Přihlásit

Hašek proti převodu Budvaru a Lesů ČR na akciové společnosti (Právo)

(jov)

Stínový ministr zemědělství za soc. dem. Michal Hašek včera odmítl transformaci národního podniku Budějovický Budvar a státního podniku Lesy ČR na akciové společnosti. Zároveň vyzval ministra zemědělství Ivana Fuksu (ODS), aby zadal provedení forenzního auditu ve státních lesích.

Podle Haška by transformace Budvaru na akciovou společnost velmi výrazně ohrozila udržení ochranné známky ve světě.

„Známková ochrana ve světě stojí a padá na právní formě národního podniku,” řekl Hašek na včerejší tiskové konferenci v Lidové domě.

Budvar podle něj ve světě vede přes sto sporů týkajících se ochranné známky. „Vyhrává díky tomu, že je známka vázána na národní podnik,” sdělil stínový ministr zemědělství. „Varuji vládu s velmi zdviženým prstem,” uvedl Hašek.

Vyslovil přitom otázku, zda převod Budvaru na akciovou společnost nemá za cíl docílit pád známkové ochrany. Na dotaz Práva, z čeho vychází jeho tvrzení, že je ochranná známka Budvaru vázána na právní formu národního podniku, Hašek uvedl, že to obsahují studie, které má k dispozici ministerstvo zemědělství.

Pokud jde o státní lesy, ministr Fuksa počítá s tím, že se příští rok přemění na akciovou společnost. Část nerozděleného zisku firmy by se pak mohla využít na financování důchodové reformy.

Hašek se ale domnívá, že transformace LČR na akciovou společnost je faktickou přípravou na privatizaci. „Samotná změna právní formy nic neřeší. Samozřejmě nejde o nic jiného než o snahu vytáhnout peníze ze státního podniku ve formě dividendy do kapes akcionářů. Kde máme záruku, že tímto akcionářem ve stech procentech bude jen český stát?” prohlásil.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Nové OOP plošně prodlužuje povinnost zalesnění na 5 let, přináší další změny

Nové OOP plošně prodlužuje povinnost zalesnění na 5 let, přináší další změny

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) 3. 4. 2020 vydalo nové opatření obecné povahy, kterým prodlužuje lhůty k zalesnění kalamitních holin a uvolňuje pravidla přenosu sadebního materiálu na...

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava prudce stoupá

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava prudce stoupá

Lesnictví

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava (NP) prudce stoupá. Zatímco v roce 2002 jich připadalo na jeden hektar 3700, nyní je jich na stejnou...

Lesy ČR zahajují podcastový kanál Uchem v mechu

Lesy ČR zahajují podcastový kanál Uchem v mechu

Lesnictví

Vlastní podcastový kanál UCHEM V MECHU mají od dubna jako první státní podnik v zemi Lesy České republiky. Odstartoval rozhovorem s generálním ředitelem Josefem Vojáčkem.

Na ošetřovné mají nárok i živnostníci v zemědělství a lesnictví

Na ošetřovné mají nárok i živnostníci v zemědělství a lesnictví

Lesnictví

Nárok na ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) v rámci programu na podporu malých podniků postižených šířením koronaviru mají nově také zemědělci a lesníci...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby