Přihlásit

Japonské topoly mají budoucnost (Liberecký deník)

Podtitulek: Stále více společností se v Libereckém kraji pouští do vysazování rychle rostoucích japonských topolů, jejichž dřevo je nejlevnějším topivem.
Autor: ZUZANA MINSTROVÁ
Rubrika: LIBERECKO - PODNIKÁNÍ

Liberecký kraj / Sazenice japonských topolů, které se mohou kácet už v pěti letech a jejichž dřevem se dá levně topit, se v Libereckém kraji dobře uchytily a plantáží stromků přibývá.

Občanské sdružení Česká krajina dokonce pro zájemce o pěstování japonských topolů a zpracovávání jejich dřeva uspořádalo v Lesní školce v Hodkovicích nad Mohelkou seminář i s názornými ukázkami. Na něj přijeli nejen lidé, kteří by chtěli v tomto oboru podnikat, ale i ti, co by si rádi topoly pěstovali jen pro vytápění vlastního rodinného domku. Do Hodkovic dorazili také starostové, kteří přemýšlejí o zdravějším a levnějším vytápění celých obcí.
"Přijeli také zájemci až z Loun a Žatce," podotkl ředitel Lesní školky společnosti CE Wood Jan Žďárský. "My dřevo nezpracováváme. Obchodujeme se sazenicemi a těch jsme teď vysadili na 40 tisíc. Na jaře začneme s prodejem a objednávek už máme tolik, že nejspíš všechny sazenice prodáme. Jedna sazenice bude stát od pěti do deseti korun," dodal.

Ušetří tisíce korun ročně

Japonský topol je stromek odolný proti chorobám a výkyvům počasí. V prvním roce dorůstá výšky 2,5 metru, v pěti letech se již kácí a dřevo zpracovává na biomasu. Podle podnikatele Petra Stříbrného z Habartic na Frýdlantsku, který letos pokácel první vzrostlou plantáž topolů v republice, by si měl na vesnici japonské topoly vysadit skoro každý majitel domku.

"Prodáváme přes internet i řízky. Zájem lidí je obrovský. Minimálně polovina našich zákazníků chce hlavně ušetřit za topení," řekl Petr Stříbrný. "Nás dřív vytápění stálo 18 tisíc ročně. Teď, když topíme dřevem z topolů, a k tomu přidáváme i trochu uhlí, dáme za vytápění ročně něco přes 5 tisíc korun," doplnil.

Jak zdůraznil Petr Stříbrný, vysazování japonských topolů dotuje Evropská unie. Peníze však nyní nově dává pouze podnikatelům, obcím již nikoliv. Přesto některé obce uvažují o tom, že by biomasu z topolů používaly k vytápění nebo ohřevu vody.

Biomasa láká také některé obce

Pokud chtějí lidé japonské topoly pěstovat jen pro svou potřebu, nemusejí si podle Petra Stříbrného kvůli tomu pořizovat žádné speciální náčiní. Vzrostlý stromek pokácí a špalky na topení z něj nařežou motorovou pilou, případně sekyrkou osekají větve.

O tom, že by v létě ohřívaly teplou vodu biomasou, nyní uvažují Hodkovice. "Zatím topíme a vodu ohříváme plynem. Srovnáváme náklady, a možná přes léto přejdeme na biomasu. Údajně bychom měli ušetřit až třicet procent. Pokud tuto variantu zvolíme, bude to asi do dvou let," uvedl starosta Antonín Samek.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Anketa Lesnické práce: Dopady nouzového stavu na lesnicko-dřevařský sektor

Anketa Lesnické práce: Dopady nouzového stavu na lesnicko-dřevařský sektor

Lesnictví

V průběhu března 2020 se i v České republice začal šířit nový typ koronaviru s odborným označením SARS-CoV-2, způsobující nemoc COVID-19. Po zkušenostech z jiných...

MZe stanovilo podmínky pro dočasné skládkování dříví na zemědělské půdě

MZe stanovilo podmínky pro dočasné skládkování dříví na zemědělské půdě

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství ve spolupráci se Státním zemědělským intervenčním fondem (SZIF) nyní nově definovalo podmínky, za kterých je možné skutečnost skladování dřeva na zemědělské půdě z...

Vláda navýšila kompenzace za pokles ceny dřeva na 2,8 miliardy Kč

Vláda navýšila kompenzace za pokles ceny dřeva na 2,8 miliardy Kč

Lesnictví

Vlastníci lesů budou moci získat dalších 1,2 miliardy korun jako kompenzaci za pokles cen dřeva v minulých letech. Dnes s uvolněním této částky souhlasila vláda...

Lesům ČR se na práci v lesích hlásí stovky lidí

Lesům ČR se na práci v lesích hlásí stovky lidí

Lesnictví

Státnímu podniku Lesy České republiky se na práci v lesích zatím přihlásilo několik stovek lidí. Většinou jde o studenty a také o lidi, kteří kvůli...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby