Přihlásit

Hradec Králové chce od Lesů ČR koupit až 1500 hektarů lesa (ČTK)

Hradec Králové 23. února (ČTK) - Město Hradec Králové chce od státního podniku Lesy České republiky (LČR) koupit 1000 až 1500 hektarů lesů. Mělo by jít o lesy sousedící s městskými lesy na jihovýchodním okraji Hradce Králové. ČTK to dnes řekla mluvčí LČR Eva Jouklová. Na připravovaný obchod v hodnotě několika stovek milionů korun upozornila Česká televize (ČT). Stávající lesní majetek města by se tímto obchodem zvýšil o třetinu.

"Zatím prověřujeme možnosti. Jde o příměstské, tedy hodně navštěvované lesy, které už dnes slouží především k rekreaci. Zatím nevíme, zda se prodej uskuteční," uvedla Jouklová. Případná kupní cena bude podle ní stanovená znaleckým posudkem. Podle ČT by mělo jíž asi o 1320 hektarů lesů a s případným prodejem bude muset souhlasit ministerstvo zemědělství.

Státním Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi, celkem jde o 1,19 milionu hektarů. "O prodeji dalších lesů neuvažujeme, naopak evidujeme řadu nabídek od drobných vlastníků, kteří chtějí svůj les prodat státu," uvedla Jouklová. Lesy ČR podle ní dlouhodobě realizují takzvaný arondační program, kdy nákupy či směnami scelují státní lesní majetek.

Městské lesy Hradce Králové jsou historickým majetkem města. Mají rozlohu 3800 hektarů a těsně navazují na jihovýchodní část města. Slouží především pro rekreaci obyvatel Hradce Králové. Ročně je navštíví skoro milion lidí. Využívat mohou například asfaltový okruh pro bruslaře a cyklisty, pohádkové stezky, přírodní posilovnu či rytířské hradiště. Ve dvou oborách mohou lidé vidět divoká zvířata. Lesy spravuje městská akciová společnost Městské lesy Hradec Králové.

Hradec Králové a státní lesy spolu předloni již jeden obchod s lesními pozemky udělaly. Státní podnik pro zamýšlenou stavbu svého nového sídla potřeboval od města pozemky ve čtvrti Nový Hradec. V rámci směny podnik od města získal necelých pět hektarů lesa, naopak město za ně a doplatek tří milionů korun získalo 15 hektarů státních lesů. Lesy od LČR město přičlenilo ke svým lesům. Od stavby nového sídla LČR loni odstoupily, a to kvůli zhoršenému hospodaření způsobenému kůrovcovou kalamitou.

Zdeněk Rychtera

Komentáře   

+7 # cvonza 2019-03-01 18:26
TZV bezcenné holiny se budou prodávat snáže než zalesněné plochy , dodrancuje se zbytek majetku . Pak přijde opět znárodnění jako za Masaryka .
+16 # zelení hájové 2019-02-25 13:31
Začátek, když to projde hladce, pojede se dál...
Jezinky říkaly " jen dva prstíčky si ohřejeme a hned zase půjdeme". Pěkně si to chystají: odvod do rozpočtu, následná půjčka, směna s odkupem, odprodej a co bude následovat si každý domyslí............. ..
+20 # Rensa 2019-02-26 09:10
Ale ano, proto se to všechno děje. Jako předskokani města a obce, to jako že převod do soukroma nehrozí, že to zůstane ve veřejném vlastnictví. A aby to tolik nestálo, nejdřív se to zplundruje, sucho a kůrovec se náramně hodí do krámu (prdlačky sucho, kůrovcové taxi škodí nejvíc). A až to převezmou velké společnosti, vymyslí se tučné dotace na obnovu a celospolečenské funkce lesa. A protože bude nedostatek domácí produkce na obnovu, celá genetika a pravidla pro přenos sadebního materiálu půjde do kopru, aby si namastili kapsu, kdo budou dovážet ze zahraničí.
Mně nevadí, že stát konečně zase nebude dominantním vlastníkem. Mně štve, že při tom zařvou lesy drobných vlastníků. Soukromník = nepřítel státu, to věděl už soudruh Lenin. Korporální socialismus na obzoru. Našlápnuto máme, tedy kupředu levá.
+14 # Máchal 2019-02-27 07:48
Při takovém scénáři Andrej vlastníkům lesů a lesníkům zatím moc nedá. Až potom sobě.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Obnovu českých lesů podporují osobnosti veřejného i sportovního života

Obnovu českých lesů podporují osobnosti veřejného i sportovního života

Lesnictví

Do kampaně Lesů ČR s názvem „Sázíme lesy nové generace", která vyvrcholí již 19. října akcí „Den za obnovu lesa", se zapojí mnoho zajímavých osobností...

Kůrovcové kalamitě se věnoval pořad ČT Byznys Speciál

Kůrovcové kalamitě se věnoval pořad ČT Byznys Speciál

Lesnictví

Kůrovcová kalamita dopadá na celý dřevozpracující a papírenský průmysl, dál na nábytkářství nebo stavebnictví, výrobu sportovních potřeb nebo lodí. Kvalitní smrkové dřevo vyžaduje například výroba...

Pražská lesnická fakulta otevřela nový Hi-tech pavilon

Pražská lesnická fakulta otevřela nový Hi-tech pavilon

Lesnictví

Se začátkem nového akademického roku otevřela Fakulta lesnická a dřevařská ČZU novou budovu High-tech technologicko-výukového pavilonu. „Jedná se o jediné výukové pracoviště v ČR, které...

Kůrovec a „nové odumírání lesa“ v Německu

Kůrovec a „nové odumírání lesa“ v Německu

Lesnictví

Sucho a horko podpořily letošní hromadné rozmnožování a následnou aktivitu hmyzích škůdců lesa, především lýkožrouta smrkového a lesklého. Spolu s následky větrných kalamit a lesních...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby