logo Silvarium tisk

Houba, to zdaleka není jen noha a klobouk, jak si většina lidí představuje. Podstatná část „těla“ hub je našemu oku neviditelná, o to je však důležitější. Houby a rostliny si vzájemně předávají živiny a zdá se, že díky houbám funguje v lese cosi jako „internet“. Jak to funguje? O tom jsme si povídali s Petrem Kohoutem z Mikrobiologického ústavu Akademie věd.

Houby jsou složité a rozsáhlé organismy. Jak si je máme představit? Plodnici (ta část houby, která je nad zemským povrchem a je viditelná, obvykle především noha a klobouk – pozn. red.) bych mohl připodobnit třeba k jablku. Představte si jabloň, na níž roste jablko, ovšem s tím, že je celý strom schovaný v půdě a ze země roste pouze plod. Podobně je to i u hub, kdy je většina biomasy organismu schovaná uvnitř půdy. To je ta část, jíž houbaři říkají podhoubí. Odborně se však nazývá mycelium a jedná se o jednotlivá vlákna složená z buněk navazujících na sebe, která prostupují celou půdou. A právě mycelium je hlavní tělo houby.

Celý článek najdete zde

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě