logo Silvarium tisk

Žďárské vrchy – Houba nazvaná Chalara fraxinea likviduje jasanové porosty. Největší problém byl zaznamenán v Národní přírodní rezervaci (NPR) Ransko, houba se však nevyhnula ani městské zeleni.

„Tato houba se poprvé v NPR Ransko objevila v roce 2013. Nyní už se to týká skoro všech jasanů, které na tomto území rostou," sdělil Jan Staněk ze Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy.

Následky napadení jasanových dřevin ve všech stadiích růstu jsou katastrofální. Velmi záhy dochází k jejich odumření. „Řešíme, jak budeme postupovat, protože se tam samozřejmě pohybuje i veřejnost. Snažíme se předejít tomu, aby strom nebo větev na někoho spadly a zranily ho nebo dokonce usmrtily. Takové případy už se v České republice staly. Ale musíme řešit i situaci v těch lokalitách, kam lidé nechodí," vyjádřil se Jan Staněk.

Všechny stromy

V NPR Ransko hrozí nyní odumření všech tamějších jasanů. „V místech, kde se vyskytují, tvoří hlavní porostotvornou dřevinu, a bude potřeba je něčím nahradit. Nelze tam ale znovu vysadit jasany. Nyní zpracováváme podklady pro rozhodnutí, jak situaci řešit. Vzhledem k tomu, že jde o národní přírodní rezervaci, není to tak jednoduché," uvedl ochranář Jan Staněk.

Určitou představu už ale Správa Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy má. „Máme v plánu vytvořit několik referenčních ploch, kde se tyto napadené stromy buď nechají, nebo se vykácí a dřevo se tam nechá ležet do zetlení, a nebo se celá plocha vykácí, dřevo se odveze a vysadí se tam třeba olše, které by měly jasany nahradit," prozradil Jan Staněk.

Nebezpečí chřadnutí jasanů, jak je mezi odborníky „nemoc" těchto dřevin nazývána, se postupně šíří i na další místa. Ohroženy jsou kromě lesů také aleje okolo silnic a zeleň ve městech.

„Tento druh houby jsme zaznamenali i v Novém Městě. Je to celorepublikový problém a týká se to už i nás. Chřadnutí jasanů se objevilo v lokalitě Nad městem a pak i u výjezdu z Nového Města směrem na Novou Ves," potvrdil správce zeleně v Novém Městě na Moravě Bohumil Dostál.
A podobně na tom je také Žďár nad Sázavou. „Toto houbové onemocnění způsobující destrukci pletiv je všude tam, kde jsou jasany. Například mám povědomí o tom, že se vyskytuje snad ve všech lesních porostech, které jsou tvořeny skupinami jasanů. Někde se to projeví dříve, jinde později. Důsledkem je odumření stromu," vyjádřil se Jaroslav Doubek ze žďárského odboru životního prostředí.

Žádné léčebné opatření proti napadení a rozpadu pletiv zdravých jasanů neexistuje, ochrana je prakticky nemožná. „Jediné, co můžeme dělat, je strom skácet. Obrana není. Pokud je jasan houbou zasažen, odumře a musí být co nejdříve pokácen," řekl Jaroslav Doubek ze žďárského odboru životního prostředí.

Poprvé bylo zhoršování zdravotního stavu jasanů zaznamenáno na počátku devadesátých let minulého století v Litvě a v Polsku. Odtamtud se epidemie začala šířit i do dalších zemí, zejména do Německa, Dánska a Švédska.

V České republice se symptomy chřadnutí jasanů objevily v letech 2004­–2008, a od té doby se Chalara fraxinea velmi rychle rozšiřuje po celém území v lesních porostech, ve stromořadích podél cest i ve výsadbách jasanů ve městech.

„Snažíme se předejít tomu, aby strom nebo větev na někoho spadly a zranily ho nebo dokonce usmrtily." Jan Staněk, CHKO Žďárské vrchy

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě