logo Silvarium tisk

Rovnováhu mezi zelení a sluneční energií i vliv kácení lesů na globální oteplování zkoumá přírodovědec Jan Pokorný z Jindřichova Hradce. Podílel se na projektech v Africe i Austrálii, pomáhal s obnovou přírody v poničené krajině a přednášel na řadě univerzit.

Voda v přírodě mu učarovala. Narodil se do kraje plného rybníků a celý život se věnuje tomu, jak vegetace ovlivňuje zadržování vody a celosvětové klima.
Biolog, hydrolog a klimatolog Jan Pokorný z Jindřichova Hradce vidí za oteplováním Země především odlesňování a vysušování krajiny. Stromy dle něj dokážou ochladit městské ovzduší mnohem lépe než klimatizace a velká parkoviště fungují stejně jako poušť.

„Studoval jsem gymnázium v Českých Budějovicích a měli jsme výborné učitele, kterým jsem vděčný dodnes. Rozhodl jsem se pak pro přírodovědnou fakultu a vystudoval fyziologii rostlin. Po škole jsem pak měl jít učit na zemědělskou fakultu a říkal si, že nic neumím. Hledal jsem, kde bych se mohl něco přiučit, a ukázalo se, že v Třeboni je výborné pracoviště Botanického ústavu, kam mě vzali a opravdu hodně jsem se tam naučil. Ale pořád jsem cítil, že bych měl jít někam do zahraničí," vzpomíná 74letý Pokorný.

Celý článek najdete zde.

Komentáře  

+10 # Rensa 2020-03-23 09:34
Vysýchání není způsobeno klimatickou změnou, ale klimatická změna je způsobena vysýcháním. Nikoliv CO2, ale zplundrovaná krajina je příčinou.
Všechny dosavadní civilizace zničilo extenzivní zemědělství.
-7 # Vladimír Pelíšek 2020-03-24 07:49
Tak to je naprostý nesmysl, co říkáte. Na klimatickou změnu má vliv podstatně více faktorů, než to, jestli ta nebo ona země odlesňuje nebo ne. Například v ČR vzrostl podíl půd s lesními porosty za posledních 200 let více než dvojnásobně. Stačí se podívat třeba na filmy ještě z 50.let, jak byla krajina až po hory rozryta různými políčky, jak neuvěřitelně musely takové půdy erodovat. Ti některými tak idealizovaní zodpovědní hospodáři hospodařili tak, že po kdejakém středně silném dešti byly řeky tmavě hnědé, takže už v 19. století byla eroze strašákem. Podíl půdy chráněné stromy u nás trvale roste a vzhledem k útlumu zemědělství oproti době před 30 a více lety se to tempo zrychluje. Největší prasárny tohoto typu se děly v 70. a 80. letech, kdy se bez pardonu rozorávaly zbylé meze, ničily remízky a pokud vám to vadilo, nebyl pro systém problém vás umlčet.
Navíc je tady aspekt meteorologický. Pokud se budou v létě neustále obnovovat tlakové výše, tak prostě nezaprší, kdekoliv, kde budou.
Je neskutečné, jak může dnes díky internetu šířit kdekdo neomezeně svá moudra stejně jako odborník, a vždy najde své bratrstvo kočičí pracky, které mu to olajkuje.
-6 # Vladimír Pelíšek 2020-03-24 08:46
Očekávám vyvrácení těch mých omylů, milí idi..ci neschopní protiargumentace, ale jen mínusování. Nebo vás ve škole učili jen mačkat tlačítka jak cvičenou opičku? Máte i základy psaní?

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě