logo Silvarium tisk

Otec pokrývač, děda truhlář, a když se to smíchá, tak vznikne šindelář. Tak popisuje mistr tradiční rukodělné výroby šindelů Jindřich Holub cestu ke své profesi. S výrobou šindelů se můžete podrobně seznámit na Michalově statku na Havlíčkobrodsku, kde dělá průvodce.

K výrobě šindelů se musí především vybrat kvalitní dřevo, to se nařeže na špalky, rozštípe na půlky, čtvrtky, osminy, vyštípne se špička... „Musí to být dobře štípatelné a rovné dřevo," vysvětluje s tím, že k výrobě šindelů se používá smrk, jedle, modřín.
Když je dřevo naštípané, odstraní se kůra, vezme se poříz a vše se opracuje – na jedné straně drážka, ke středu špička a vše do sebe zapadá jako palubky. Na střechu se dřevo přibíjí v jedné nebo dvou vrstvách, podle toho, jak je potřeba kvalitní střecha.

Většina starých domů měla slaměné došky, ty ale vydrží daleké méně a je nebezpečí požáru. Na druhou stranu šindel je poměrně drahá věc. „Je to spíše pro fajnšmekry," uzavírá.

Šindel je jednou z tradičních střešních krytin lidových staveb. Jedná se o dřevěnou destičku břitovitého tvaru, širokou 8 až 15 a dlouhou 50 až 60 cm. Tloušťka je asi 1,5 až 2,5 cm. Jedna strana je opatřena drážkou a na druhé straně je břit.

Celý rozhovor najdete zde.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě