Přihlásit

Holiny začínají mizet. Lesům pomůže bříza (MF Dnes)

MĚSTO ALBRECHTICE Na mýtinách vpravují do půdy semena břízy. Ta je odolná, vzejde i v náročných podmínkách, navíc zajistí stín pro růst ostatních stromů. Spolu s ní vzcházejí nálety smrků, mezi ně se dosadí další druhy a nový les se nechá přirozeně vyrůst.
Tak už druhým rokem v okolí Města Albrechtic poblíž Krnova zalesňují mýtiny.

„Pokračujeme v obnově kalamitních holin vyséváním semen břízy, s čímž jsme začali v loňském roce. Tento způsob zalesnění je velmi efektivní. Nabízí nízké až nulové náklady na pořízení sadebního materiálu a vysokou odolnost. Rychlé odrůstání břízy také zajistí cílovým dřevinám vhodné mikroklima k růstu," popsal Jiří Beneš z Hnutí Duha.

Více než dvacítka dobrovolníků tento týden ve spolupráci s Lesy ČR a v polovině srpna v lesích v majetku Města Albrechtic vyseje kilogramy březových semen.

Metodu poprvé zkusili loni a uspěli. „Řada semen vzešla díky vlhkému podzimu už loni. Některé rostliny sice v zimě pomrzly, ale další vzešly později. Plochy se podařilo zalesnit, výsev byl masivní a pokryv bříz je docela silný," zhodnotil koordinátor kampaně Jan Skalík.

Celý článek najdete v MF Dnes.

Komentáře   

+3 # Starý 2019-07-26 06:02
A za chvilku tu dopadneme jak na ukrajině….

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

MZe spustilo příjem žádostí o finanční příspěvek na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity

MZe spustilo příjem žádostí o finanční příspěvek na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity

Lesnictví

Celkem 2,5 miliardy korun dostanou podle Ministerstva zemědělství letos a v příštím roce nestátní vlastníci lesů na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity. Žádosti o podporu se...

Podzimní aktualizace kůrovcové mapy zveřejněna

Podzimní aktualizace kůrovcové mapy zveřejněna

Lesnictví

Na základě analýzy satelitních dat Planet ze září 2019 byla pracovištěm Dálkového průzkumu země ÚHÚL provedena detekce jehličnatých těžeb za rozdílové období září 2018 až...

Lesy ČR dostaly výjimku ke kůrovcové těžbě v Boubínském pralese

Lesy ČR dostaly výjimku ke kůrovcové těžbě v Boubínském pralese

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dostal podle Hnutí Duha od CHKO Šumava výjimku pro kácení na většině území v jihočeské národní přírodní rezervaci Boubínský...

V NP Šumava se letos zpracovalo přes 180 000 kubíků kůrovcového dříví

V NP Šumava se letos zpracovalo přes 180 000 kubíků kůrovcového dříví

Lesnictví

Správa Národního parku Šumava letos doposud zpracovala 187 000 m3 kůrovcem napadeného dříví. Oproti roku 2018 je to téměř čtyřnásobný nárůst kůrovcových těžeb.

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby