Přihlásit

Jak vyhubit orla (Brněnský deník)

Název: Jak vyhubit orla
Zdroj: Brněnský deník
Datum: 07.04.2007
Autor: Lukáš Čížek
Rubrika: Názory

Jediné dva páry orla královského v Česku i řada kriticky ohrožených druhů hmyzu přicházejí o svá poslední útočiště. A to kvůli necitlivým zásahům lesního závodu Židlochovice. Hrozí, že vyhynou.
Lesníci totiž v oblasti při dolním toku Dyje holosečně těží mimořádně cenné lesy. Brzy dojde k tomu, že tu bude kritický nedostatek starých stromů životně důležitých pro stovky vzácných druhů živočichů. Přitom se Česká republika vstupem do Evropské unie zavázala mnohé z těchto tvorů chránit.
Státní podnik Lesy České republiky už vykácel většinu   starších porostů na Tvrdonicku, v posledních letech se masivně kácí také ve zbytku území. K záhubě tak bude odsouzen například chráněný tesařík obrovský, který k životu potřebuje staré duby.
Přitom celou oblast chrání soustava Natura 2000: jedná se o evropsky významné lokality Niva Dyje a Soutok Podluží a také o ptačí oblast. Již dávno zde měla být rozšířená chráněná krajiná oblast Pálava, tomu však zabránil odpor společnosti Lesy České republiky. Nakonec se území stalo biosférickou rezervací při UNESCO.
Jenomže status takové rezervace není zakotven v zákonech, každý si tam může dělat, co chce. Efektivně jsou dnes chráněna sotva dvě procenta rozlohy nejcennějších lesů na jižní Moravě, ve zbytku se hospodaří   prakticky bez ohledu na biologické hodnoty území. A tak státní podnik ve státním lese nepřímo pracuje na vyhubení živočichů, které se stát zavázal chránit.
Za neplnění mezinárodních dohod hrozí České republice vysoká pokuta a riskuje navíc i soudní žalobu. Přitom není cílem z lesa hospodaření vyloučit. Naopak. Správně vedené lesní hospodaření může k ochraně biodiverzity přispět zcela zásadním způsobem. Využitím opravdu moderních, šetrných lesnických postupů se dá zajistit přežití ohrožených tvorů i rentabilita produkce dřeva.

Lužní lesy mohou zvýšit zaměstnanost

Likvidaci cenných porostů dnes platí svou existencí ohrožení tvorové. Nejdráž ale zřejmě vyjde obyvatele   obcí v okolí luhů. Mechanizace lesnictví postupuje rychle kupředu, v lese je třeba čím dál méně pracovních sil.
Přitom k přírodě citlivější lesní hospodaření může v lesnickém sektoru poskytnout zaměstnání většímu počtu lidí. Ale nejen to. Unikátní lužní lesy mají velký potenciál přitáhnout turisty i evropské peníze a tak zaměstnat ještě další lidi.
O možnost nových pracovních příležitostí ale obyvatelé oblasti rychle přicházejí. Lužní lesy jsou převáděny na plantáže, kde je lesnictví praktikováno ve své nejindustrializovanější podobě a kde žijí především komáři. Do lesů takového typu se ovšem turisté ani evropské peníze nepohrnou.

Lukáš Čížek
Autor pracuje na Entomologickem ústavu   Biologickeho centra Akademie věd

Vyšlo také v: Blanenský deník, Břeclavský deník, Hodonínský deník, Vyškovský deník, Znojemský deník

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

Lesnictví

Ve čtvrtek 9. 7. Vojenské lesy a statky ČR (VLS) slavnostně otevřely nové návštěvnické středisko Olšina s naučnou stezkou, které mohou nově využívat návštěvnici i...

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnictví

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ! Zodpovězte správně otázky v soutěžním formuláři a budete zařazeni do slosování o spoustu zajímavých cen.Soutěžit můžete od 1. 7. do...

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Lesnictví

Aktualizováno. Úřady nebudou muset každých pět let nechávat vypracovávat posudky, aby se zjistilo, kolik má být v honitbě zvěře. Tuto povinnost, která ale zatím nezačala...

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Lesnictví

Na podporu lesního hospodářství by měl stát od příštího roku přispívat o 2,5 miliardy korun více než letos, kdy je to 1,15 miliardy korun. Peníze...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby