logo Silvarium tisk

Kvůli suchu hasiči o letních prázdninách vyjížděli k více než dvojnásobnému počtu požárů než vloni.

STŘEDNÍ ČECHY Poslední červnový den a zároveň první letošní hořící kombajn ve statistice středočeských hasičů. Stroj vzplál při sklizni po osmé večer u obce Klučov na Kolínsku. Od toho dne měly nejen profesionální, ale také dobrovolné jednotky v kraji napilno. Hořelo na polích, v lesích i na skládkách. „Letos vyjíždíme od července v průměru k šestnácti až sedmnácti požárům za den, loni to bylo zhruba šest až sedm případů," hodnotí uplynulé dva měsíce mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík s tím, že jde o odhad. Některé události totiž vyšetřovatelé stále ještě řeší.

Požáry porostů nejsou v letních měsících výjimečné, letošek byl ale vzhledem k suchu a několik týdnů trvajícím tropickým teplotám extrémní. V kraji snese srovnání snad jen s rokem 2015, kdy hasiči od 1. června do 31. července vyjížděli ke 135 požárům polí nebo trávy. Před třemi lety platila výstraha před požáry také zhruba měsíc. Příčinami vzplanutí byly technické závady při žních, neopatrnost při manipulaci s ohněm a někdy dokonce úmyslné zapálení.

Vodu hasiči naštěstí vždy našli

Přestože v kraji postupně vysychaly nejen studny, ale také celé potoky, zasahující jednotky o vodu nouzi neměly. Takzvané hasivo si vždy zajistily, především díky dobré přípravě. „Zatím se nám nestalo, že bychom někde byli bez vody. Máme dobře zmapovanou vodní síť, využíváme hydranty ve městech či obcích a rovněž přírodní zdroje jako jsou rybníky a řeky," říká Ladislav Holomčík. Podle jeho slov nelze určit, že by v některé části kraje hořelo více. Především v případě lesů a polností je to plošné.

Hned 3. července se výjezdové jednotky potýkaly s ohněm na pšeničném poli u Úžice na Mělnicku, pole a stromy vzplály jen o dva dny později za Mratínem v Praze-východ a dvanáct jednotek krotilo vysoké plameny v obilí nedaleko Hostivice. V srpnu nebylo o moc lépe. Po zásahu bleskem vzplál les u Svojetína na Rakovnicku a hořelo také ve skladu recyklovatelných odpadů v Kutné Hoře či na nelegální skládce pneumatik v Kladně.

K dalšímu požáru velkého rozsahu vyjížděli středočeští bojovníci s ohněm přednedávnem. U obce Chodouň na Berounsku vzplál v úterý 21. srpna les. „Šlo o zásah ve špatně přístupném svažitém terénu, kdy kouř navíc vycházel z několika míst. Do akce byly nakonec zapojeny dva vrtulníky," uvedl Ladislav Holomčík. U Chodouně hořelo na deseti hektarech celých 50 hodin, škoda vystoupala na 1,5 milionu korun. Hasiči ale zachránili porost v hodnotě nejméně 8 milionů.

Bez dobrovolníků to nejde

Na vině nebylo jen horké podnebí, ale i minimum dešťových srážek. Hasiči upozorňují, že za vznikem mnoha požárů je lidská neopatrnost, někdy až lehkovážnost. Skutečnost potvrzují policisté. V polovině srpna například vyjížděli k Pilské nádrži v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy, kde si dvaačtyřicetiletý muž rozdělal oheň přímo v lese. „Nyní mu ve správním řízení hrozí pokuta do výše 15 tisíc korun, svým chováním porušil zákon o lesích," uvedla mluvčí příbramské policie Monika Schindlová s tím, že mnohem horší je skutečnost, že mohl způsobit katastrofu.
Na nebezpečné chování přišla lesní stráž. Podobné přestupky v Brdech odhalují také drony vybavené termokamerou, které od loňska monitorují prostor CHKO. Jedním z úkolů bezpilotních letounů je právě pátrat po lidech, kteří navzdory zákazům rozdělají oheň.
Mluvčí hasičů upozorňuje také na další nešvary, které mohou zavinit rozsáhlé požáry. Při suchu jsou nebezpečné i ohňostroje. Ty velké lze proto pořádat pouze se souhlasem hasičů. „Nebezpečné jsou také lampiony štěstí, které by v našich podmínkách, kdy je nelze vypustit třeba nad oceán, vůbec nikdo neměl používat. Pokud přistanou třeba v lese či na střeše domu, je o problém postaráno," vysvětluje Ladislav Holomčík.
Mimořádně důležitá je také hustá síť dobrovolných hasičů, která je úzce napojená na profesionální sbory. Středočeši mají v tomto ohledu prim, republikově mají největší počet stanic i jednotek požární ochrany. „Bez pomoci dobrovolníků bychom nebyli schopni takové množství zásahů zvládnout. Jsou to právě místní sdružení, která jsou často na místě první, a pomáhají i při živelních katastrofách," kvituje spolupráci Ladislav Holomčík.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě