lesnictví

Vlastní podcastový kanál UCHEM V MECHU mají od dubna jako první státní podnik v zemi Lesy České republiky. Odstartoval rozhovorem s generálním ředitelem Josefem Vojáčkem.

Na ošetřovné mají nárok i živnostníci v zemědělství a lesnictví

Na ošetřovné mají nárok i živnostníci v zemědělství a lesnictví

Lesnictví

Nárok na ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) v rámci programu na podporu malých podniků postižených šířením koronaviru mají nově také zemědělci a lesníci...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby