Přihlásit

Hnutí Duha: MŽP zrušilo výjimku pro zásahy v rezervaci Suchý vrch (ČTK)

Jeseník 12. dubna (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí zrušilo rozhodnutí, jímž Správa CHKO Jeseníky loni povolila intenzivní zásah proti kůrovci v přírodní rezervaci Suchý vrch. Proti rozhodnutí Správy CHKO se odvolalo Hnutí Duha se Společností přátel Jeseníků. Ekologové tvrdí, že na Suchém vrhu bylo povoleno i kácení kůrovcem napadených stromů a používání toxických látek. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, pod kterou CHKO Jeseníky spadá, podle její mluvčí Karolíny Šůlové rozhodnutí prostuduje.

"Během příštího týdne jej prostudujeme a rozhodneme o dalších krocích. Ministerstvo se nezabývalo vypořádáváním jednotlivých odvolacích námitek spolku, ale požaduje doplnit přezkoumatelnou správní úvahu," řekla Šůlová.

Správa CHKO v případu loni v listopadu udělila výjimku ze zákona. V rezervaci Suchý vrch jsou podle zákona negativní lidské zásahy zakázány, avšak Správa CHKO Jeseníky je podle Miroslava Kutala z Hnutí Duha povolila na žádost vlastníka lesů - Biskupských lesů. "Tato malá rezervace o rozloze sotva 50 hektarů chrání vzácnou přírodu horského suťového lesa, kde rostou stromy staré až několik set let a žijí chráněné druhy živočichů, například vzácné druhy sov," uvedl Kutal.

Společnost přátel Jeseníků v odvolání zmínila bod rozhodnutí Správy CHKO Jeseníky, který připouští použití destruktivních lesnických zásahů i v tzv. pásmu B rezervace s lesy starými až 170 let. Ministerstvo podle Kutala upozornilo, že podmínka je nekonkrétní. "V praxi by tak mohla nastat spíše zmatená situace bez jasně stanovených pravidel a riziko ještě vážnějšího poškození přírody rezervace," řekl Kutal.

Správa CHKO podle Kutala povolila užití intenzivních technologií na 86 procentech území rezervace Suchý vrch až do roku 2020. I když většina zásahů byla plánována jako ekologicky šetrnější odkorňování stromů nastojato, na části území správa povolila i kácení stromů a umožnila použití chemických přípravků.

Kutal upozornil, že v okolí rezervace Suchý vrch jsou tisíce hektarů hospodářských lesů zasažených kůrovcovou kalamitou. "Kácení v malém ostrůvku divoké přírody, který je obklopen rozsáhlými hospodářskými lesy napadenými kůrovcem, nemá na šíření kůrovcové kalamity vliv. V sousedství rezervace je řada kůrovcových ohnisek a v jejím okolí loni i letos probíhají masivní těžby a vznikají holiny," uvedl.

Ekologové tvrdí, že lesy v rezervaci je třeba ponechat přirozenému vývoji a lidské zásahy co nejvíce omezit. Smrkové monokultury v okolí rezervací by měly nahradit nové porosty s převahou buků a jedlí.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

WOODTEC 2020 se bude konat od 21. do 23. října

WOODTEC 2020 se bude konat od 21. do 23. října

Komerční zpráva

Na základě výsledku proběhlého výběrového řízení Svazu výrobců a dovozců dřevozpracujících strojů a zařízení bylo pro konání národní oborové výstavy dřevozpracující techniky vybráno Výstaviště Brno...

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Lesnictví

Jako poznat kůrovcem napadený strom v zimním období, jak odlišit sterilní kůrovcové souše a aktivní kůrovcové stromy nebo kolik jedinců lýkožrouta smrkového se může nacházet...

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši  900 000 kubíků

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši 900 000 kubíků

Lesnictví

Rekordních 900 000 metrů krychlových dřeva letos kvůli kůrovcové kalamitě a suchu plánují vytěžit Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL), které hospodaří v Olomouckém a...

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Lesnictví

V roce 2019 se naplno ukázaly limity dosavadního samofinancování péče o lesní ekosystémy, nepřipravenost lesního hospodářství a České republiky na celoplošné katastrofy, ale také obrovská...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby