Přihlásit

Jihočeský kraj vysází 21 000 stromů, bojuje proti kůrovci a suchu (ČTK)

Jihočeský kraj vysází minimálně 21 000 stromů na plochách postižených kůrovcem. Chce tak bojovat i proti suchu. Investuje do toho peníze z projektu LIFE, jehož náklady jsou 7,02 milionu eur (asi 181 milionů Kč), přičemž pět milionů eur, tedy zhruba 131 milionů Kč přispívá EU a dotací deset milionů korun ministerstvo životního prostředí (MŽP). ČTK to dnes řekl David Hocke z kanceláře jihočeské hejtmanky. Projekt LIFE potrvá do června 2024, zahrnuje i ochranu ohrožených živočichů a rostlin.

Jihočeský kraj se chce proti suchu bránit tím, že zalesní místa, která napadl kůrovec, bude obnovovat mokřady a provádět další opatření, aby zadržel vodu v krajině. Sázet stromy bude v lesích takzvaného zvláštního určení, nikoliv v hospodářských lesích ani na území Národního parku (NP) Šumava. Projekt LIFE se týká především místních evropsky významných lokalit vyhlášených v soustavě Natura 2000. Například v přírodní rezervaci Borkovická blata na Jindřichohradecku vysází kraj stromy převážně na pozemcích Lesů ČR a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Hocke uvedl v tiskové zprávě, že problémem jsou velké plochy odlesněné po kůrovcové kalamitě, které se ohřívají na podstatně vyšší teplotu než vzrostlý les, což přispívá k vysušování. Tyto plochy je proto podle vedení kraje nezbytné co nejrychleji zalesnit.

Jedním ze způsobů boje s kůrovcovou kalamitou a následným rizikem kritického sucha je projekt LIFE. Jeho záměrem je úprava cílových ploch výsadeb stromů, aby se přednostně osazovaly vytěžené plochy po kůrovci. Na těchto plochách se dosazují původní dřeviny vhodné pro dané stanoviště,“ uvedl Hocke. Projekt LIFE začal v září 2017. Do konce roku 2018 trvala přípravná fáze, od ledna letošního roku se pracuje v terénu.

Jihočeský kraj dnes uvedl, že na Šumavě padlo kvůli kůrovci za dobu existence NP Šumava 300 kilometrů čtverečních vzrostlého lesa. Mluvčí NP Šumava Jan Dvořák to odmítl. „Každý les vypadá jinak. Jeden je hustší, druhý méně hustý. Přepočty se vůbec nezakládají na pravdě, jsou to věci, které se nedají přepočítávat, vstupuje tam spousta vlivů,“ řekl Dvořák ČTK.

Jihočeský kraj dlouhodobě vystupuje proti vedení NP Šumava. Kraj v poslední době spustil na sociálních sítích kampaň, podle níž se Šumava mění v „měsíční krajinu“. Podle vědců je kampaň místy lživá a opírá se i o tendenční snímky. Letos v srpnu podal Jihočeský kraj správní žalobu na NP Šumava a na MŽP. Kraj uvedl, že jej obě instituce vyloučily z jednání o novém rozčlenění zón ochrany přírody v šumavském národním parku.

Komentáře   

-3 # Vladimír Pelíšek 2019-09-30 10:18
Podle informací vlády bude třeba k osázení holin vzniklých po "výnosové dřevině" zapotřebí cca 18 miliard stromků.
Toto číslo je samozřejmě nadnesené, i proto, že řada míst zaroste pionýry a travou mnohem dříve, než je někdo stačí osázet, a pak už budou za rozumné náklady neosaditelná.
Nicméně - milí dinosauři - tady máte SKUTEČNOU cenu pěstování boreálů v pro ně naprosto nevhodných podmínkách. Ne tu vaši vylhanou, rádoby příjemnou, ovšem na úkor stále zničenějších půd, klesající biodiverzity, zhoršujícího se růstového stresu.
Takže teď se bude platit - v lesích nejsou buky, javory, duby, jedle, jejichž nálety by vám usnadnily obnovu, protože jste je jako "neefektivní" vysápali. Zajímal vás jen přírůst, rovný kmen, vyvětvování, snadnost obnovy ze školek, možnost použití techniky.
Šetřili jste SVÉ peníze, nikoliv peníze občanů této země. Peníze občanů této země, to bude totiž právě těch až 100 miliard, kterými vám mají zadotovat vaši pohodlnost, nedovzdělanost a aroganci nad přírodou.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

MZe spustilo příjem žádostí o finanční příspěvek na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity

MZe spustilo příjem žádostí o finanční příspěvek na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity

Lesnictví

Celkem 2,5 miliardy korun dostanou podle Ministerstva zemědělství letos a v příštím roce nestátní vlastníci lesů na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity. Žádosti o podporu se...

Podzimní aktualizace kůrovcové mapy zveřejněna

Podzimní aktualizace kůrovcové mapy zveřejněna

Lesnictví

Na základě analýzy satelitních dat Planet ze září 2019 byla pracovištěm Dálkového průzkumu země ÚHÚL provedena detekce jehličnatých těžeb za rozdílové období září 2018 až...

Lesy ČR dostaly výjimku ke kůrovcové těžbě v Boubínském pralese

Lesy ČR dostaly výjimku ke kůrovcové těžbě v Boubínském pralese

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dostal podle Hnutí Duha od CHKO Šumava výjimku pro kácení na většině území v jihočeské národní přírodní rezervaci Boubínský...

V NP Šumava se letos zpracovalo přes 180 000 kubíků kůrovcového dříví

V NP Šumava se letos zpracovalo přes 180 000 kubíků kůrovcového dříví

Lesnictví

Správa Národního parku Šumava letos doposud zpracovala 187 000 m3 kůrovcem napadeného dříví. Oproti roku 2018 je to téměř čtyřnásobný nárůst kůrovcových těžeb.

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby