Přihlásit

Hnutí Duha: MŽP zrušilo výjimku pro zásahy v rezervaci Suchý vrch (ČTK)

Jeseník 12. dubna (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí zrušilo rozhodnutí, jímž Správa CHKO Jeseníky loni povolila intenzivní zásah proti kůrovci v přírodní rezervaci Suchý vrch. Proti rozhodnutí Správy CHKO se odvolalo Hnutí Duha se Společností přátel Jeseníků. Ekologové tvrdí, že na Suchém vrhu bylo povoleno i kácení kůrovcem napadených stromů a používání toxických látek. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, pod kterou CHKO Jeseníky spadá, podle její mluvčí Karolíny Šůlové rozhodnutí prostuduje.

"Během příštího týdne jej prostudujeme a rozhodneme o dalších krocích. Ministerstvo se nezabývalo vypořádáváním jednotlivých odvolacích námitek spolku, ale požaduje doplnit přezkoumatelnou správní úvahu," řekla Šůlová.

Správa CHKO v případu loni v listopadu udělila výjimku ze zákona. V rezervaci Suchý vrch jsou podle zákona negativní lidské zásahy zakázány, avšak Správa CHKO Jeseníky je podle Miroslava Kutala z Hnutí Duha povolila na žádost vlastníka lesů - Biskupských lesů. "Tato malá rezervace o rozloze sotva 50 hektarů chrání vzácnou přírodu horského suťového lesa, kde rostou stromy staré až několik set let a žijí chráněné druhy živočichů, například vzácné druhy sov," uvedl Kutal.

Společnost přátel Jeseníků v odvolání zmínila bod rozhodnutí Správy CHKO Jeseníky, který připouští použití destruktivních lesnických zásahů i v tzv. pásmu B rezervace s lesy starými až 170 let. Ministerstvo podle Kutala upozornilo, že podmínka je nekonkrétní. "V praxi by tak mohla nastat spíše zmatená situace bez jasně stanovených pravidel a riziko ještě vážnějšího poškození přírody rezervace," řekl Kutal.

Správa CHKO podle Kutala povolila užití intenzivních technologií na 86 procentech území rezervace Suchý vrch až do roku 2020. I když většina zásahů byla plánována jako ekologicky šetrnější odkorňování stromů nastojato, na části území správa povolila i kácení stromů a umožnila použití chemických přípravků.

Kutal upozornil, že v okolí rezervace Suchý vrch jsou tisíce hektarů hospodářských lesů zasažených kůrovcovou kalamitou. "Kácení v malém ostrůvku divoké přírody, který je obklopen rozsáhlými hospodářskými lesy napadenými kůrovcem, nemá na šíření kůrovcové kalamity vliv. V sousedství rezervace je řada kůrovcových ohnisek a v jejím okolí loni i letos probíhají masivní těžby a vznikají holiny," uvedl.

Ekologové tvrdí, že lesy v rezervaci je třeba ponechat přirozenému vývoji a lidské zásahy co nejvíce omezit. Smrkové monokultury v okolí rezervací by měly nahradit nové porosty s převahou buků a jedlí.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Policisté zasahují na ministerstvu zemědělství a v sídle Lesů ČR

Policisté zasahují na ministerstvu zemědělství a v sídle Lesů ČR

Lesnictví

Aktualizováno 25. 4. ve 20 hod. V budově ministerstva zemědělství a v sídle státního podniku Lesy ČR v Hradci Králové zasahují policisté. Jak uvedla ČTK...

Lesy ČR zahájily investiční program "Vracíme vodu lesu"

Lesy ČR zahájily investiční program "Vracíme vodu lesu"

Lesnictví

Video v článku. Celostátní program Vracíme vodu lesu, největší v historii podniku, odstartovaly Lesy České republiky. Více než miliardu korun podnik investuje do staveb, které...

O Velikonocích opět vzplály požáry lesů po celé republice

O Velikonocích opět vzplály požáry lesů po celé republice

Lesnictví

Aktualizováno 24. 4. Slunečné a suché počasí posledních dnů mělo za následek další lesní požáry. Nedostatek srážek v ČR bude přetrvávat. V úterý nebezpečí vzniku...

Jarní rojení začíná: záludnosti při vyhledávání kůrovci napadených stromů

Jarní rojení začíná: záludnosti při vyhledávání kůrovci napadených stromů

Lesnictví

Výše kalamitního základu pro letošní rok a reálná použitelnost odchytových zařízení bude více než kdy v minulosti klást důraz na včasné vyhledávání napadených stromů. Stejně...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby