logo Silvarium tisk

Teplice, 29. listopadu 2019 – Vápenku z 19. století v lesích mezi obcemi Háj u Loučné pod Klínovcem a Kovářská na Chomutovsku v Ústeckém kraji zachránila před rozpadnutím kompletní sanace objektu v režii Lesů České republiky. Podnik investoval 6,6 milionů korun. Práce trvaly od května 2017 do letošního listopadu. Areál je veřejně přístupný, slavnostně se otevře na jaře 2020.

Obě věže – jižní i severní jsou staticky zajištěné, kamenné zdivo opravené a spáry konzervované. Klenby dozdil lomový kámen, stejně jako záklenky a odlehčovací oblouky. Severní věž stahují na několika místech železná táhla patrná na vnějším zdivu. Cihly tvoří stavební detaily otvorů, špalet a sdružených obloukových oken i plochých kleneb nad prvním podlažím. Pro vyzdívky pecí i táhel ve vyšších podlažích se využily struskové tvárnice a k ohnivzdorné vyzdívce pecí zase šamotové cihly. Vápenku nově lemuje kamenný chodník. Vše o historii i rekonstrukci se návštěvníci dozvědí z informačních tabulí umístěných v areálu, kde jsou také dva nové přístřešky. „Jižní část věže vápenky chceme zpřístupnit veřejnosti. Vybudovali jsme tedy dřevěné schodiště se zábradlím a vnitřní pultovou střechu," uvedl Stanislav Liška, lesní správce z Klášterce z Lesů České republiky a dodal: „S městem Loučná pod Klínovcem nyní jednáme o veřejném využívání objektu a prohlídkách s průvodcem".

Vápenec se těžil v lomu za vápenkou už v 18. století. Kulturní a technickou památku se dvěma pecemi a dalšími objekty vybudoval v první polovině 19. století šlechtický rod Buquoyů. Objekt svému účelu sloužil až do poloviny 20. let 20. století. Z historického parcelního protokolu známe i jeho plochu – deset čtverečních sáhů, podle rakouské měrné soustavy 36 metrů čtverečních.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě