logo Silvarium tisk

KARLOVARSKÝ KRAJ Škody za miliony korun ročně způsobí v lesích vysoká zvěř. Výrazný podíl na tom má jeden nepůvodní obyvatel – japonský jelen sika. Ten svým konáním předčí i obávaného kůrovce.
„Jeleni sika tu jsou a je jich hodně. Ničí i dospělý porost. Dokáže ho okousat takovým způsobem, že zahubí i osmdesát let starý strom. Oloupe kůru z jehličnanu i listnatého stromu," postěžoval si Tomáš Fiala z CHKO Slavkovský les. Navíc v našich podmínkách nemá prakticky žádného přirozeného nepřítele kromě myslivců a vlků, kterých ale ve Slavkovském lese mnoho není.

Stejnou zkušenost mají i karlovarské Lázeňské lesy. „Sika se začal objevovat v posledních deseti letech. Poslední čtyři roky už ve větším množství. Počty se snažíme maximálně redukovat, protože jakmile se přemnoží, dělá obrovské škody," popsal situaci ředitel Lázeňských lesů Evžen Krejčí. Už teď jsou místa, kde pozoruje škody na stromech. „Zatím ne v nějak obrovském množství, ale japonského jelena už se pravděpodobně nezbavíme a budeme se snažit ho redukovat tak, aby se ještě více nerozšířil. Jestli se nám to podaří, netuším. Je to velmi expanzivní druh," řekl.

Sika se v Karlovarském kraji vyskytuje hojně. „Nejvíce na Žluticku, Toužimsku a Tepelsku, kam se rozšiřuje z oblasti svého původního výskytu, tedy z okolí Plas a Manětína v Plzeňském kraji. Škody na lesních porostech působí veškerá spárkatá býložravá zvěř. Nicméně je pravda, že sičí zvěř, tam kde se vyskytuje, se na těchto škodách podílí asi největší měrou," uvedl Miroslav Rozner z Lesů ČR.

S nájezdy siky se potýkají dokonce i v Doupovských lesích. „Do honitby vojenských lesů v rámci vojenského újezdu Hradiště se populace siky rozšířila z nedalekého Plzeňského kraje," uvedl ředitel karlovarské divize Vojenských lesů a statků České republiky Jiří Kšica. Podle něj je velkou výhodou doupovské oblasti převaha otevřených, nezalesněných ploch. „To je viditelné ve velkoplošném vývoji především keřového patra. Zde tato zvěř najde dostatek obživy a v kombinaci s cíleným a systémovým lesnicko-mysliveckým hospodařením dokážeme čelit zvyšujícímu se tlaku této zvěře na lesní porosty," popsal Kšica.

Ani samotní myslivci nejsou z malých jelenů nadšení. „Sika není původní a nemá tady co dělat. Je agresivní a schopen všeho. Navíc jeho lov je obtížnější než u jelena evropského, protože je mnohem opatrnější," uvedl myslivec Jaroslav Cinegr. Podle jeho slov se už v sedmdesátých letech báli, že překročí Ohři a nastane katastrofa. Přesto se zatím neobává, že by dokázal vytlačit z Krušných hor jelena evropského. Vetší problém podle něj je skutečnost, že se sika páří s domácím jelenem a vznikají genetičtí kříženci.
Kromě siky trápí lesy i houba kloubnatka, která je sice indikátorem čistého ovzduší, ale když se v jejím okolí objeví smrk pichlavý, tak ho nemilosrdně zahubí.

Ve Slavkovském lese sice kloubnatka není, ale v Krušných horách zdecimovala všechen náhradní porost smrku pichlavého," postěžoval si Tomáš Fiala z CHKO Slavkovský les. „Jedná se o původní houbu smrku ztepilého, ale pichláč se jí líbí víc," vysvětlil Fiala.
Kloubnatka napadá větve smrku, kterému následkem jejího bujení opadá jehličí. Kvůli tomu má nedostatek živin a odumírá.

Vzhledem k tomu, že zastoupení smrku pichlavého je v našich lesích minimální, nepůsobí významné hospodářské škody. Navíc je už několik let v rámci běžného hospodaření v lesích postupně nahrazován jinými původními dřevinami," potvrdil i Rozner. Doupovské lesy mají jiný problém, a to s jasany. „Neduhy se nám určitě nevyhýbají, ale snažíme se je řešit. V posledních letech nás velmi významně trápí nekrózy jasanu, které zapříčiňují jeho chřadnutí a následné odumření napříč všemi věkovými třídami. Tento problém vnímáme jako velmi závažný. Zastoupení jasanu v Doupovských horách je zhruba na deseti procentech všech dřevin," dodal ředitel karlovarské divize Vojenských lesů a statků Jiří Kšica.

Komentáře  

0 # mysl88 2018-07-18 16:11
Neměl by v kraji vzniknout krizový štáb...po vzoru krajů zasažených kůrovcovou kalamitou...?? Siku začít likvidovat po jako kůrovce...jak se objeví je nutné zlikvidovat ohnisko, nejlépe samice před vykladením...
0 # lesmistr 2018-07-18 10:26
Obraz současného řízení lesnického a zemědělského hospodaření a úředníků ochrany lesa. Nazval bych to neschopností a diletantstvím. Současný zákon o myslivosti umožňuje vyžadovat na uživateli honitby náhradu škody zvěří, má i řadu dalších možností. Až do krajního řešení soudním řízením. Státní správa myslivosti je odborně a manažersky slabá. Vylezl někdy nějaký úředník státní správy myslivosti z kanceláře do honiteb, kde jsou tyto problémy. Pokud ano, řešil stav? Pokud se jedná o honitby režijní, potom okamžitou změnu uživatele. Lze vyměnit nejenom uživatele. Bude nutno vyměnit úředníky státní správy myslivosti. Chcete někdo změnu zákona o myslivosti? Není důvod. Stačí dodržovat ten současný.

Že by se jednalo o podobný problém jako u černé zvěře? Samozřejmě. Chráníte dospělé bachyně? Ano, je to správné. Vodící ( především kojící) bachyně je dobře hájit. Ale lovit je v době, kdy nevodí a nejsou ve vysokém stavu březosti není ani neetické ani nemyslivecké. Obzvláště v současné situaci s AMP. "Potichu" se k nám dováželo ( možná ještě dováží) vepřové maso z Rumunska. Až do května bez veterinárního vyšetření včetně vyšetření na přítomnost viru AMP. O výskytu svalovce nepíšu. Byl tam také. Všechno veřejné zdroje, ale málo zveřejněné. U nás málo známá ( ? proč ) je situace v Rumunsku, kde je v současné době kolem 250-300 ohnisek AMP v chovech prasat domácích a nová ohniska u černé zvěře.
+8 # lesnar 2018-07-18 11:56
Ano razantní vyjádření působí na první signální vysoce spolehlivě. Toho právě využívají i politici a různí Rétoři. Ale to si myslím není Váš případ.
Jen bych Vás rád upozornil, že pokud by tu diskutoval někdo z jmenovaných lokalit, asi byste jej docela nadzvedl. V jedné z nich jsem před lety sloužil. V té době jsem byl mezi prvními, kteří opravdu prolezli mlaziny a škody dle tehdy platné metodiky - záležitost na zcela jinou diskuzi - vyčíslili. Uživatelé (nájemci) honiteb na to zvyklí nebyli a sami vyprávěli jak se ta zvěř těžko loví a že ji podcenili, klasické loupání a ohryz se lokalizovalo v "první věkovce" a pokud byla v honitbách zároveň zvěř mufloní.....sodoma, gomora. Jak se tradiční říjiště "evropáků" změnila v sičí mohu povědět zase já.
Jenže vzápětí právě SSLHM v mnohých honitbách zrušila plánovité chovy a do sičí se může bez omezení! Problém byl - a možná zůstává - ve vydražených honitbách, kde ovšem nájemce neprováděl zhola nic. To se pak u sousedů můžete...víte co.
No a že komerční mechanizmy vlastně nájemce nutí mít alespoň nějakou trofej... v tom se asi shodneme.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě