logo Silvarium tisk

Celkem 366 tun plodů z dubů, buků či jilmů a šišek ze smrků, jedlí nebo borovic určených pro další výsadbu letos sesbírali pracovníci Lesů České republiky. V Krušných horách navíc probíhá sběr šišek původního krušnohorského smrku. Lesníci plody sbírají kvůli genovému výzkumu a pro záchranu porostů v horách.

Odborníky zajímá hlavně cenný odolný ekotyp. „Letos se sbíralo především u stojících stromů v oblasti hraniční Lesní správy Klášterec," uvedla mluvčí státních lesů Eva Jouklová s tím, že sběr bude pokračovat do konce roku.

Na rychlejším rozšíření odolného krušnohorského smrku do původních lokalit spolupracují desítky let Lesy ČR s vědci z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM) ve Strnadech u Prahy.

Ústav se již od osmdesátých let minulého století zabývá návratem specifického druhu smrku do drsnějších podmínek Krušných hor.

„Důležitá je hlavně genetická stránka stromů. My sami předpokládáme, že se jedná o původní cenný ekotyp, který je odolný vůči oxidu siřičitému i současným škodlivinám, které ve vzduchu stále jsou. Více mohou napovědět i výsledky analýz DNA, které se prováděly v jednom z našich posledních výzkumných projektů ministerstva zemědělství," řekl Josef Frýdl z útvaru biologie a šlechtění lesních dřevin VÚLHM, jehož tým se zabývá mimo jiné také návratem původního ekotypu smrku do Krušných hor.

Lesy v Krušných horách dostávají zabrat už od dvacátých let minulého století. Škodlivé imise oxidu siřičitého z druhé poloviny minulého století katastrofu dokonaly a zničily většinu bohatých lesů.

„V uschlých porostech se ale daly najít vitální stromy, které imisím odolaly. Vybrané stromy pak byly zaregistrovány a relativně nejzdravější z nich byly uznány jako takzvané výběrové. Z těch začali vědci už koncem sedmdesátých let odebírat rouby – reprodukční materiál, aby se pokusili zachovat genotyp odolných organismů. Velká část těchto stromů postupem doby také nakonec odumřela, ale bylo to o dost později, než ostatní," podotkl Frýdl. Klonový archiv mimo Krušné hory

S využitím takzvaných roubovanců vypěstovaných z odebraných roubů odborníci založili klonový archiv mimo Krušné hory, který měl být rezervou klonů krušnohorského smrku.

Navíc v devadesátých letech byly odebrány ve spolupráci s Lesy ČR řízky i ze smrkových mlazin, které přežily další vlnu poškození způsobenou mrazem a imisemi.

V tu dobu také Lesy ČR založily na několika místech Krušných hor ověřovací plochy, na kterých byly sazenice vypěstované z odebraných řízků. V lokalitě Lesní správy Klášterec byla v té době založena také takzvaná matečnice, kde byly soustředěny klony z uvedených mlazin.

„Na ověřovacích výsadbách by se mělo v dalším období provádět průběžné hodnocení kvality růstu stromků," poznamenal Frýdl. Zajímá vás dění v krajích?

Za cenu jednoho vydání získáte všechny regionální přílohy.

Získané výsledky a nové poznatky naznačují, že odolná forma krušnohorského smrku se do těchto hor v budoucnu navrátí ve větším rozsahu.

Krušnohorský smrk vypěstovaný vegetativně, z řízků, by se měl nejčastěji vysazovat jako „výplň" při běžné výsadbě a jako vylepšení klasických smíšených výsadeb.

Nově založené semenné sady pak mají v budoucnu sloužit pro pěstování generativního reprodukčního materiálu.

Autorka: MF DNES, Zuzana Mendlová

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě