Přihlásit

Jihomoravští lesníci přijímají brigádníky na sázení stromů (ČTK)

Brno 4. dubna (ČTK) - Majitelé lesů na jižní Moravě přijímají pracovníky na jarní zalesňování. O práci se hlásí hlavně studenti, řekla ČTK mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Státní podnik vyzývá veřejnost i prostřednictvím sociálních sítí, aby pomohla s obnovou lesů, v nichž ve velké míře hynou smrky a borovice. Zvýšení zájmu o práci v lese potvrdili někteří smluvní partneři, jimž lesy pěstební činnost zadávají. Pro řadu těchto firem totiž běžně pracují brigádníci ze zahraničí, kteří jsou nyní nedostupní.

Lesní společnost Ledeč nad Sázavou, která letos zalesňuje v Rosicích, přijímá pracovníky i z jiných oborů. "Kromě studentů se nám začínají hlásit i lidé, kteří v souvislosti s aktuální situací přišli o práci. Pracovní síly tak máme zatím dostatek," řekl vedoucí zakázky v Rosicích Miroslav Kubič.

Společnost Lescus Cetkovice, která letos zalesňuje v Kuřimi u Brna, také přijímá nové pracovníky, ale potýká se i s problémy. "U nás zatím takový zájem o práci není. Díky propagaci se občas přihlásí nějaký student. Moc dlouho však u práce nevydrží," řekl jednatel společnosti Martin Rozmánek.

Studenty vyzvala k pomoci se zalesňováním i Mendelova univerzita v Brně, která vlastní Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny. "V lesích pracuje asi 15 studentů, kteří sází stromky a pomáhají v lesních školkách. Část pěstebních prací soutěžíme a část děláme vlastními silami. Pracovníků máme dostatek," uvedl mluvčí univerzity Filip Vrána.

Monika Neshybová z Lesů města Brna uvedla, že zaměstnávají 20 pracovníků na pěstební činnost a zbytek práce zadávají soukromým firmám. Letos se věnují také stavbě oplocení, které má zabránit okusování a vytloukání stromků zvěří.

Podle lesníků jsou pro výsadbu zatím dobré podmínky, obávají se však sucha. Ředitel znojemských městských lesů Zdeněk Trojan uvedl, že by lesu výrazně prospěly srážky.

Majitelé lesů v Jihomoravském kraji začali s jarním zalesňováním koncem února nebo v první polovině března. Očekávají, že potrvá do konce dubna.

Vysadit strom je potřeba na stovkách hektarů, které jsou poničené kůrovcovou kalamitou a suchem. Často jde o i několikahektarové holiny.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

ČHMÚ zpřístupnilo mapu sumy efektivních teplot ve vztahu k rojení kůrovců

ČHMÚ zpřístupnilo mapu sumy efektivních teplot ve vztahu k rojení kůrovců

Lesnictví

Teploty mají významný na rychlost vývoje kůrovců. Čím vyšší jsou průměrné teploty, tím je vývoj kůrovců rychlejší. Proto vznikla nová mapová informace zveřejňující sumu efektivních...

ČSÚ: Nahodilá těžba v roce 2019 představovala 95 % těžby celkové

ČSÚ: Nahodilá těžba v roce 2019 představovala 95 % těžby celkové

Lesnictví

Těžba dřeva vloni dosáhla 32,6 mil. m3 dřeva bez kůry, což představuje doposud rekordní objem vytěženého dříví. Došlo také k výraznému nárůstu plochy umělého zalesňování...

SLŠ: Průběh jarního počasí zásadně ovlivnil stav kultur v lesích

SLŠ: Průběh jarního počasí zásadně ovlivnil stav kultur v lesích

Lesnictví

Nízká půdní vlhkost po suché zimě, velké rozdíly v denních a nočních teplotách v první půlce dubna a výrazný deficit srážek v průběhu celého dubna...

LČR za rok dokončily 70 staveb v rámci programu „Vracíme vodu lesu“

LČR za rok dokončily 70 staveb v rámci programu „Vracíme vodu lesu“

Lesnictví

Desítky nádrží, tůní a mokřadů, přírodní koryta potoků – Lesy České republiky vrací lesům a krajině vodu. V rámci největšího programu v historii státního podniku...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby